Maksymilian (Łazarenko)

Maksymilian
Максимилиан
Aleksandr Łazarenko
Александр Лазаренко
Arcybiskup piesocznieński i juchnowski
Kraj działania

Rosja

Data i miejsce urodzenia

9 listopada 1950
Frunze

Arcybiskup piesocznieński i juchnowski
Okres sprawowania

od 2014

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Inkardynacja

Eparchia piesocznieńska

Śluby zakonne

26 grudnia 1984

Diakonat

2 lutego 1985

Prezbiterat

10 marca 1985

Nominacja biskupia

22 lutego 1993

Chirotonia biskupia

10 kwietnia 1993

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

10 kwietnia 1993

Miejscowość

Moskwa

Miejsce

Sobór Objawienia Pańskiego

Konsekrator

Aleksy II

Maksymilian, imię świeckie Aleksandr Łazarenko (ur. 9 listopada 1950 w Frunze) – biskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Życiorys

Po ukończeniu technikum mechanicznego w Kaliningradzie rozpoczął pracę jako technik mechanik w fabryce maszyn eksperymentalnych w tym samym mieście, na stanowisku konstruktora III kategorii. W latach 1970–1972 odbył służbę wojskową w wojskach rakietowych ZSRR, do rezerwy został skierowany jako starszy sierżant. Po odbyciu służby wstąpił na studia wyższe w Centralnym Instytucie Kultury Fizycznej w Moskwie, które cztery lata później ukończył z wyróżnieniem. Otrzymał wówczas nakaz pracy w charakterze nauczyciela wychowania fizycznego, którą po trzech latach zakończył na własne życzenie, by wstąpić do moskiewskiego seminarium duchownego, gdzie został przyjęty od razu na drugi rok.

W 1986 ukończył wyższe studia teologiczne w Moskiewskiej Akademii Duchownej. W czasie studiów był hipodiakonem patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Pimena. Jeszcze jako student, w październiku 1984 został posłusznikiem w ławrze Troicko-Siergijewskiej i 26 grudnia tego samego roku złożył tam wieczyste śluby zakonne, przyjmując imię Maksymilian. 2 lutego 1985 został hierodiakonem, zaś 10 marca tego samego roku – hieromnichem. 4 kwietnia 1987 podniesiony do godności ihumena, zaś 26 marca 1988 nagrodzony za pracę na rzecz Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego palicą i krzyżem z ozdobami.

22 lutego 1993 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego nominował go na biskupa wołogodzkiego i wielkoustiuskiego. W związku z tym 7 kwietnia tego roku w soborze Zwiastowania na Kremlu moskiewskim został podniesiony do godności archimandryty. 10 kwietnia w soborze Objawienia Pańskiego w Moskwie patriarcha moskiewski i całej Rusi Aleksy II udzielił mu chirotonii biskupiej. Od 2004 arcybiskup.

W 2014 został przeniesiony na katedrę piesocznieńską i juchnowską[1].

Przypisy

Bibliografia