Maksymów (powiat tomaszowski)

Maksymów
wieś
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Powiat

tomaszowski

Gmina

Ujazd

Sołectwo

Maksymów

Strefa numeracyjna

44

Kod pocztowy

97-225[1]

Tablice rejestracyjne

ETM

SIMC

0554550

Położenie na mapie gminy Ujazd
Mapa konturowa gminy Ujazd, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Maksymów”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Maksymów”
Położenie na mapie powiatu tomaszowskiego
Mapa konturowa powiatu tomaszowskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Maksymów”
Ziemia51°34′34″N 19°52′59″E/51,576111 19,883056

Maksymówwieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Ujazd.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa piotrkowskiego.

Historia

Wieś założono 1 czerwca 1798 r., kiedy to Maksymilian Olszowski, właściciel dóbr Olszowa i Wólka Krzykowska zawarł kontrakt z kolonistami niemieckimi Heinrichem Fike, Chrystianem Feyferem, Grzegorzem Hercogiem i Gotfrydem Handte, przekazując im część dóbr Wólki Krzykowskiej, gdzie założyli kolonię nazwaną od jego imienia Maksymów (w dokumencie Maximów). W kolejnych latach osiedlili się tam następni koloniści – w 1834 r. mieszkali tam Jan Gesele, Bogumił Pufal, Michał Sibert, Gotfried Ernst i Marcin Sibert[2]. W ten sposób nad rzeką Bieliną (inne nazwy: Pańkówka, Czarna) powstała wieś, którą zaludnili niemieccy koloniści wyznania ewangelicko-augsburskiego[3]. Maksymów należał do parafii ewangelicko-augsburskiej w Tomaszowie Mazowieckim[4]. Inna nazwa wsi widniejąca na mapie z pocz. XIX wieku to: Holendry Olszowskie[5].

Cezurę w dziejach Maksymowa wyznacza II wojna światowa; w jej konsekwencji demografia i struktura wyznaniowa wsi zmieniła się. Niemieckich, ewangelickich kolonistów zastąpili polscy katolicy, ich sąsiedzi z pobliskich wsi. Po wojnie poniemieckie gospodarstwa (koloniści byli rolnikami) podzielono w myśl reformy rolnej z 1944 roku między Polaków, którzy w ten sposób powiększyli swoje karłowate gospodarstwa lub w ogóle usamodzielnili się gospodarczo[6].

Przed wojną w Maksymowie żyły m.in. rodziny: Lange, Nickel, Zacharias, Sachs, Rauscher, Shätzke, Sechagen, Schafler, Plantz. Znajdował się tu drewniany dom, który służył jako dom modlitwy[6]. W zachodnim krańcu wsi, na granicy ze wsią Olszowa-Piaski, znajduje się poniemiecki cmentarz - ze starodrzewem, nie zachowały się nagrobki.

Osobliwością Maksymowa była jego etniczna/narodowa i wyznaniowa homogeniczność na tle innych, pobliskich wsi, w których egzystował żywioł niemiecki i polski - były to głównie wsie "mieszane": Stasiolas, Kolonia Ujazd, Łominy.

Zobacz też

  • Maksymów

Przypisy

  1. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 768 [zarchiwizowane 2022-10-26].
  2. Zdzisław Pakowski Olszowa Historia i ludzie, Łódź 2014 s.27
  3. Akta Gminy Łazisko z siedzibą w Ujeździe, Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim - Oddział w Tomaszowie Mazowieckim.
  4. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom V - wynik wyszukiwania - DIR, dir.icm.edu.pl [dostęp 2017-08-03].
  5. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2017-08-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-04)].
  6. a b Akta Gminy Łazisko z siedzibą w Ujeździe

Media użyte na tej stronie