Marek Jandołowicz

Marek Jandołowicz
Ilustracja
Marek Jandołowicz, portret pędzla nieznanego malarza z XVIII wieku
Data i miejsce urodzenia

1713
Lwów

Data i miejsce śmierci

11 września 1799
Berezówka na Wołyniu

Kaznodzieja
Okres sprawowania

od 1734

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Inkardynacja

karmelici

Prezbiterat

1744

Marek Jandołowicz (także Jandowicz), znany jako ksiądz Marek (ur. 1713 we Lwowie, zm. 1799, w Berezówce k. Lubaru na Wołyniu) – karmelita, kaznodzieja, charyzmatyczny przywódca duchowy konfederacji barskiej.

Życiorys

Pochodził z lwowskiej rodziny mieszczańskiej. W 1734 wstąpił do zakonu karmelitów trzewiczkowych. W 1744 przyjął święcenia kapłańskie. Wzrastał duchowo w klasztorze w Berdyczowie i został kaznodzieją. Wyjątkowe zdolności kaznodziejskie, umiejętność leczenia i sposób obcowania z wiernymi sprawiły, iż na Podolu zaczął być uważany za cudotwórcę i świętego. Wieścił m.in. rychły upadek Stanisława Augusta. W 1759 został superiorem klasztoru karmelitów w Barze. Wraz z Józefem Pułaskim przygotowywał Konfederację barską, stając się jej przywódcą duchowym. Założył w Barze Zakon Rycerski Kawalerów Krzyża Świętego, którego głównym celem była obrona wiary katolickiej. 19 czerwca 1768 z krzyżem w ręku wystąpił przeciwko natarciu rosyjskiemu na Bar, podnosząc tym samym morale miasta. Po upadku twierdzy został pobity przez kozaków i odesłany jako wyjątkowo niebezpieczny do więzienia w Kijowie, gdzie spędził sześć lat. Sama Katarzyna II zadecydowała o jego dalszym losie. We wrześniu 1773 został wypuszczony na mocy amnestii i został przeorem w Barze. W 1786 przebywał w Warszawie, w klasztorze oo karmelitów na Lesznie. Podczas spotkania z nuncjuszem skłamał ze uczestniczył w ruchu konfederatów barskich[1]. W czasie insurekcji kościuszkowskiej błogosławił jeszcze brygadzie Józefa Kopcia.

Pochowany w podziemiach klasztoru o.o. karmelitów w Horodyszczu na Wołyniu, jego grób nawiedzały liczne pielgrzymki. Po powstaniu listopadowym władze rosyjskie skasowały klasztor. Jego kościół został zaadaptowany na prawosławną cerkiew parafialną. W 1858 powstał tam żeński monaster Narodzenia Matki Bożej[2][3]. Wejście do podziemi zostało wówczas zamurowane[4].

Twórczość

Według tradycji jest autorem Wieszczby dla Polski albo Proroctwa księdza Marka (Profecja księdza Marka), napisanej w 1763 lub 1767[5]. W tym mesjanistycznym wierszu przepowiedziane są klęski dla Polski, z których odrodzi się ona, jak Feniks z popiołów, by stać się ozdobą Europy.

W literaturze i malarstwie

Jego postać stała się natchnieniem dla literatury romantycznej[6]. Jako przykład można wymienić Proroctwo Księdza Marka Seweryna Goszczyńskiego (1833) i dramat mistyczny Juliusza Słowackiego Ksiądz Marek (1843). Postać księdza Marka pojawia się także na początku poematu dygresyjnego Beniowski Słowackiego oraz we francuskim dramacie Adama Mickiewicza Konfederaci barscy (1836). Również Pamiątki Soplicy Henryka Rzewuskiego (1839) rozpoczynają się od rozdziału Kazanie konfederackie, opisującego przemowę księdza Marka.

Portret ks. Marka znajduje się w klasztorze kapucynów w Nowym Mieście nad Pilicą[7].

Przypisy

  1. Paweł Jasienica, Rzeczpospolita Obojga Narodów. Dzieje agonii. Państwowy Instytut Wydawniczy. Warszawa 1982, s. 329.
  2. Pawluczuk U. A.: Życie monastyczne w II Rzeczypospolitej. Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, 2007, s. 30. ISBN 978-83-7431-127-4.
  3. Свято-Різдво Богородичний Городищенський чоловічий монастир.
  4. Feliks Koneczny, Święci w dziejach narodu polskiego, Warszawa, 1985.
  5. Autorstwo tego wiersza Władysław Konopczyński przypisuje ks. Tomaszowi Garlickiemu. Władysław Konopczyński; Tomasz Garlicki Polski Słownik Biograficzny t. VII s. 284.
  6. Jandołowicz Marek, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2022-05-01].
  7. Konfederacja barska w sztuce, dzieje.pl [dostęp 2021-08-10] (pol.).

Źródła;

Media użyte na tej stronie

Marek Jandołowicz.PNG
Autor: anonymous painting XVIII century, Licencja: CC BY-SA 3.0
Marek Jandołowicz