Marco Bueno

Marco Bueno
Ilustracja
Pełne imię i nazwisko

Marco Antonio Bueno Ontiveros

Data i miejsce urodzenia

31 marca 1994
Culiacán

Wzrost

182 cm

Pozycja

napastnik

Informacje klubowe
Klub

Guadalajara

Numer w klubie

19

Kariera juniorska
LataKlub
2006–2011Pachuca
Kariera seniorska[a]
LataKlubWyst.Gole
2011–Pachuca27(6)
2011León (wyp.)1(0)
2014Tecos UAG (wyp.)20(5)
2014–2015Toluca (wyp.)14(2)
2015–2016León (wyp.)13(1)
2016–Guadalajara (wyp.)0(0)
W sumie:75(14)
Kariera reprezentacyjna[b]
LataReprezentacjaWyst.Gole
2010–2011 Meksyk U-177(1)
2013 Meksyk U-2013(4)
2014–2016 Meksyk U-2319(4)
2015– Meksyk1(0)
W sumie:40(9)
  1. Aktualne na: 1 lipca 2016.
  2. Aktualne na: 1 lipca 2016.

Marco Antonio Bueno Ontiveros (ur. 31 marca 1994 w Culiacán) – meksykański piłkarz występujący na pozycji napastnika, obecnie zawodnik Guadalajary.

Początki

Bueno pochodzi z miasta Culiacán, stolicy meksykańskiego stanu Sinaloa[1]. Jego ojciec Pedro Bueno Torres jest inżynierem, natomiast matka Olivia Ontiveros Ponce nauczycielką[2], posiada o pięć lat starszego brata Pedro i młodszą siostrę Olivię[3]. Od dzieciństwa interesował się piłką nożną i zaczynał grać w tę dyscyplinę sportu razem ze swoim bratem w położonym niedaleko jego domu parku San Agustín. Jego krajowym piłkarskim idolem jest Jared Borgetti[2], zaś na arenie międzynarodowej podziwia Lionela Messiego, Cristiano Ronaldo oraz Fernando Torresa[4].

Bueno w wieku około siedmiu lat zaczął uczęszczać na treningi do lokalnego zespołu piłkarskiego Deportivo Villa Verde, prowadzonego przez trenera Pedro Magañę[2]. Później grał także w juniorskich ekipach Ruíz Cortínez oraz Deportiva Indio[5]. Z ostatnią z wymienionych drużyn, której trenerem był Héctor Acosta, odniósł kilka sukcesów w młodzieżowych turniejach i podczas jednego z nich, rozgrywanego w grudniu 2006 w Tijuanie (w którym występowali też Carlos Fierro i José Pablo Tostado) został zauważony przez wysłanników występującego w najwyższej klasie rozgrywkowej klubu CF Pachuca[6].

Po pomyślnym przejściu testów, już na początku stycznia, dwunastoletni Bueno dołączył do uznawanej za czołową w Meksyku akademii młodzieżowej Pachuki[4]. Na przestrzeni kilku kolejnych lat był wyróżniającym się zawodnikiem swojej drużyny w lidze meksykańskiej do lat siedemnastu (27 meczów/7 goli) i dwudziestu (18 meczów/7 goli), regularnie brał również udział w juniorskich rozgrywkach międzynarodowych. Po jednym z turniejów do lat piętnastu w Anglii jego zatrudnieniem był zainteresowany tamtejszy klub Everton FC[2], a w późniejszym czasie również Chelsea FC i Paris Saint-Germain[7].

Kariera klubowa

W styczniu 2011 Bueno, jeszcze jako zawodnik drużyny do lat siedemnastu, został wypożyczony do drugoligowego Club León w ramach współpracy pomiędzy obydwoma zespołami (Pachuca i León posiadały wspólnego właściciela – przedsiębiorstwo Grupo Pachuca). Przy okazji transferu prezes Leónu – Jesús Martínez Jr. – określił go jako "zawodnika o nieprawdopodobnym potencjale we wszystkich aspektach"[8]. Wybrał tam numer 58 na koszulce, który w poprzednim sezonie należał do Jareda Borgettiego – najlepszego strzelca w historii reprezentacji Meksyku[2]. W Leónie szesnastoletni piłkarz zadebiutował 30 stycznia 2011 w zremisowanym 3:3 ligowym spotkaniu z Tijuaną, kiedy to wybiegł na boisko w wyjściowym składzie, zanotował asystę przy golu Blasa Péreza i został zmieniony w 58. minucie przez Luisa Nievesa[9]. Był to zarazem jego jedyny występ podczas półrocznego pobytu na wypożyczeniu, spowodowany głównie koniecznością spełnienia przez zespół przepisu o liczbie minut rozegranych przez młodzieżowców[10].

W lipcu 2011 Bueno, po powrocie do Pachuki, został włączony przez szkoleniowca Efraína Floresa do treningów pierwszej drużyny[11]. Wówczas także został zaproszony na dziesięciodniowe testy przez sztab szkoleniowy angielskiego Liverpool FC[12][13], które wypadły pomyślnie, a po ich zakończeniu zawodnik za zgodą zarządu Pachuki podpisał z angielską drużyną umowę przedwstępną[7]. Tym samym miał szansę zostać pierwszym meksykańskim piłkarzem, który zawarł kontrakt z drużyną Liverpoolu, lecz z powodu ograniczeń wiekowych transfer nie doszedł ostatecznie do skutku[14]. W meksykańskiej Primera División zawodnik zadebiutował 8 października 2011 w wygranej 1:0 konfrontacji z Jaguares, zmieniając w 83. minucie Elíasa Hernándeza[15]. Więcej szans na grę zaczął otrzymywać wraz z początkiem nowego roku, wskutek kontuzji napastników Enrique Esquedy i Guillermo Franco[16]. Już w trzecim występie w najwyższej klasie rozgrywkowej, 14 stycznia 2012 w wygranym 3:1 meczu z Pueblą, po wejściu z ławki rezerwowych strzelił dwa gole, swoje pierwsze w profesjonalnej karierze (w 76. i 93. minucie)[17]. Ogółem do końca wiosennych rozgrywek Clausura 2012 osiemnastolatek strzelił cztery gole w piętnastu spotkaniach (z czego pięć rozpoczął w pierwszym składzie), a za sprawą świetnych występów został wybrany odkryciem sezonu w oficjalnym plebiscycie Meksykańskiego Związku Piłki Nożnej[18].

Bezpośrednio po tym Bueno został relegowany do roli głębokiego rezerwowego przez nowego trenera – Hugo Sáncheza. Zarzucał on zawodnikowi kiepską formę prezentowaną na treningach i podczas swojej półrocznej kadencji ani razu nie dał nastolatkowi wystąpić w meczu ligowym[19]. Dopiero po odejściu Sáncheza i przyjścia do klubu Gabriela Caballero ponownie zaczął częściej pojawiać się na ligowych boiskach, jednak niemal wyłącznie w roli rezerwowego dla graczy takich jak Abraham Darío Carreño, Fernando Cavenaghi czy Duvier Riascos.

Wobec nieregularnych występów, w styczniu 2014 Bueno udał się na półroczne wypożyczenie do drugoligowego Estudiantes Tecos z siedzibą w Guadalajarze, współpracującego z jego klubem (podobnie jak Pachuca i León był własnością Grupo Pachuca)[20]. W ekipie prowadzonej przez Pako Ayestarána zadebiutował 11 stycznia w wygranym 3:1 pojedynku ligowym z Alebrijes, zostając zmienionym w 87. minucie przez Elgabry'ego Rangela[21]. Od razu został podstawowym piłkarzem Tecos, tworząc duet napastników z Paragwajczykiem Gustavo Ramírezem. Pierwszego gola dla nowej drużyny strzelił 31 stycznia w doliczonym czasie wygranego 3:1 ligowego spotkania z Zacatepec[22]. W sezonie Clausura 2014 triumfował z Tecos w rozgrywkach Ascenso MX po zwycięstwie w dwumeczu finałowym nad Correcaminos UAT (0:0, 1:1, 4:3 k.)[23]. Pozwoliło to jego zespołowi zmierzyć się w dwumeczu barażowym o awans do pierwszej ligi z Universidadem de Guadalajara – po bezbramkowym remisie w pierwszym spotkaniu, w rewanżu Tecos zremisowali 1:1 (po golu Bueno), aby ostatecznie przegrać w serii rzutów karnych[24]. Nie wywalczyli przez to promocji do pierwszej ligi, a bezpośrednio po tym klub został rozwiązany[25].

W czerwcu 2014 Bueno powrócił do najwyższej klasy rozgrywkowej, na zasadzie rocznego wypożyczenia z opcją pierwokupu przenosząc się do Deportivo Toluca[26]. Tam zadebiutował 30 lipca w przegranym 1:2 meczu pucharu Meksyku z Méridą (zmieniony w 51. minucie przez Edgara Beníteza)[27], zaś pierwszego gola strzelił 19 sierpnia w wygranej 3:2 konfrontacji z Atlante, również w ramach krajowego pucharu[28]. Przez pierwsze sześć miesięcy, wobec dużej konkurencji o miejsce w składzie, zanotował równocześnie zaledwie jeden występ w lidze; regularne występy zaczął notować dopiero wraz z nadejściem nowego roku, kiedy to z klubu odszedł podstawowy napastnik Pablo Velázquez, na pozycję skrzydłowego został przesunięty Benítez, zaś Jerónimo Amione zanotował regres formy[29]. W wiosennych rozgrywkach pokazał się z dobrej strony, zdobywając dwa gole w trzynastu ligowych spotkaniach (z czego dziewięć rozegrał w pierwszym składzie), a jego udane występy zaowocowały pierwszym powołaniem do seniorskiej reprezentacji. On sam przyznał wówczas, iż rozgrywa jak dotąd najlepszy sezon w karierze, zaś serwis Goal określił go jako "piłkarza łączącego jakość z młodością"[29]. Indywidualne porady i wskazówki dawane mu podczas treningów przez szkoleniowca José Cardozo – w przeszłości wybitnego napastnika – zawodnik określił jako bardzo ważne w jego rozwoju piłkarskim[30].

W czerwcu 2015 Bueno na zasadzie rocznego wypożyczenia powrócił do Club León, występującego już w pierwszej lidze[31]. Pierwsze spotkanie po transferze rozegrał 18 sierpnia 2015 w wygranym 3:1 pojedynku z Correcaminos UAT w pucharze kraju, kiedy to spędził na boisku pełne dziewięćdziesiąt minut[32]. Po raz pierwszy wpisał się natomiast na listę strzelców 12 września tego samego roku w przegranej 2:6 ligowej konfrontacji z Chiapas[33]. Zgodnie z oczekiwaniami pełnił rolę rezerwowego dla czołowego napastnika i króla strzelców ligi – Argentyńczyka Mauro Bosellego i na boiskach pojawiał się głównie w rozgrywkach pucharu Meksyku. Jego sytuacja pogorszyła się w styczniu, gdy do drużyny przybył nowy atakujący – Germán Cano, zaś na stanowisku trenera Luis Fernando Tena zastąpił Juana Antonio Pizziego. Nowy szkoleniowiec przesunął gracza do klubowej ekipy do lat dwudziestu, a do pierwszego zespołu przywrócił go dopiero pod koniec sezonu, wskutek kontuzji Cano[34].

W maju 2016 Bueno został wypożyczony z opcją kupna do klubu Chivas de Guadalajara[35].

Kariera reprezentacyjna

Bueno rozpoczął występy w meksykańskich kadrach narodowych w kategorii wiekowej do lat piętnastu[2]. W czerwcu 2011 został powołany przez szkoleniowca Raúla Gutiérreza do reprezentacji Meksyku U-17 na Mistrzostwa Świata U-17 w Meksyku. Podczas tego turnieju miał pewne miejsce w wyjściowym składzie, tworząc podstawowy duet napastników z Carlosem Fierro i rozegrał wszystkie siedem meczów, z czego sześć od pierwszej minuty. Wpisał się również na listę strzelców w spotkaniu 1/8 finału z Panamą (2:0)[36]. Meksykanie, pełniący wówczas rolę gospodarzy, zdobyli natomiast tytuł juniorskich mistrzów świata, pokonując w finale Urugwaj (2:0) na Estadio Azteca (Bueno rozegrał w tym spotkaniu 74 minuty)[37].

W lutym 2013 Bueno znalazł się w ogłoszonym przez Sergio Almaguera składzie reprezentacji Meksyku U-20 na Mistrzostwa Ameryki Północnej U-20 w Meksyku. Tam rozegrał wszystkie pięć spotkań w wyjściowej jedenastce i strzelił dwa gole – w meczu fazy grupowej z Curaçao (3:0)[38] oraz w ćwierćfinałowej konfrontacji z Jamajką (4:0)[39]. Jego zespół triumfował wówczas w tym turnieju, po pokonaniu w finale po dogrywce USA (3:1)[40]. Trzy miesiące później wziął udział w prestiżowym towarzyskim Turnieju w Tulonie, podczas którego zanotował komplet czterech występów (trzy w pierwszej jedenastce), zdobywając bramkę w pojedynku z Portugalią (3:3)[41], zaś jego drużyna zajęła trzecie miejsce w grupie, nie kwalifikując się do dalszych gier. W czerwcu 2013 został powołany przez Almaguera na Mistrzostwa Świata U-20 w Turcji, gdzie jako podstawowy napastnik rozegrał wszystkie cztery mecze w pierwszym składzie i zdobył gola w konfrontacji fazy grupowej z Mali (4:1)[42]. Meksykanie odpadli natomiast z młodzieżowego mundialu w 1/8 finału, ulegając w nim Hiszpanii (1:2)[43].

W listopadzie 2014 Bueno znalazł się w składzie reprezentacji Meksyku U-23 prowadzonej przez Raúla Gutiérreza na Igrzyska Ameryki Środkowej i Karaibów w Veracruz. Tam pełnił głównie rolę alternatywnego gracza – rozegrał cztery z pięciu meczów, z czego aż trzy jako rezerwowy i ani razu nie wpisał się na listę strzelców, natomiast Meksykanie po pokonaniu w finale Wenezueli (4:1) zdobyli złoty medal na męskim turnieju piłkarskim[44]. W maju 2015 po raz kolejny wystąpił na Turnieju w Tulonie, gdzie zanotował trzy z czterech spotkań, strzelając gola w konfrontacji z Anglią (2:1)[45], zaś jego kadra ponownie nie awansowała do fazy play-off, podobnie jak przed dwoma laty zajmując trzecią lokatę w swojej grupie. Miesiąc później wziął udział w Igrzyskach Panamerykańskich w Toronto, podczas których zagrał w czterech z pięciu meczów (dwa z nich rozpoczął w wyjściowym składzie) i strzelił gola w fazie grupowej Trynidadowi i Tobago (4:2)[46]. Meksykanie dotarli natomiast do finału, w którym przegrali z Urugwajem (0:1), wobec czego wywalczyli srebrny medal igrzysk[47].

We wrześniu 2015 Bueno został powołany do reprezentacji Meksyku U-23 na północnoamerykański turniej kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich 2016, podczas którego miał niepodważalne miejsce w formacji ofensywnej i rozegrał wszystkie pięć meczów w pełnym wymiarze czasowym. Strzelił także dwie bramki w meczu fazy grupowej z Kostaryką (4:0)[48], a jego drużyna triumfowała w eliminacjach po pokonaniu w finale Hondurasu (2:0)[49]. W sierpniu 2016 znalazł się w składzie na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro, gdzie rozegrał wszystkie trzy mecze w wyjściowej jedenastce, tworząc duet napastników z Oribe Peraltą (a po jego kontuzji z Erickiem Torresem). Meksykanie – broniący wówczas tytułu – odpadli jednak z męskiego turnieju piłkarskiego już w fazie grupowej.

W kwietniu 2015 Bueno został awaryjnie powołany przez selekcjonera Miguela Herrerę do seniorskiej reprezentacji Meksyku w miejsce kontuzjowanego Oribe Peralty[50]. W kadrze narodowej zadebiutował 15 kwietnia 2015 w przegranym 0:2 meczu towarzyskim z USA, pojawiając się na boisku w 83. minucie w miejsce Eduardo Herrery[51].

Statystyki kariery

Klubowe

KlubSezonKrajRozgrywkiLigaPuchar krajuMiędzynarodoweOgółem
MeczeGoleMeczeGoleRozgrywkiMeczeGoleMeczeGole
León2010–2011MeksykAscenso MX10————10
Pachuca2011–2012MeksykLiga MX164————164
2012–2013Meksyk6130——91
2013–2014Meksyk5141——92
TecosMeksykAscenso MX20540——245
Toluca2014–2015MeksykLiga MX14252——194
León2015–2016Meksyk13193——224
Guadalajara2016–2017Meksyk0000——00
Ogółem7514256——10020

Stan na 1 lipca 2016.

Reprezentacyjne

ReprezentacjaKrajRokTowarzyskoEliminacjeTurniejeOgółem
MeczeGoleMeczeGoleRozgrywkiMeczeGoleMeczeGole
Meksyk
Meksyk20151010
Meksyk20160000
Ogółem1010

Stan na 1 lipca 2016.

Przypisy

  1. Bueno, Mexico’s Sinaloan sensation. FIFA, 6 lipca 2011. [dostęp 2012-02-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (26 października 2011)]. (ang.).
  2. a b c d e f Marco Antonio Arellano: "Está muy chico, para qué se va". Noroeste, 4 lipca 2011. [dostęp 2012-02-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (4 marca 2016)]. (hiszp.).
  3. Deicy García: Marco Antonio Bueno cumplo un sueño que tuvo desde chico. Debate, 9 lipca 2011. [dostęp 2012-02-09]. (hiszp.).
  4. a b Edgar Malagón: Quiere Marco Bueno seguir los pasos de 'Chicharito' y Ochoa. MedioTiempo, 14 sierpnia 2011. [dostęp 2016-01-18]. (hiszp.).
  5. Horacio Beltrán: Bueno: Me da gusto que Liverpool se fije en mí. Debate, 14 lipca 2011. [dostęp 2012-02-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (16 lipca 2011)]. (hiszp.).
  6. Deicy García: 'Se hicieron en Los Barrios'. Debate, 30 czerwca 2011. [dostęp 2012-02-09]. (hiszp.).
  7. a b Eric Gómez: Mercado: Es Oficial, Marco Bueno firma precontrato con Liverpool. Goal, 25 czerwca 2011. [dostęp 2012-02-09]. (hiszp.).
  8. Oficializan Refuerzos. León 400, 22 grudnia 2010. [dostęp 2016-01-18]. (hiszp.).
  9. Julio Saucedo: Marco Bueno, campeón Sub 17 pasó por León. Milenio, 12 lipca 2011. [dostęp 2012-02-09]. (hiszp.).
  10. Julio Saucedo: Marco Bueno regresa a León como jugador maduro y de mayor recorrido. ESPN, 23 czerwca 2015. [dostęp 2016-01-18]. (hiszp.).
  11. Juan Manuel Terán: Efraín Flores ve gran talento en el Tri Sub-17. MedioTiempo, 27 czerwca 2011. [dostęp 2016-01-18]. (hiszp.).
  12. Héctor Antonio Morales: Marco Bueno, sin acuerdo directo aún con Liverpool. El Universal, 16 lipca 2011. [dostęp 2012-02-09]. (hiszp.).
  13. Marco Antonio Bueno aún no es del Liverpool. PIDS. [dostęp 2012-02-09]. (hiszp.).
  14. Rafael Huesca González: Marco Bueno se va al Liverpool. OEM, 16 lipca 2011. [dostęp 2012-02-09]. (hiszp.).
  15. Pachuca 1-0 Jaguares... Por fin, Pachuca liga dos triunfos. Medio Tiempo, 8 października 2011. [dostęp 2012-02-09]. (hiszp.).
  16. Jonathan Collazo: Bueno quiere aprovechar la ausencia de delanteros. MedioTiempo, 15 stycznia 2012. [dostęp 2016-01-18]. (hiszp.).
  17. León Lecanda: Se estrena Bueno y da triunfo a Tuzos. Terra, 14 stycznia 2012. [dostęp 2012-02-09]. (hiszp.).
  18. Bueno, el novato del Clausura 2012. Récord, 3 września 2012. [dostęp 2012-09-16]. (hiszp.).
  19. Jonathan Collazo: Marco Bueno no se desespera ante nula participación. MedioTiempo, 1 listopada 2012. [dostęp 2016-01-18]. (hiszp.).
  20. Ficha Tecos a Marco Bueno, monarca Sub-17. La Jornada, 11 grudnia 2013. [dostęp 2016-01-18]. (hiszp.).
  21. Tecos sorprende y se impone 3-1 en casa de Alebrijes. Terra Deportes, 11 stycznia 2014. [dostęp 2016-01-18]. (hiszp.).
  22. Estudiantes Tecos vence a Zacatepec y es líder en el Ascenso. Terra Deportes, 31 stycznia 2014. [dostęp 2016-01-18]. (hiszp.).
  23. Estudiantes Tecos, campeón del Ascenso MX. El Universal, 4 maja 2014. [dostęp 2016-01-18]. (hiszp.).
  24. Raymundo González: Leones Negros está de regreso en Primera División. MedioTiempo, 10 maja 2014. [dostęp 2016-01-18]. (hiszp.).
  25. Abraham Juárez: EXCLUSIVA: Estudiantes Tecos irá a Zacatecas. Goal, 20 maja 2014. [dostęp 2016-01-18]. (hiszp.).
  26. Toluca imparable en el Draft: Tras Lucas Lobos confirman el fichaje de Marco Bueno. SDP Noticias, 4 czerwca 2014. [dostęp 2016-01-18]. (hiszp.).
  27. Copa Mx: Mérida vence 2-1 a Toluca en el Iturralde. Sipse, 30 lipca 2014. [dostęp 2016-01-18]. (hiszp.).
  28. Toluca derrota al Atlante en la Copa. Milenio, 19 sierpnia 2014. [dostęp 2016-01-18]. (hiszp.).
  29. a b Andres Corona Zurita: Marco Bueno, el delantero que da la cara por la juventud en México. Goal, 14 kwietnia 2015. [dostęp 2016-01-18]. (hiszp.).
  30. Rubén Guerrero Atilano: Marco Bueno, el aprendiz de Cardozo. Milenio, 7 maja 2015. [dostęp 2016-01-18]. (hiszp.).
  31. Alan Rodríguez Avilés: Marco Bueno vuelve a León. Vavel, 11 czerwca 2015. [dostęp 2016-01-18]. (hiszp.).
  32. Correcaminos 1-3 León: Los Esmeraldas se imponen de visita al Correcaminos en la Copa MX. Univision, 18 sierpnia 2015. [dostęp 2016-09-07]. (hiszp.).
  33. Chiapas dio paseo al líder León en la Selva. MedioTiempo, 12 września 2015. [dostęp 2016-09-07]. (hiszp.).
  34. Ezequiel Gasca: Marco Bueno dice adiós al León; va a Chivas. Vavel, 26 maja 2016. [dostęp 2016-09-07]. (hiszp.).
  35. Chivas anuncia el fichaje de Marco Bueno. Récord, 26 maja 2016. [dostęp 2016-09-07]. (hiszp.).
  36. México 2-0 Panamá... Con un 'Marco Bueno', tendrá el Tri quinto partido. MedioTiempo, 30 czerwca 2011. [dostęp 2016-01-18]. (hiszp.).
  37. Juan Manuel Terán: Uruguay 0-2 México... ¡El Tri Sub-17 es Bicampeón del Mundo!. MedioTiempo, 10 lipca 2011. [dostęp 2012-02-09]. (hiszp.).
  38. Edgar Malagón: México 3-0 Curazao... Tri abucheado por no golear. MedioTiempo, 19 lutego 2013. [dostęp 2013-04-12]. (hiszp.).
  39. Raymundo González: México Sub-20 4-0 Jamaica Sub-20... El Tri viajará al Mundial de Turquía. MedioTiempo, 27 lutego 2013. [dostęp 2013-04-12]. (hiszp.).
  40. Raymundo González: México Sub-20 3-1 Estados Unidos Sub-20... Campeón con marca perfecta. MedioTiempo, 3 marca 2013. [dostęp 2013-04-12]. (hiszp.).
  41. Tri Sub-20 se quedó sin jugar la Final. MedioTiempo, 4 czerwca 2013. [dostęp 2016-01-18]. (hiszp.).
  42. Edgar Malagón: Victoria sobre Mali y México Sub-20 sueña con Octavos. MedioTiempo, 28 czerwca 2013. [dostęp 2016-01-18]. (hiszp.).
  43. España elimina de último minuto a México Sub 20 en el Mundial de Turquía. CNN, 2 lipca 2013. [dostęp 2016-01-18]. (hiszp.).
  44. Emmanuel Gutiérrez: El 'Cubo' terminó sequía, México conquistó Oro en JCC. MedioTiempo, 28 listopada 2014. [dostęp 2016-01-18]. (hiszp.).
  45. México derrota a Inglaterra en Toulon. MedioTiempo, 3 czerwca 2015. [dostęp 2016-01-18]. (hiszp.).
  46. México remonta ante Trinidad y Tobago y avanza a semifinales de JP. Excelsior, 21 lipca 2015. [dostęp 2016-01-18]. (hiszp.).
  47. Uruguay arrebata a México los Juegos Panamericanos. Marca, 26 lipca 2015. [dostęp 2016-01-18]. (hiszp.).
  48. Goleada Tricolor en el debut Preolímpico. MedioTiempo, 3 października 2015. [dostęp 2016-01-18]. (hiszp.).
  49. Tri, con boleto a Río y corona de CONCACAF. MedioTiempo, 13 października 2015. [dostęp 2016-01-18]. (hiszp.).
  50. Oribe Peralta es baja del Tri, Marco Bueno entra al quite. Radio Fórmula, 10 kwietnia 2015. [dostęp 2016-01-18]. (hiszp.).
  51. Raymundo González: México topó con Barras y Estrellas. MedioTiempo, 15 kwietnia 2015. [dostęp 2016-01-18]. (hiszp.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Football pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Football. This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Coréia do Sul x México - Futebol masculino - Olimpíada Rio 2016 (28899234755) (cropped).jpg
Autor: Agência Brasília, Licencja: CC BY 2.0

Estádio Nacional de Brasília Mané Garrincha, Brasília, DF, Brasil, 10/8/2016 Foto: Andre Borges/Agência Brasília.

O time da Coréia do Sul classificou-se para a próxima fase do torneio de futebol masculino da Olimpíada com uma vitória por 1 a 0 contra o México.

Kwon Chang-hoon marcou o gol da vitória sul-coreana aos 32 minutos do segundo tempo.