Maciej Reichan
Maciej Reichan lub Rejchan (zm. po 1794[1]) – polski malarz aktywny w drugiej połowie XVIII wieku, protoplasta rodu znanych malarzy związanych ze Lwowem. Ojciec Józefa Reichana, dziadek Alojzego i pradziadek Stanisława.
O życiu artysty nie zachowało się wiele informacji. Maciej Reichan w Polsce osiadł za czasów Augusta III, sprowadzając się z Saksonii. Wzmiankowany był w 1794 jako radny miejski Sandomierza. Zajmował się malarstwem religijnym, wykonywał freski w kościołach i obrazy ołtarzowe.
Realizacje
- do 1761 roku polichromie na sklepieniu korpusu kościoła św. Stanisława w Nowym Korczynie. W pracach tych towarzyszył mu Mikołaj Janowski, autor zespołu polichromii w prezbiterium i ściany tęczowej
- w 1763 obraz Wskrzeszenie Piotrowina zdobiący ołtarz główny w kościele św. Stanisława w Nowym Korczynie
- polichromia w kaplicy Najświętszego Sakramentu w katedrze w Sandomierzu[2]
- z 1782 roku freski ilustrujące historię Drzewa Krzyża Świętego w Sanktuarium na Świętym Krzyżu (kaplica Oleśnickich)
- malowidła w kaplicy Najświętszego Sakramentu w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kielcach.
Przypisy
- ↑ Rejchan Maciej, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2015-07-25] .
- ↑ Państwowy Instytut Sztuki [Hrsg.]; Stowarzyszenie Historyków Sztuki [Hrsg.]: Biuletyn Historii Sztuki (40.1978), digi.ub.uni-heidelberg.de [dostęp 2020-01-02] (niem.).
Bibliografia
- Polski Słownik Biograficzny, t. XXXI, Warszawa–Kraków 1988, s. 45.
- Rastawiecki Edward, Słownik malarzów polskich tudzież obcych w Polsce osiadłych lub czasowo w niej przebywających z dołączeniem szesnastu rycin, wizerunków celniejszych artystów, tom 2. s. 147, Warszawa 1851.
Media użyte na tej stronie
Autor: Jakub Hałun, Licencja: CC BY-SA 3.0
Sklepienie kościoła św. Stanisława w Nowym Korczynie