Marcin Wejher

Marcin z Łeby
Marcin Wejher
Martin von Weiher
biskup
Data i miejsce urodzenia

1512
Nowęcin

Data i miejsce śmierci

8 czerwca 1556
Koszalin

Superintendent kołobrzeski
Okres sprawowania

1549-1556

Biskup kamieński
Okres sprawowania

1549-1556

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Diakonat

Nominacja biskupia

6 października 1551

Marcin Wejher herbu Skarzyna (ur. 1512, zm. 8 czerwca 1556) – biskup kamieński w latach 1549–1556.

Życiorys

Pochodził z rycerskiego rodu Wejherów. Był synem zarządcy książęcej domeny słupskiej, Mikołaja Weihera i Zofii von Ramel. Jako przeznaczony do stanu duchownego otrzymał niższe święcenia kapłańskie.

Początkowo kształcił się w Słupsku. Następnie studiował w Wittenberdze, gdzie zetknął się z pierwszymi ideologami reformacji. Był domownikiem u Marcina Lutra. Uczęszczał na wykłady Filipa Melanchtona. Po śmierci Mikołaja Wejhera został dziedzicem Łeby. Majątek ojca pozwolił mu na pobieranie dalszych nauk w Bolonii.

Po powrocie na Pomorze Zachodnie około 1542 roku przyjął formalnie luteranizm. W 1548 roku został kanonikiem i kantorem kapituły katedralnej w Kamieniu Pomorskim. Służył na dworze książąt pomorskich jako dyplomata. Brał udział w negocjacjach z Karolem V podczas I wojny szmalkaldzkiej.

2 sierpnia 1549 roku, po wymuszonej przez cesarza rezygnacji biskupa Bartłomieja Swawe, został wybrany przez kamieńską kapitułę katedralną jego następcą. Mimo że stanął nominalnie na czele duchowieństwa Pomorskiego Kościoła Ewangelickiego otrzymał 6 października 1551 roku bullę prekonizacyjną od papieża Juliusza III.

Nominacja papieska z 1551 roku może wskazywać, że z punktu widzenia Stolicy Apostolskiej był uważany za nawróconego katolika. Z uwagi na to, że został nominowany w 1549 roku, a następnie instalowany na urzędzie przez kapitułę protestancką zdania na temat tego, czy był biskupem katolickim, czy ewangelickim są do dziś podzielone. Prawdopodobnie Marcin Weiher próbował prowadzić misję rekatolizacji Pomorza Zachodniego. W latach 1551–1556 nie starał się jednak zbytnio urzeczywistnić pokładanych w nim nadziei. Nie przyjął wyższych święceń kapłańskich, ani sakry biskupiej. Nie wprowadzał też znaczących zmian ustrojowych w podległej mu diecezji kamieńskiej pozwalając dalej szerzyć się reformacji.

Po śmierci pochowany pierwotnie w Karlinie, później staraniem rodziny Wejherów jego szczątki przeniesiono do Pucka. Po 1556 roku funkcja biskupa kamieńskiego została definitywnie sekularyzowana. Urząd biskupi stał się tytułem przedstawicieli pomorskiej dynastii Gryfitów.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

POL COA Wejher 1e.svg
(c) Bastian, CC BY 3.0
Herb rodu Weiher (Wejher, Weicher).