Mahajangasuchidae

Mahajangasuchidae
Ilustracja
Mahajangasuchus
Systematyka
Domenaeukarionty
Królestwozwierzęta
Typstrunowce
Podtypkręgowce
Gromadazauropsydy
Podgromadadiapsydy
Infragromadaarchozauromorfy
Nadrządkrokodylomorfy
(bez rangi)Mesoeucrocodylia
(bez rangi)Metasuchia
RodzinaMahajangasuchidae
Sereno i Larsson, 2009
Rodzaje
  • Mahajangasuchus (typowy)
  • Kaprosuchus

Mahajangasuchidaerodzina krokodylomorfów z grupy Metasuchia. Obejmuje średniej wielkości i duże krokodylomorfy, mierzące od 4 do 6 metrów długości, wyróżniające się spośród innych Crocodyliformes budową czaszki. Nazwa Mahajangasuchidae została ukuta w 2009 roku przez Paula Sereno i Hansa Larssona – pochodzi ona od Mahajangasuchus insignis, pierwszego nazwanego przedstawiciela grupy. Według definicji filogenetycznej przedstawionej przez Sereno i Larssona Mahajangasuchidae to klad obejmujący wszystkie taksony spokrewnione bliżej z Mahajangasuchus insignis niż z Notosuchus terrestris, Simosuchus clarki, Araripesuchus gomesii, Baurusuchus pachecoi, Peirosaurus torminni, Goniopholis crassidens, Pholidosaurus schaumbergensis lub Crocodylus niloticus[1]. Turner i Sertich zmodyfikowali tę definicję tak, by poza wymienionymi do Mahajangasuchidae nie należał także – ze względu na niepewną pozycję filogenetyczną wewnątrz Mesoeucrocodylia – gatunek Trematochampsa taqueti[2]. Do tak definiowanych Mahajangasuchidae – oprócz Mahajangasuchus – należy również Kaprosuchus, a klad obejmujący te dwa rodzaje jest bardzo silnie wspierany w analizach filogenetycznych[1][2].

Analiza kladystyczna przeprowadzona przez Sereno i Larssona sugeruje, że Mahajangasuchidae należą do kladu Neosuchia i są grupą zewnętrzną kladu obejmującego Pholidosauridae i bardziej zaawansowane krokodylomorfy, w tym krokodyle (Crocodylia)[1]. Z kolei analiza wykonana przez Turnera i Serticha wskazuje na przynależność Mahajangasuchidae do Notosuchia, spośród których najbliżej spokrewnione są z grupą Peirosauridae, także przez niektórych autorów włączaną do Neosuchia. Przesunięcie kladu obejmującego Mahajangasuchidae i Peirosauridae do Neosuchia wymagałoby wydłużenia drzewa o dziewięć stopni w stosunku do najbardziej parsymonicznego[2].

Kladogram Neosuchia z zaznaczeniem pozycji filogenetycznej Mahajangasuchidae według Sereno i Larssona (2009)[1]
 Neosuchia 

 Sebecia


unnamed
 Mahajangasuchidae 

 Mahajangasuchus



 Kaprosuchus



unnamed

 Pholidosauridae


unnamed

 Laganosuchus


unnamed

 Bernissartia


unnamed

 Isisfordia



 Crocodylia








Przypisy

  1. a b c d Paul C. Sereno, Hans C.E. Larsson. Cretaceous crocodyliforms from the Sahara. „ZooKeys”. 28, s. 1–143, 2009. DOI: 10.3897/zookeys.28.325 (ang.). 
  2. a b c Alan H. Turner, Joseph J. W. Sertich. Phylogenetic history of Simosuchus clarki (Crocodyliformes: Notosuchia) from the Late Cretaceous of Madagascar. „Society of Vertebrate Paleontology Memoir”. 10, s. 177–236, 2010. DOI: 10.1080/02724634.2010.532348 (ang.). 

Media użyte na tej stronie

Wikispecies-logo.svg
Autor: (of code) -xfi-, Licencja: CC BY-SA 3.0
The Wikispecies logo created by Zephram Stark based on a concept design by Jeremykemp.
Allognathosuchus gracilis.jpg
Autor: Smokeybjb, Licencja: CC BY-SA 3.0
Life restoration of Allognathosuchus gracilis.
Brillenkaiman (02) 2006-09-19.JPG
Autor: Norbert Kaiser, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Zoo Rostock: Brillenkaiman (Caiman yacare, früher Caiman crocodilus yacara), Spiegelung an der Wasserfläche
Mahajangasuchus BW.jpg
Autor: Nobu Tamura (http://spinops.blogspot.com), Licencja: CC BY 3.0
Mahajangasuchus insignis, a extinct crocodile from the Late Cretaceous of Madagascar, after Buckley (2001), pencil drawing