Ma’anit

Ma’anit
‏מענית‎
ilustracja
Państwo

 Izrael

Dystrykt

Dystrykt Hajfy

Wysokość

56 m n.p.m.

Populacja (2007)
• liczba ludności


479

Nr kierunkowy

+972 4

Kod pocztowy

37855

Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, u góry znajduje się punkt z opisem „Ma’anit”
Ziemia32°27′23″N 35°01′45″E/32,456389 35,029167
Portal Izrael

Ma’anit (hebr. מענית) – kibuc położony w Samorządzie Regionu Menasze, w dystrykcie Hajfa, w Izraelu. Członek Ruchu Kibucowego (Ha-Tenu’a ha-Kibbucit).

Położenie

Kibuc Ma’anit leży na południe od masywu Góry Karmel, w otoczeniu miasta Baka-Dżatt, kibuców En Szemer i Barkaj, moszawu En Iron, oraz wiosek Sza’ar Menasze, Charisz i Majsar.

Historia

Kibuc został założony w 1942 roku przez członków młodzieżowego ruchu syjonistycznego Ha-Szomer Ha-Cair, którzy wyemigrowali z Czechosłowacji i Polski. Nazwa nawiązuje do pierwszej bruzdy wyoranej w polu. Podczas I wojny izraelsko-arabskiej w 1948 roku kibuc był atakowany przez wojska irackie.

Edukacja i kultura

Przy zachodniej granicy kibucu znajduje się Żydowsko-Arabskie Centrum dla Pokoju Giwat Hawiwa (eng. Giwat Hawiwa's Jewish-Arab Center for Peace). W 1949 utworzono tutaj centrum edukacyjne Giwat Hawiwa, które zajmuje się najważniejszymi kwestiami dotyczącymi społeczeństwa izraelskiego. „Rozwija inicjatywy oświatowe, przeprowadza badania oraz sondaże opinii społecznej, prowadzi różnorodne inicjatywy na rzecz pokoju, demokracji, koegzystencji, tolerancji i solidarności społecznej”. Giwat Hawiwa sponsoruje Żydowsko-Arabskie Centrum dla Pokoju, które założono w 1963. Jest to najważniejsza izraelska instytucja działająca na rzecz poprawy stosunków arabsko-żydowskich i budująca pomosty pomiędzy Izraelem a arabskimi sąsiadami[1]. W kibucu znajduje się ośrodek kultury, basen pływacki oraz boisko do piłki nożnej.

Gospodarka

Gospodarka kibucu opiera się na intensywnym rolnictwie. Firma Nutragal Ltd. jest przedsiębiorstwem produkującym nowatorskie odżywki uzupełniające niedobory minerałów w organizmie[2]. Firma Galam Industries Ltd. jest producentem mąki kukurydzianej, fruktozy, glukozy i wielu innych półproduktów spożywczych. Jej produkty są magazynowane i sprzedawane przez firmę Dagal Food Additives Ltd., która ma swoją centralę i magazyn właśnie w kibucu Ma’anit[3].

Transport

Na wschód od kibucu przebiega autostrada nr 6, brak jednak możliwości bezpośredniego wjazdu na nią. Z kibucu wyjeżdża się na zachód na drogę nr 574, którą jadąc na południe dojeżdża się do wioski Sza’ar Menasze i drogi nr 6403 prowadzącej na zachód do miasteczka Pardes Channa-Karkur, lub jadąc na północ dojeżdża się do kibucu Barkaj i drogi ekspresowej nr 65.

Przypisy

  1. Jewish-Arab Center for Peace (ang.). W: Jewish-Arab Center for Peace [on-line]. [dostęp 2009-04-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (3 stycznia 2009)].
  2. Welcome to Nutragal (ang.). W: Nutragal Ltd. [on-line]. [dostęp 2009-04-24].
  3. Company's Profile (ang.). W: Dagal Food Additives Ltd. [on-line]. [dostęp 2009-04-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (5 maja 2009)].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Israel location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
English (en):
 
The 1949 armistice line, aka the "Green Line" or "pre-67 borders"
 
Borders of the Israeli-annexed East Jerusalem and Golan Heights
 
Non-Israeli borders
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
Maanit01.jpg
Autor: idobi, Licencja: CC BY-SA 3.0
מבנה האבן הראשון במענית, ששימש כמחסן נשק