Manuel Bayeu

Manuel Bayeu
Ilustracja
Autoportret (?)
Data i miejsce urodzenia8 stycznia 1740
Saragossa, Hiszpania
Data i miejsce śmierci1808
Hiszpania
Narodowośćhiszpańska
Dziedzina sztukimalarstwo, architektura
Epokabarok
Alegoría de las Bellas Artes exaltando a la Real Sociedad Económica Aragonesa de Amigos del País, ok. 1785.
Fresk w absydzie w katedrze San Pedro de Jaca, 1792

Manuel Bayeu y Subíashiszpański malarz i architekt, należał do zakonu Kartuzów.

Pochodził z zamożnej rodziny malarzy (jego braćmi byli Francisco i Ramón Bayeu). Szczególnie związany był ze starszym Franciskiem, po przedwczesnej śmierci ojca w 1755 r. udał się w ślad za bratem do Madrytu aby studiować na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych św. Ferdynanda. Informacje na temat jego życia pochodzą z rozległej korespondencji (oryginały przechowywane są w Muzeum Prado), którą utrzymywał z przyjacielem Goi, kupcem i mecenasem sztuki Martinem Zapaterem[1].

Większość życia spędził w kartuzji Nuestra Señora de las Fuentes w Saragossie, do której wstąpił 3 grudnia 1760.

Prawdopodobnie dwukrotnie nawiązał artystyczną współpracę ze swoim bratem Francisco przy okazji jego wizyt w katedrze El Pilar w Saragossie. W 1779 r. artyści z Saragossy zadenuncjowali jego prace malarskie, ponieważ nie pobierał za nie opłaty, a w konsekwencji nie płacił podatków. Bayeu utrzymywał, że jego prace były zadośćuczynieniem za pomoc i drobne prace wykonywane dla kartuzji. Wyszedł zwycięsko z tego konfliktu, który dodatkowo rozsławił jego prace. Otrzymał wsparcie Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych św. Ferdynanda w Madrycie, oraz specjalne pozwolenie od przeora, dzięki któremu mógł dalej malować.

Jego najbardziej znane dzieło to bardzo osobiste obrazy kartuskie w Las Fuentes, obecnie znajdujące się w Museo de Huesca. Pracował również w okręgu Los Monegros, gdzie wykonał dekorację kaplicy św. Piotra Arbués w Lalueza, ozdobił także monastyr w Sigena i sanktuarium maryjne w Magallón. Przypisuje mu się także liczne dzieła zdobiące katedrę w Huesce i w Jaca. Również w Saragossie jego dzieła pojawiają się pojedynczo w różnych kościołach.

Pod koniec życia został wysłany przez swoich przełożonych na Majorkę, w celu wykonania dekoracji ściennej w kartuzji w Valldemosa. Zaprzyjaźnił się tam z pisarzem Gasparem Melchorem de Jovellanos, który przebywał na wygnaniu w zamku Bellver.

Przypisy

  1. Cartas de Fray Manuel Bayeu a Martín Zapater: fondo documental del Museo del Prado. Institución Fernando el Católico, 1996.

Bibliografia

  • VV.AA. Revista de la Comarca de Los Monegros, 2005. ISBN 84-7753-280-X

Media użyte na tej stronie

Cúpula de Manuel Bayeu - Catedral de Jaca.jpg
Fresco de la cúpula rebajada del ábside nuevo de la catedral de Jaca, pintado por fray Manuel Bayeu (1792)
Manuel Bayeu, Exaltación de la S. E. Aragonesa de Amigos del País.jpg
Alegoría de las Bellas Artes exaltando a la Real Sociedad Económica Aragonesa de Amigos del País