Marcin Czech (urzędnik)
| ||
Data i miejsce urodzenia | 27 sierpnia 1968 Warszawa | |
Zawód, zajęcie | lekarz, specjalista zarządzania, nauczyciel akademicki, urzędnik państwowy | |
Alma Mater | Warszawski Uniwersytet Medyczny | |
Stanowisko | podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia (2017-2019) |
Marcin Wojciech Czech (ur. 27 sierpnia 1968 w Warszawie) – polski lekarz, specjalista zarządzania i urzędnik państwowy, profesor zwyczajny, doktor nauk medycznych, doktor habilitowany nauk ekonomicznych, w latach 2017–2019 podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.
Życiorys
Wykształcenie i działalność naukowa
Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie z 1992[1]. Specjalizował się w zakresie epidemiologii (2012) i zdrowia publicznego (2016)[2]. Zdobył tytuł International MBA w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej; ukończył też Studium Ekonomiki Zdrowia na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego[3].
Przez 9 lat był adiunktem w Zakładzie Farmakoekonomiki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ukończył studia doktoranckie na Wydziale Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej w dziedzinie zarządzania. Odbył również staże zagraniczne m.in. w York University, University of Liverpool i McMaster University. 3 kwietnia 2002 obronił z wyróżnieniem pracę doktorską z medycyny (dyscyplina biologia medyczna) w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej pt. „Metody oceny opłacalności leczenia nadciśnienia tętniczego”. 13 października 2010 obronił na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego pracę habilitacyjną z zakresu nauk ekonomicznych (dyscyplina nauki o zarządzaniu) pt. „Farmakoekonomika jako narzędzie zarządzania w gospodarowaniu lekami w Polsce”. Był związany naukowo z Uniwersytetem Warszawskim i Instytutem Organizacji i Zarządzania w Przemyśle „Orgmasz”. Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym Politechniki Warszawskiej (wykłada w Szkole Biznesu PW[4]) i Instytucie Matki i Dziecka. Jest autorem ponad 200 prac i doniesień z dziedziny zarządzania, ekonomiki zdrowia, farmakoekonomiki i jakości życia, publikowanych w czasopismach zagranicznych i polskich. Był promotorem ponad 100 prac magisterskich i dyplomowych[1][3]. Jest współautorem podręcznika akademickiego pt. „Farmakoekonomika. Ekonomiczna ocena programów ochrony zdrowia” oraz „Słownika Farmakoekonomicznego”, a także autorem książek: „Farmakoekonomika jako narzędzie zarządzania w gospodarowaniu lekami w Polsce”, „Farmakoekonomika w opiece farmaceutycznej” oraz „Farmakoekonomika i ocena technologii medycznych w gospodarowaniu lekami w Polsce. Diagnoza i koncepcje zmian”[5].
Uhonorowany nagrodami JM Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (w tym nagrodą indywidualną naukową pierwszego stopnia), nagrodą JM Rektora Politechniki Warszawskiej za program edukacyjny oraz nagrodą „Best and Brightest” firmy PwC[3].
Działalność zawodowa i urzędnicza
Pozostaje członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego, dwukrotnie pełniąc funkcję jego prezesa (od 2004 do 2006 i od 2016). Działa również w międzynarodowym International Society for Pharmacoeconomics and Outcomes Research. Zasiada we władzach Polskiego Towarzystwa Opieki Koordynowanej. Należy do grup roboczych (m.in. w Polskiej Akademii Nauk), rad redakcyjnych i naukowych czasopism, recenzuje artykuły naukowe oraz prace doktorskie. Brał udział w tworzeniu wytycznych oceny technologii medycznych AOTMiT oraz realizacji grantów naukowych, w tym unijnych[3]. Pracuje jako biegły z zakresu ekonomiki zdrowia[5].
Był zatrudniony w firmach farmaceutycznych Servier (od 1999 do 2008) oraz Novo Nordisk (od 2008 do 2015), odpowiadając za kwestie związane z ekonomiką zdrowia w państwach Europy Środkowej. Współtworzył European Health Economics and Outcomes Research Centre of Excellence[5].
1 sierpnia 2017 powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, odpowiedzialnego za politykę lekową[6] (z wyłączeniem decyzji w sprawach firm, w których wcześniej był zatrudniony). W styczniu 2019 na własną prośbę został odwołany ze stanowiska podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia[7].
Przypisy
- ↑ a b Prof. Marcin Wojciech Czech, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2018-05-11] .
- ↑ Profil prywatny. LinkedIn. [dostęp 2018-05-11].
- ↑ a b c d Marcin Czech Podsekretarz Stanu. Ministerstwo Zdrowia. [dostęp 2018-05-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-26)].
- ↑ Strona główna>Wykładowcy>prof. Marcin Czech. Szkoła Biznesu Politechnika Warszawska. [dostęp 2018-05-11].
- ↑ a b c dr hab. Marcin Czech. Warszawski Uniwersytet Medyczny. [dostęp 2018-05-11].
- ↑ Marcin Czech będzie nowym wiceministerem zdrowia, zajmie się polityką lekową. rynekzdrowia.pl, 31 lipca 2017. [dostęp 2018-05-11].
- ↑ Marcin Czech zrezygnował z funkcji wiceministra zdrowia. tvp.info, 27 stycznia 2019. [dostęp 2019-01-27].