Mainland (Szetlandy)

Mainland
Ilustracja
Jeden z brzegów wyspy.
Kontynent

Europa

Państwo

 Wielka Brytania

Akwen

Ocean Atlantycki

Archipelag

Szetlandy

Powierzchnia

971 km²

Populacja 
• liczba ludności
• gęstość


17 550
18 os./km²

Położenie na mapie Szetlandów
Mapa konturowa Szetlandów, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Mainland”
Contains Ordnance Survey data © Crown copyright and database right, CC BY-SA 3.0
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, blisko górnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „Mainland”
Położenie na mapie Szkocji
Ziemia60°19′N 1°15′W/60,316667 -1,250000
Mapa wyspy

Mainland – największa spośród wszystkich w archipelagu Szetlandów w północnej części Wysp Brytyjskich. Mainland znajduje się w centralnej części archipelagu, zajmując ponad 2/3 jego powierzchni. Mieszka też na nim znaczna część populacji wszystkich wysp – ok. 80%. Dzięki swoim 971 km² szetlandzki Mainland zajmuje 3 pozycję spośród wszystkich szkockich wysp, zaraz za Lewis and Harris] oraz Skye. Centralna wyspa Szetlandów jest dość niska, bowiem jej najwyższy szczyt, Ronas Hill, sięga jedynie 450 metrów nad poziomem morza.

Nazwa wyspy wywodzi się jeszcze z języka norn, którym mówiono jeszcze do XVIII wieku na całym archipelagu. "Megenland" oznacza dosłownie Mainland, co w wolnym tłumaczeniu na język polski znaczyć będzie "Główna wyspa".

Mainland pełni również wielką rolę w łączeniu wyspiarzy ze światem. Jedynie do portów na tej wyspie dopływają promy. Znajduje się tu też lotnisko Sumburgh, gdzie kursują trzy linie lotniczeAtlantic Airways, Loganair oraz Highland Airways.

Początki historii

Jak większość wysp, Mainland zasiedlona była przez ludzi już ok. 3 tysiąclecia przed naszą erą. Dowodem na ich istnienie jest znaczna liczba budynków, jak np. Jarlshof. Pierwsze pisane źródła o ludności Mainland znajdujemy w źródłach rzymskich z 279 roku naszej ery, kiedy zamieszkiwali te tereny Piktowie, później, na końcu VIII wieku, lud ten został podbity przez wikingów.

Podział

Części Mainland

Główną wyspę archipelagu Szetlandów dzieli się na cztery części:

  • Mainland Centralny (Central Mainland) – obszar obfitujące w różnorakie obrazy przyrody, co sprawia, że świetnie czują się tu turyści wielbiący piesze wędrówki. Obejmuje także kilka mniejszych, okolicznych wysp. W miejscu tym kwitnie rybołówstwo. Największą osadą jest Scalloway (ok. 1 000 mieszkańców), z pięknym zamkiem Scalloway z przełomu XVI i XVII wieku.
  • Mainland Zachodni (West Mainland) – część ta zazwyczaj, a szczególnie latem, jest wyjątkowo słoneczna w porównaniu do innych. Wszystko to dzieje się dzięki wiatrom południowo-wschodnim, przenoszącym niemal wszechobecną na Wyspach Brytyjskich mgłę z zachodniej części wyspy. Największym miastem jest Aith, a drugim co do wielkości Walls.
  • Mainland Południowy (South Mainland) – jeden z najważniejszych obszarów Szetlandów, mieści się tam stolica, Lerwick oraz kilka miejsc, bardzo ciekawych dla archeologów.
  • Mainland Północny (North Mainland) – w Sullom Voe znajduje się skład ropy naftowej wydobywanej w okolicy. Największymi miastami są: Brae oraz North Roe.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Dark Green 004040 pog.svg
Autor: One Salient Oversight, Licencja: CC0
modded File:Blue pog.svg
Klippen bei Eshaness1 5833.JPG
Klippenküste bei Eshaness, Mainland, Shetlands
Shetland UK relief location map.jpg
Contains Ordnance Survey data © Crown copyright and database right, CC BY-SA 3.0

Relief map of the Shetland Islands, UK.

Equirectangular map projection on WGS 84 datum, with N/S stretched 200%

Geographic limits:

  • West: 2.15W
  • East: 0.70W
  • North: 60.88N
  • South: 59.50N
Shetland Mainland.PNG
Autor: Oryginalnym przesyłającym był Warofdreams z angielskiej Wikipedii, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Adaption of Image:Shetland.png highlighting Shetland Mainland