Maraton MTB

Maraton MTB

Maraton MTB (ang. bike-marathon) – dyscyplina kolarstwa górskiego, polegająca na ściganiu się kolarzy na długiej, wytrzymałościowej trasie o zmiennym profilu i zmiennej nawierzchni.

Maratony amatorskie

Maraton jako dyscyplina zaczął być organizowany najpierw jako impreza amatorska, dla miłośników kolarstwa górskiego. Z czasem wyścigi te zaczęły gromadzić wielkie rzesze rowerzystów. Zawodnicy musieli pokonywać duże odległości, często nawet od 80 do 200 km w ciężkim terenie, chociaż najczęściej spotykane długości maratonów w imprezach amatorskich to 45–70 km.

Maraton jako dyscyplina UCI

Maja Włoszczowska

Międzynarodowa Unia Kolarska, widząc jakim zainteresowaniem cieszy się nowy sposób uprawiania kolarstwa, postanowiła włączyć maraton do rozgrywek Pucharu Świata i Mistrzostw Świata. Pierwsze zawody z cyklu Mistrzostw Świata w maratonie MTB odbyły się w 2003 roku w szwajcarskim Lugano. Pierwszą mistrzynią świata w tej dyscyplinie została Polka – Maja Włoszczowska.

Media użyte na tej stronie

Majawloszczowska2.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Pitert (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY-SA 2.5

Maja Włoszczowska na podium gdyńskiej edycji Skoda Auto GP 2005, w koszulce liderki klasyfikacji łącznej.

Mountain-bike-racing.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 2.5