Marc Ravalomanana

Marc Ravalomanana
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

12 grudnia 1949
Imerinkasinina

Prezydent Madagaskaru
Okres

od 6 maja 2002
do 17 marca 2009

Poprzednik

Didier Ratsiraka

Następca

Andry Rajoelina

Odznaczenia
Wielki Komandor Orderu Gwiazdy i Klucza Oceanu Indyjskiego (Mauritius) Krzyż Wielki Klasy Specjalnej Orderu Zasługi RFN

Marc Ravalomanana (ur. 12 grudnia 1949 w Imerinkasininie) – malgaski polityk, prezydent Madagaskaru od 6 maja 2002 do 17 marca 2009. Zrezygnował z urzędu w wyniku zamieszek społecznych i zamachu stanu.

Życiorys

Od 1999 był burmistrzem stolicy, Antananarywie. Startował w wyborach prezydenckich w grudniu 2001 i ogłosił się ich zwycięzcą; podobnie uczynił jego główny rywal, dotychczasowy prezydent Didier Ratsiraka. Od 22 lutego do 5 lipca 2002 obaj rywale uważali się za prezydenta, ostatecznie jednak Ravalomanana, wspierany decyzją Najwyższego Trybunału Konstytucyjnego z kwietnia 2002, przejął po kilku miesiącach wojny domowej pełnię władzy.

W wyborach prezydenckich z 3 grudnia 2006 został wybrany na drugą kadencję.

Zamieszki i zamach stanu na Madagaskarze w 2009

W grudniu 2008 burmistrz Antananarywy i lider opozycji Andry Rajoelina oskarżył prezydenta o zapędy dyktatorskie i sprzeniewierzanie funduszy publicznych[1]. Rozpoczęła się seria demonstracji i manifestacji antyprezydenckich, które nasiliły się po zamknięciu przez władze należącej do Rajoelina stacji telewizyjnej VIVA, która wyemitowała wywiad z byłym prezydentem Didierem Ratsiraką. 26 stycznia demonstracje znacznie przybrały na sile, zwolennicy opozycji zaatakowali budynki mediów prezydenckich[2].

3 lutego Rajoelina został pozbawiony stanowiska burmistrza[3], co wywołało nową falę protestów opozycji. 7 lutego policja otworzyła ogień do manifestantów, w wyniku czego zginęły co najmniej 23 osoby[4].

Zamieszki społeczne doprowadziły do wybuchu buntu żołnierzy w 8 marca 2009[5] i w rezultacie zmiany dowództwa w wojsku, które choć oficjalnie neutralne, stanęło po stronie opozycji[6]. 16 marca 2009 zamieszki przerodziły się w zamach stanu, gdy wojsko zdobyło siłą pałac prezydencki w Antananarywie[7]. 17 marca 2009 prezydent Ravalomanana zrezygnował z urzędu i przekazał swoją władzę oraz władzę premiera na ręce wojskowego dyrektoriatu na czele z Hyppolitem Ramarosonem. Wojsko natomiast przekazało władzę liderowi opozycji, Andry’emu Rajoelinie, jako prezydentowi Wysokiej Władzy Przejściowej[8].

Zobacz też

  • zamach stanu na Madagaskarze w 2006 roku

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Marc Ravalomanana.jpg
Autor: Mogens Engelund, Licencja: CC BY-SA 3.0
Marc Ravalomanana - Malagasy businessman, politician and President of Madagascar 2002-2009, at Copenhagen, Denmark - March 2017
Order of the Star and Key of the Indian Ocean - GCSK, GOSK, CSK (Mauritius) - ribbon bar.png
Autor: McOleo, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar of the Order of the Star and Key of the Indian Ocean (Mauritius). Classes of the order: Grand Commander, Grand Officer, Commander.
GER Bundesverdienstkreuz 9 Sond des Grosskreuzes.svg
Baretka: Order Zasługi RFN – Stopień Specjalny Krzyża Wielkiego.