Madonna rodziny Pesaro
Autor | |
---|---|
Data powstania | 1519–1526 |
Medium | |
Wymiary | 488 × 269 cm |
Miejsce przechowywania | |
Miejscowość | |
Lokalizacja |
Madonna rodziny Pesaro (wł. Pala Pesaro) – obraz renesansowego, włoskiego malarza Tycjana, powstały w latach 1519–1526 znajdujący się obecnie w kościele Santa Maria Gloriosa dei Frari w Wenecji.
Obraz został namalowany na zamówienie dwóch braci Jacopa i Francesca Pesaro. Stanowi część większej całości złożonej z ołtarza, nagrobku przyściennego i krypty rodzinnej rodu Pesaro. Fundator, Francesco ofiarował kościołowi znaczną sumę pieniędzy by codziennie w tym miejscu odprawiać mszę świętą. Obraz przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem siedzącą na tronie. Przed nią klęczą fundatorzy, przedstawieni symetrycznie z profilu. Po prawej stronie klęczy w pozycji modlitewnej Francesco. Ubrany jest w bardzo drogą, bogatą w fakturę brokatową szatę noszoną jedynie przez przedstawicieli najwyższej warstwy społecznej[a]. Za nim skupieni są trzej jego inni bracia oraz siostrzeniec Leonardo zwrócony w stronę widza.
Obraz może być zakwalifikowany do Sacra Conversazione, choć Tycjan zrewolucjonizował dotychczasowy układ kompozycyjny przesuwając postać Matki Boskiej na prawą stronę, dzięki czemu uzyskał dwa efekty: pierwszy – pozwoliło mu to na ukazanie różnych szczebli władzy i bogactwa oraz drugi – wchodzący głównym wejściem do kościoła wierny w pierwszej kolejności zauważa Matkę Boską[1]. W centralnej części obrazu znalazł się św. Piotr, u stóp którego leżą klucze, symbol władzy papieskiej. Wzrok Apostoła, jak i Marii skierowany jest na donatora Jacopa, robiąc z niego swojego orędownika. Mały Jezus skierowany przodem do widza, spogląda na św. Franciszka, który poprzez gest rozłożonych rąk staje się orędownikiem pozostałych fundatorów. Fundator Jacopo zajmuje tu jednak pozycję uprzywilejowaną, znajduje się po prawicy Jezusa i przed tronem. Usytuowanie tronu po prawej stronie, a nie od przodu jak zwykle jest kolejną innowacją Tycjana. Uprzywilejowana pozycja jednego z braci wynika również z jego dotychczasowych dokonań. Był on dowódcą papieskiego kontyngentu podczas bitwy morskiej z Turkami. Aluzja do tych wydarzeń jest chorągiew trzymana przez rycerza, św. Antoniego Padewskiego. Na niej znajduje się herb papieża z rodu Borgiów, Aleksandra VI z tiarą i skrzyżowanymi kluczami. Poniżej znajduje się herb rodziny Pesaro. Na drzewcu przyczepione są liście laurowe jako symbol zwycięstwa, a za św. Antonim Padewskim stoją dwaj więźniowie: Murzyn i muzułmanin w turbanie, przedstawiciele zwyciężonej armii Imperium Osmańskiego. Scena i atrybuty przedstawione na obrazie ołtarzowym ukazują władzę otrzymaną przez Jacopo Pesaro z rąk papieża i podnoszą jego autorytet[2].
Uwagi
- ↑ W Wenecji obowiązywało wówczas prawo przeciw zbytkowi. Zwykli obywatele nie mogli nosić na sobie złota, a im wyżej postawieni obywatele tym kosztowniejsze szaty i ozdoby mogli przywdziewać.
Przypisy
Bibliografia
- Richard Stemp Renesans – odkrywanie tajemnic, wyd. Muza S.A. Warszawa 2007 ISBN 978-83-7495-211-8.
- Marion Kaminski Wenecja, wyd. h.f.ullmann 2005 ISBN 978-3-8331-2315-3.
Media użyte na tej stronie
Autor: Tycjan , Licencja: CC BY-SA 4.0
Santa Maria Gloriosa dei Frari - Madona di Ca'Pesaro by Titian. Size : 478 × 268 cm. This image shows a replica of Titian's Pesaro Madonna that was on display while the original painting was being restored. Titian's work was reinstalled in September 2017, following the four-year restoration. The painting was commissioned in 1519 by Bishop Jacopo Pesaro, buried on the right side of the altar. The work will be completed in 1526. Jacopo Pesaro knelt before St. Peter wearing the yellow and blue colors of the Pesaro family. Several family members were present: Francesco with a large red coat and behind him, Antonio Fantino and Giovani, below Leonardo, nephew of Francesco . Off-center on the right the Virgin with the Child Jesus and St. Anthony of Padua.