Mapa z Ebstorf
Mapa z Ebstorf – średniowieczna mapa świata namalowana na 33 zszytych kawałkach pergaminu. Największa ze znanych przedstawień świata w średniowieczu – mappa mundi. Swoją nazwę zawdzięcza dawnemu klasztorowi benedyktynek w Ebsdorf w powiecie Uelzen (Dolna Saksonia, Niemcy). Wykonana została w roku 1234. Przez długie lata przypisywana geografowi Gerwazemu z Tilbury, współczesne badania paleograficzne kwestionują tę tezę, przesuwając także datę na ok. 1300 r.
Dzieje
W roku 1830 została znaleziona w jednym z pomieszczeń magazynowych tego opactwa. Dzieło było uszkodzone w kilku miejscach przez myszy. Mapa została przewieziona do Hanoweru, gdzie w roku 1943 spłonęła podczas alianckich nalotów dywanowych. Zachowały się przedwojenne reprodukcje oraz kilka pergaminowych replik, w tym jedna w klasztorze cystersów w Szczyrzycu.
Na podstawie zachowanych dzieł wykonano w latach 50. XX wieku kilka faksymile, na bazie replik mapy z 1891 i 1896 roku. Pierwsza rekonstrukcja obejmująca technikę cyfrową, którą stworzyli badacze uniwersytetu w Erlangen miała miejsce w 2006 r. Interaktywnego wydania, opublikowanego w Internecie, dokonali naukowcy Uniwersytetu Leuphana w Lüneburgu.
Wygląd
Jest to mapa typu orbis terrae, przypominająca swoim kształtem królewskie jabłko. Jej średnica wynosi 3,57 m. Namalowana została na planie koła z wpisaną figurą Chrystusa z rozpostartymi rękami na znak krzyża. Kierunki świata przedstawione są w następującym układzie: na górze mapy wschód (z twarzą Chrystusa, który w tradycji chrześcijańskiej przyszedł ze wschodu), na dole zachód. Z lewej strony północ, z prawej południe. W centrum mapy umieszczono Jerozolimę ukazaną tu na planie regularnego kwadratu, w którym umieszczono wizerunek Jezusa Zmartwychwstałego. Europa jest przedstawiona w części północno-zachodniej. Dostrzec można miasta takie jak Rzym czy miasta Świętego Cesarstwa Rzymskiego: Lüneburg, Brunszwik (z wizerunkiem Lwa Brunszwickiego), Miśnia, Akwizgran, Kolonia, Kulmbach oraz wyspa Reichenau z kościołami klasztorami w Oberzell i Niederzell.
Dość dobrze opisany jest basen Morza Śródziemnego, łącznie z wyspami. W zachodniej części mapy, między Odrą a Wisłą zaznaczona jest Polska, Czechy z Pragą i Czeskimi Budziejowicami. Czytelne są także Karpaty.
Z Azji na mapie zaznaczony jest m.in. Mur Chiński, rzeki Ganges i Indus. Na kontynencie afrykańskim widoczna jest tylko Afryka Północna z Nilem, bo tylko w takim zakresie była znana.
Zobacz też
Bibliografia
- Jürgen Wilke, Die Ebstorfer Weltkarte, Text- und Tafelband, Bielefeld 2001.
Linki zewnętrzne
- Uniwersytet w Lüneburgu. Szczegółowa analiza mapy. weblab.uni-lueneburg.de. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-01)].
- Opis mapy
- Opis Mapy z Epsdorf i podobnych dzieł
- Informacje o mapie wraz z opisami wybranych szczegółów
- Kunstpedia. O mapie z Hereford, mapie z Ebsdorf i innych dziełach tego typu
Media użyte na tej stronie
Ebstorfer World Map, T-O-Design, was attributed to Gervase of Tilbury at around 1234 for some time, newer comparisions do date the original image into the year 1300 and no longer to that person. the original is lost due WW II. bombings but reproductions from facsimile copys and a digital reconstruction do exist.
on the prossing - own stiching
Source of 81 images: https://warnke.web.leuphana.de/hyperimage/EbsKart/index.html#O9999/