Mane nobiscum Domine

Mane nobiscum Domine
Ilustracja
Autor

Jan Paweł II

Tematyka

sakramentologia, teologia

Typ utworu

list apostolski

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Watykan

Język

łacina

Data wydania

2004

Wydawca

Libreria Editrice Vaticana

poprzednia
Spiritus et Sponsa
następna
Il rapido sviluppo

Mane nobiscum Domine (pol. Zostań z nami, Panie) − list apostolski papieża Jana Pawła II z 7 października 2004, napisany z okazji Roku Eucharystii (październik 2004-październik 2005).

Treść

Papież zaadresował list o Eucharystii do biskupów, duchowieństwa i wszystkich wiernych. Dokument składa się z wprowadzenia, czterech rozdziałów i zakończenia[1]:

  1. Wstęp
  2. Śladami Soboru i Jubileuszu
  3. Eucharystia Tajemnicą Światła
  4. Eucharystia źródłem i objawienie komunii
  5. Eucharystia początkiem i programem «misji»
  6. Zakończenie

Tytułem dokumentu autor uczynił słowa zaczerpnięte z Ewangelii według św. Łukasza z rodz. 24, werset 29. We wprowadzeniu papież podał powody napisania listu i zarazem ogłoszenia Roku Eucharystii: Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Guadalajarze w Meksyku, Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów w Rzymie oraz Światowy Dzień Młodzieży w Kolonii. Zgromadzenie synodalne miało odbyć się pod hasłem «Eucharystia źródłem i szczytem życia i misji Kościoła». Papież pragnął również, by młodzież gromadziła się wokół Eucharystii, która jest ośrodkiem życia, dla ożywienia swej wiary i entuzjazmu[2]. List nie miał być próbą refleksji nad sakramentem, co papież uczynił już w encyklice Ecclesia de Eucharistia z 2003. Papież pokusił się o wytyczenie drogi, ukazanie perspektyw, które mogły pomóc w dobrym przeżyciu Roku Eucharystii[3]. Dla Jana Pawła II ważnymi aspektami Eucharystii, na które należy zwrócić uwagę podczas trwania Roku Eucharystii, są: wymiar tajemnicy, wymiar proklamacji Słowa, wymiar uczty (celebracji), wymiar obecności i jej odczuwania, wymiar komunii wiernych z Chrystusem i między sobą, wymiar misyjny (dziękczynienie, solidarność, braterska służba)[4]. W zakończeniu papież przywołał postać Maryi, która całym swoim życiem ucieleśniała tajemnicę Eucharystii[5].

Przypisy

  1. Jan Paweł II: Mane nobiscum Domine. Watykan: L'Osservatore Romano, 2005. (pol.).
  2. Mane nobiscum Domine, 4.
  3. Mane nobiscum Domine, 10.
  4. Mane nobiscum Domine, 11-28.
  5. Mane nobiscum Domine, 31.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

John paul 2 coa.svg
Autor: Magul, Licencja: CC-BY-SA-3.0

DETAILED (MULTILINGUAL) DESCRIPTION AT THE HOLY SEE WEBSITE: Coat of Arms of His Holiness John Paul II (The Holy See Press Office).

Herb Jana Pawła II.
W błękitnym polu tarczy, krzyż złoty łaciński, (stykający się z krawędzią tarczy jak w przypadku figury zaszczytnej), przesunięty w prawo. Pod poprzeczną belką krzyża, po lewej (heraldycznie) stronie, złota litera M, oznaczająca Maryję.
Dewiza wybrana przez Jana Pawła II brzmiała Totus Tuus (Cały twój). Zgodnie jednak z zasadą konstrukcji stosowaną w herbach papieskich, dewiza ta nie była zamieszczana w herbie.