Małgorzata Dagmara

Dagmara
Ilustracja
Królowa Danii
Okres

od 1205
do 1212 (lub 1213)

Jako żona

Waldemara II

Poprzedniczka

Gertruda saska

Następczyni

Berengaria portugalska

Dane biograficzne
Dynastia

Przemyślidzi

Data urodzenia

ok. 1186

Data i miejsce śmierci

1212 lub 1213
Ribe

Miejsce spoczynku

Ringsted, kościół św. Benedykta

Ojciec

Przemysł Ottokar I

Matka

Adelajda miśnieńska

Mąż

Waldemar II

Dzieci

Waldemar Młodszy

Małgorzata Dagmara Przemyślidówna, czes. Markèta Dagmar, duń. Dagmar (ur. ok. 1186, zm. 24 maja 1212 lub 1213[1] w Ribe) – królowa Danii.

Życiorys

Małgorzata była córką króla Czech Przemysła Ottokara I i jego pierwszej żony – Adelajdy Miśnieńskiej. W 1193 r. wraz z rodzicami zbiegła do Miśni. W 1197 r. powróciła do Czech. Jednak już rok później Przemysł Ottokar I rozwiódł się ze swoją żoną. Adelajda wraz z dziećmi ponownie udała się na wygnanie. W 1204 r. przybyło do Miśni poselstwo duńskie, prosząc o rękę Małgorzaty dla króla Waldemara II Zwycięskiego. W 1205 r. Adelajda wraz z dziećmi wróciła na krótko do Pragi. Jeszcze w tym samym roku w Ribe[2] odbył się ślub Małgorzaty i Waldemara II. Wówczas Małgorzata przyjęła imię Dagmara.

W Danii Dagmara była znana z dobroczynności i była kochana przez lud. Wysławiano także jej urodę i łagodność charakteru. W 1209 r. urodziła syna Waldemara, zwanego Młodszym, który w 1218 r. został przez ojca ukoronowany na współkróla Danii. Dagmara zmarła w czasie porodu następnego dziecka. Jej grób w Ringsted został otworzony z polecenia Fryderyka VII w 1855 r., ale prócz fragmentów szkieletu niczego nie znaleziono.

Miejsca pamięci

Dagmara została pochowana w kościele w Ringsted na Zelandii. Upamiętnia ją prosty nagrobek w posadzce świątyni. Na ścianie kościoła znajduje się malowidło przedstawiające królową podczas modlitwy. We wrześniu 1928 r. wmurowano metalową tablicę przedstawiającą popiersie Dagmary i ją samą w otoczeniu męża i poddanych. Znajduje się na niej okolicznościowy napis w językach czeskim i duńskim. W jednej z kaplic można zobaczyć kopię krzyża Dagmary. Został on znaleziony w jej grobie w 1683 r. Oryginał, przechowywany w Muzeum Narodowym w Kopenhadze, został wykonany w Bizancjum na przełomie X i XI w. Jego imitacje są sprzedawane jako pamiątki dla turystów. W Ribe w miejscu dawnego zamku (Slotsbanke), gdzie zmarła Dagmara, znajduje się jej pomnik przedstawiający królową na dziobie okrętu. Na bazie została przedstawiona scena jej śmierci.

Przypisy

  1. Według czeskiej literatury śmierć nastąpiła w 1213. Zob. J. Čechura, J. Mikulec, F. Stellner, Lexikon českých panovnických dynastií, Praha 1996, s. 130.
  2. Według czeskiej literatury ślub nastąpił w Lubece. Zob. J. Čechura, J. Mikulec, F. Stellner, Lexikon českých panovnických dynastií, Praha 1996, s. 130.

Bibliografia

  • Jaroslav Čechura, Jiří Mikulec, František Stellner, Lexikon českých panovnických dynastií, Praha 1996, s. 130.
  • Henning Dehn-Nielsen: Kings and Queens of Denmark. Kopenhaga: 2007. ISBN 978-87-89542-71-3. (ang.)
  • Kay Nielsen, Ib Askholm: Danmarks kongelige familier i 1000 år. 2007. ISBN 978-87-91679-09-4. (duń.)

Galeria

Media użyte na tej stronie

Ringsted kosciol mpazdziora.JPG
Autor: Mariusz Paździora, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kościół św. Benedykta w Ringsted
Dagmarkorset-2C-forside DMR-167927 original.jpg
(c) Nationalmuseet, CC BY-SA 3.0
Byzantinsk relikviekors udført af guld med emalje i celle-emaljeteknik, fundet i en grav i Ringsted S. Bendts Kirke i 1600-tallet og indsendt til Det kongelige Kunstkammer, hvor man formodede, at det havde tilhørt Valdemar Sejrs dronning Dagmar. Korset kaldes derfor Dagmarkorset. Dateringen er omdiskuteret og spænder fra 1000-tallet til omkring 1200.En kopi af korset blev i 1863 givet af kong Frederik 7. som bryllupsgave til den danske princesse Alexandras bryllup med den engelske tronfølger Edward (7.). Siden er kopier af korset i sølv og guld blevet populære i Danmark til dåb og konfirmation. Datering: 1000-årene.
Ringsted. Tablica Dagmar.JPG
Autor: Bonio, Licencja: CC BY 2.5
Ringsted. Tablica ku czci królowej Dagmar
Ringsted. Grób króla Waldemara II.JPG
Autor: Bonio, Licencja: CC BY 2.5
Ringsted. Grób króla Waldemara II i Dagmar
Sct Bendt-Dagmarmindetavle.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Nico-dk (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Mindetavle for Dronning Dagmar i St. Bendts Kirke , Ringsted, Denmark
Margarethe Dagmar-Himmelbjerget.JPG
Autor: Bonio, Licencja: CC BY-SA 3.0
Pomnik królowej Małgorzaty Dagmar na Himmelbjerget w Danii.