Marcial Maciel

Marcial Maciel Degollado
Ilustracja
Marcial Maciel (2004)
Data i miejsce urodzenia

10 marca 1920
Cotija de la Paz

Data i miejsce śmierci

30 stycznia 2008
Houston

Miejsce pochówku

Michoacán

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Prezbiterat

26 listopada 1944

Marcial Maciel Degollado (ur. 10 marca 1920 w Cotija de la Paz w Meksyku, zm. 30 stycznia 2008 w Houston) – meksykański prezbiter katolicki, założyciel zgromadzenia Legion Chrystusa (L.C.). Wieloletni sprawca molestowania seksualnego dzieci i seminarzystów.

Życiorys

Pochodził z katolickiej rodziny i wcześnie wybrał stan duchowny. Był synem Francisco Maciela Fariasa i Maury Degolado Guizar. Miał sześciu braci oraz cztery siostry[1]. Jako 16-latek postanowił powołać do życia nowe zgromadzenie zakonne, co udało mu się zrealizować w styczniu 1941 z pomocą biskupa Cuernavaki, Francisca Gonzáleza Ariasa. Zakonowi nadano nazwę Legion Chrystusa. W 1949 Maciel założył także ruch „Regnum Christi”.

Święcenia kapłańskie Marcial Maciel przyjął 26 listopada 1944 w mieście Meksyk, po studiach teologicznych i filozoficznych. Pracował nad rozwojem zakonu na całym świecie, w 1946 przedstawił swój projekt papieżowi Piusowi XII. W 1950 powołał do życia Centrum Studiów Wyższych Legionu Chrystusa w Rzymie, a w kolejnych latach wiele innych wyższych uczelni zakonnych na całym świecie. Pełnił funkcję generalnego przełożonego zakonu.

O. Maciel towarzyszył papieżowi Janowi Pawłowi II w czasie jego pielgrzymek do Meksyku w 1979, 1990 i 1993. Jan Paweł II powołał go także na eksperta Światowego Synodu Biskupów w Watykanie (1991, 1993 i 1997), stałego radcę Kongregacji ds. Duchowieństwa (od 1994), delegata na Konferencję Episkopatów Latynoamerykańskich w Santo Domingo (Dominikana, 1992). Maciel był również m.in. kanclerzem Papieskiego Athenaeum Regina Apostolorum w Rzymie. W 1994 uroczyście obchodził 50-lecie święceń kapłańskich.

Skandale seksualne

W związku ze skandalami seksualnymi, o które oskarżony był Maciel, papież Benedykt XVI nakazał zakonnikowi rezygnację z działalności publicznej i spędzenie reszty dni na modlitwie i pokucie. W lutym 2009 roku rzecznik zakonu Paolo Scarafoni podał ponadto, że ksiądz Marcial Maciel utrzymywał regularne stosunki seksualne z pewną kobietą, która urodziła mu córkę. Miał też kilkoro dzieci z inną kobietą, które domagają się spadku[2]. Rok po śmierci Maciela rzecznik Legionu Chrystusa podał, że Maciel spłodził co najmniej trójkę dzieci z dwiema kobietami[3]. Według Alejandra Espinosy, autora książki El ilusionista, ksiądz Maciel uwodził też bogate, bogobojne kobiety dla ich pieniędzy[4]. Jeden z synów Degollada pozwał Legion Chrystusa o odszkodowanie za molestowanie przez własnego ojca[5].

1 maja 2010, po naradzie z udziałem papieża Benedykta XVI na temat skandalu pedofilii i seksualnego wykorzystywania seminarzystów przez Maciela, Watykan przyznał, że duchowny dopuścił się skandalu najcięższego i niemoralnego zachowania, licznych przestępstw i prowadził życie pozbawione skrupułów. W oświadczeniu czytamy też:

Najcięższe i obiektywnie niemoralne zachowania ojca Maciela, potwierdzone przez niepodważalne świadectwa, jawią się niekiedy jako prawdziwe przestępstwa i ukazują życie, pozbawione skrupułów i autentycznych uczuć religijnych[6]

Według przewodniczącego Stowarzyszenia Ofiar Legionistów Chrystusa Maciel mógł molestować nawet 200 nieletnich chłopców w trakcie całego swojego życia[7].

Proceder seksualnego wykorzystywania dzieci (molestowanie seksualne ok. 30 małoletnich członków Legionu, w latach 1940–1970) i seminarzystów przez Maciela trwał przez dziesięciolecia. Watykan nie reagował na skargi i zarzuty, kierowane przez ofiary kapłana. W swoim oświadczeniu Watykan przyznał, iż traktowane były one jak kalumnie, a w prasie i internecie apologeci przedstawiali sprawcę jako ofiarę fałszywych oskarżeń[8]. Przedostawanie się informacji o przestępstwach do opinii publicznej było utrudnione z uwagi na fakt, iż członkowie zgromadzenia zobowiązani byli do zachowania tajemnicy na temat tego, co się wewnątrz niego dzieje[9]. Postępowanie wobec Maciela rozpoczęto w Watykanie na początku pontyfikatu Benedykta XVI. Przeprowadzono też wewnętrzne śledztwa. Publikacja wewnętrznego raportu Legionów Chrystusa zbiegła się w czasie z przyjęciem przez papieża Franciszka rezygnacji kardynała Angela Sodano z funkcji dziekana Kolegium Kardynalskiego. Oskarżany był on, że przez dekady nie dopuszczał do postępowania w Watykanie w sprawie założyciela Legionów Chrystusa, który miał tam ogromne wpływy[10].

Zobacz też

Przypisy

  1. Jason Berry, Gerald Renner, Śluby milczenia. Nadużywanie władzy za pontyfikatu Jana Pawła II. Warszawa, 2012, s. 204.
  2. Nowe dzieci ojca założyciela Legionistów Chrystusa?, Onet.pl za Le Monde, dostęp 2010-01-13.
  3. gazeta.pl.
  4. Maria Gmiter, Małgorzata Tryc-Ostrowska, Córka legionisty Chrystusa, Rzeczpospolita.
  5. Tomasz Bielecki: Założyciel Legionistów Chrystusa molestował własnego syna. wyborcza.pl, 2010-06-24. [dostęp 2010-06-25].
  6. Watykan: był skandal u Legionistów Chrystusa (TVN24.pl).
  7. Giansoldati 2018 ↓, „Druga 'zona'”.
  8. Jason Berry, Gerard Renner, śluby milczenia. Nadużywanie władzy za pontyfikatu Jana Pawła II Warszawa 2012, s. 19.
  9. tvn.24, PAP.
  10. Są wyniki dochodzenia w Legionie Chrystusa: 33 księży i 71 seminarzystów popełniło czyny pedofilii na co najmniej 175 skrzywdzonych.

Bibliografia

  • Franca Giansoldati: Demon w Watykanie: Legioniści Chrystusa i sprawa Maciela [ebook]. Warszawa: 2018. ISBN 978-83-280-5058-7.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Fr. Marcial Maciel LC Late 2004.jpg
Autor: DominikHoffmann, Licencja: CC BY 3.0
Fr. Marcial Maciel LC at the ordination to the priesthood of Legionaries at Santa Maria Maggiore, Rome, Italy