Makary (Karmazin)

Święty
Makary
święty biskup nowomęczennik
Ilustracja
Data urodzenia

1875

Data śmierci

3 grudnia 1937

Czczony przez

Rosyjski Kościół Prawosławny

Kanonizacja

2000
Moskwa
przez Rosyjski Kościół Prawosławny

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

1923

Miejscowość

Kijów

Konsekrator

Michał (Jermakow)

Makary, nazwisko świeckie Grigorij Jakowlewicz Karmazin (1 października 1875, Międzyboż, gubernia podolska, zm. 3 grudnia 1937) – rosyjski biskup prawosławny, nowomęczennik.

Od 1902 do 1917 służył jako kapelan wojskowy, m.in. w Brześciu, Warszawie, Rydze i Dźwińsku. Od 1918 był duchownym parafialnym pracującym w różnych cerkwiach w eparchii kijowskiej. W 1923 miała miejsce jego chirotonia na biskupa pomocniczego eparchii kijowskiej z tytułem biskupa humańskiego. W tym samym roku został aresztowany i spędził w więzieniu cztery miesiące. W 1925 ponownie został zatrzymany w Kijowie i po dziesięciomiesięcznym odosobnieniu zmuszony do wyjazdu do Charkowa. W tym samym roku otrzymał tytuł biskupa jekaterynosławskiego.

Po aresztowaniu egzarchy Ukrainy metropolity Michała (Jermakowa) biskup Makary w tajemnicy zarządzał istniejącymi jeszcze strukturami Kościoła prawosławnego w Ukraińskiej SRR. Usiłując tworzyć struktury podziemnego Kościoła, wyświęcił dwóch nowych biskupów. W 1927, gdy jego działalność została wykryta, został zmuszony do wyjazdu z Ukrainy. W 1934 w Kostromie został aresztowany i w roku następnym uznany za winnego działania w grupie kontrrewolucyjnej, za co otrzymał wyrok pięciu lat zsyłki do Kazachstanu. Skierowany do stanicy Usz-Tobe, z pomocą rodziny zakupił w niej niewielki dom. Od lutego 1937 dzielił go z innym zesłańcem, biskupem symferopolskim i krymskim Porfirym (Gulewiczem). 20 listopada tego samego roku został w miejscu zamieszkania aresztowany przez NKWD i ponownie oskarżony o prowadzenie agitacji antyradzieckiej, do czego nie przyznał się. W jego sprawie zapadł wyrok śmierci przez rozstrzelanie, wykonany 3 grudnia 1937. Miejsce pochówku duchownego nie jest znane.

W 1989 Makary (Karmazin) został w pełni zrehabilitowany.

W 2000 został kanonizowany jako nowomęczennik. W 2013 jego imię nie pojawiło się w kalendarzu liturgicznym Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego na bieżący rok. Fakt ten nie został skomentowany przez przedstawicieli Patriarchatu Moskiewskiego odpowiedzialnych za kanonizacje i kult świętych[1].

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Макарий (Кармазин).jpg
Епископ Екатеринославский Макарий (Кармазин)