Marciusz Moroń

Marciusz Moroń
Data urodzenia

21 października 1969

Data i miejsce śmierci

20 sierpnia 2008
Łódź

Zawód, zajęcie

poeta

Marciusz Marek Moroń (ur. 21 października 1969[1], zm. 20 sierpnia 2008) – polski poeta.

Ukończył psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studium scenariuszowe na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (PWSFTviT) w Łodzi.

Jako poeta zaistniał dopiero jako trzydziestoczterolatek, kiedy uzyskał nominację do nagrody głównej konkursu im. Jacka Bierezina. Publikował wiersze w "Arteriach" i "Tyglu Kultury" w 2005 roku. Swój pierwszy tom wierszy nazwał „Krutkie serie”. Był współzałożycielem Koła Młodych przy łódzkim oddziale Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Zajmował się także śpiewaniem, graniem, aktorstwem, prowadził zajęcia z jogi. Zagrał rolę epizodyczną w filmie "Z odzysku" Sławomira Fabickiego, który w 2008 roku był polskim kandydatem do Oscara.

19 sierpnia 2008, gdy Moroń jechał rowerem, Polonez Truck próbując wyprzedzać inne auto, wpadł w poślizg, uderzył w drzewo, a potem w Moronia. Rowerzysta został przewieziony do szpitala, gdzie zmarł następnego dnia. Obaj mężczyźni, którzy znajdowali się w pojeździe byli pijani. Jeden miał 0,29, drugi – 0,91 promila alkoholu we krwi[2]. W grudniu 2008 Prokuratura Łódź-Polesie umorzyła sprawę z powodu „niewykrycia sprawcy” ze względu na brak możliwości ustalenia kierowcy samochodu[3]. Po liście otwartym znajomych poety[4], nagłośnieniu przez media[5], a także odwołaniu się matki zmarłego[2] prokuratura wznowiła sprawę[6]. W styczniu 2013 sąd okręgowy uznał winę jednego z mężczyzn i wymierzył mu karę 6 lat pozbawienia wolności oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów[7].

Marciusz Moroń został pochowany na cmentarzu Starym Chojny.

Duch roweru

Pierwszy polski „Duch roweru” w Łodzi, ul. Srebrzyńska 1/3

W miejscu gdzie został potrącony Marciusz, 2 listopada 2009 roku został ustawiony Duch roweru. Na pomysł postawienia pomnika wpadł Wojtek Makowski z Fundacji Normalne Miasto – Fenomen, która organizowała Łódzką Masę Krytyczną[8]. W uroczystości uczestniczyła matka zabitego Marciusza Moronia, a także jego znajomi oraz rowerzyści. Duch stanął przy bramie Starego Cmentarza (w miejscu gdzie doszło do wypadku). Podczas symbolicznego odsłonięcia organizatorzy zaapelowali o poprawę sytuacji na polskich drogach, które uznawane są za jedne z mniej bezpiecznych w całej Unii Europejskiej.

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Duch roweru Lodz.JPG
Autor: HuBar, Licencja: CC BY-SA 4.0
Pierwszy w Polsce "Duch roweru" przy ulicy Srebrzyńskiej 1 w Łodzi