Malcolm Bricklin
Ten artykuł należy dopracować |
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Zawód, zajęcie | konstruktor samochodowy, przedsiębiorca |
Narodowość | |
Uczelnia | Uniwersytet stanowy Florydy |
Majątek | Właściciel |
Malcolm Bricklin (ur. 9 marca 1939 w Filadelfii – wizjoner i amerykański przedsiębiorca samochodowy. Założyciel konsorcjum General Vehicle, producent samochodu Bricklin SV-1, którego nazwał swoim nazwiskiem. Malcolm Bricklin zasłynął również jako importer samochodów. To on wprowadził na rynek amerykański samochody marki Subaru, Fiat, Zastava oraz Chery.
Biografia
Malcolm Bricklin swoją przygodę z motoryzacją rozpoczął w 1965 roku od wprowadzenia na amerykański rynek skuterów Fuji Rabbit produkowanych przez Fuji Heavy Industries. Ta sama firma produkowała wówczas niewielkie miejskie samochody Subaru 360. Przedsiębiorca nawiązał współpracę z Subaru i sprowadził ten model na rynek Stanów Zjednoczonych. Samochód został okrzyknięty najniebezpieczniejszym samochodem w USA a jego sprzedaż zaczęła dramatycznie spadać. Wówczas Malcolm wraz ze swoim partnerem utworzył spółkę Subaru of America, Inc., mającą za zadanie sprzedać swoje aktywa wynikające z zawartej z Subaru umowy franczyzowej. Dzięki zarobionym na sprzedażny firmy udziałom, wizjoner mógł wreszcie zrealizować swoje własne marzenie i stworzyć nową markę samochodów. Bricklin SV-1 był pierwszym i dotychczas jedynym "dzieckiem" nowo powstałego przedsiębiorstwa. Samochód w czasach produkcji wyglądał bardzo futurystycznie, a otwierane do góry drzwi typu gull-wing były czymś wówczas nieznanym. Samochód Bricklina nosił oznaczenie SV-1 (Safety Vehicle 1), chęć stworzenia bezpiecznego samochodu wynikała zapewne z przykrego doświadczenia nabytego przy modelu Subaru 360. Bricklin SV-1 powstał w Kanadzie w prowincji Nowy Brunszwik, ponieważ dopiero tam przedsiębiorcy udało się pozyskać finansowego partnera na potrzeby inwestycji. Samochody SV-1 były produkowane zaledwie 2 lata (1974-1976) i powstało ich jedynie 2,854 sztuk (do dzisiaj przetrwało ok. 1500). Po przygodzie związanej z własną marką samochodową Bricklin nie zaprzestał inwestowania w branże motoryzacyjną. Postanowił importować do USA włoskie samochody Fiat X1/9s. W 1980 roku utworzył kolejną spółkę Yugo America, Inc mającej na celu importowanie do stanów tanich samochodów marki Yugo produkowanych w socjalistycznej Jugosławii. Cena sprowadzanych samochodów nie przekraczała 4000 dolarów, co przeniosło się na importowy sukces przedsiębiorcy. Łącznie udało mu się sprzedać na terenie Stanów Zjednoczonych aż 160,000 samochodów Yugo co spowodowało, że były to najczęściej importowane europejskie samochody w historii amerykańskiej motoryzacji. Samochody Yugo z powodu bardzo złej jakości wykonania zostały okrzyknięte najgorszymi pojazdami w historii USA. Bricklin sprzedał zajmująca się importem firmę w 1988 roku za ponad 40 mln dolarów. Firma zbankrutowała w 1991 roku. Po upadku kolejnej firmy, Malcolm Bricklin postanowił zwrócić swoją uwagę w stronę samochodów przyjaznych dla środowiska, lecz w dalszym ciągu poszukiwał taniego samochodu idealnego na import na teren Stanów Zjednoczonych. W 2002 roku rozpoczął poszukiwania partnera biznesowego i produkcyjnego zdolnego taki samochód zbudować. Poszukiwania ograniczył do 3 krajów Wielkiej Brytanii, Indii oraz Polski (tutaj jego uwagę zwróciła fabryka FSO). Tym razem nie podjął jednak ryzyka i w 2007 roku postanowił ponownie wkroczyć na rynek importerski. Zawiązał spółkę Visionary Vehicles LLC i zaczął sprowadzać do USA samochody chińskiej marki Chery.
Malcolm Bricklin bazując na dotychczasowym doświadczeniu planuje wskrzeszenie marki, która obecnie miałaby zajmować się produkcją tanich elektrycznych pojazdów. Jednym z nich ma być prototypowy Bricklin EVX/LS.
Linki zewnętrzne
- BusinessWeek Bricklin is Back with a Plug-in. businessweek.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-05-13)].
- Malcolm Bricklin Subaru, Bricklin, Fiat, Yugo cars
- Man behind the Yugo to lead new import wave in 2007, Historia ze styczniowego wydania (2005 rok) Detroit News
- Bricklin Chery call it quits,
- Malcolm Bricklin on electric hybrid plans. blogs.reuters.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-01-11)]., Reuters Wywiad z Malcolmem Bricklinem ze stycznia 2007.
- [1]