Marek Nałęcz

Marek Nałęcz
Data i miejsce urodzenia1961
Warszawa
doktor habilitowany nauk technicznych
Specjalność: cyfrowe przetwarzanie sygnałów, radiolokacja
Doktorat1992 – elektrotechnika
Wydział Elektroniki Politechniki Warszawskiej
Habilitacja11 grudnia 2007 – telekomunikacja
Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej
profesor nadzwyczajny
UczelniaWydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej

Marek Nałęcz (ur. 1961 w Warszawie[1]) – polski inżynier, doktor habilitowany nauk technicznych. Specjalizuje się w cyfrowym przetwarzaniu sygnałów i radiolokacji. Profesor nadzwyczajny Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Ukończył studia magisterskie w 1984[1], natomiast w 1992 uzyskał stopień doktorski z elektrotechniki na wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej na podstawie pracy zatytułowanej Analiza układów z przełączanymi pojemnościami z uwzględnieniem wpływu liniowych efektów nieidealnych, przygotowanej pod kierunkiem Jana Mulawki, a w 2007 habilitował się na tym samym wydziale, pisząc rozprawę pt. Zastosowanie H-rozkładów i rozkładów macierzowo-wykładniczych do modelowania zakłóceń radiolokacyjnych[2]. W swojej działalności naukowej początkowo skupił się na analizie obwodów elektrycznych zawierających filtry, a w późniejszym czasie prowadził badania związane z przetwarzaniem sygnałów, w tym radarowych, analizą widmową oraz identyfikacją systemów. Został członkiem Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników[1].

Publikował prace w czasopismach, takich jak „Journal of Telecommunications and Information Technology” czy „Bulletin of the Polish Academy of Sciences: Technical Sciences”[3].

Przypisy

  1. a b c Krzysztof Kulpa, Andrzej Wojtkiewicz, Marek Nałęcz, Jacek Misiurewicz: The simple analysis method of nonlinear frequency distortions in FMCW radar (ang.). Journal of Telecommunications and Information Technology, 2001-04. [dostęp 2020-04-16].
  2. Dr hab. inż. Marek Nałęcz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2018-05-27].
  3. Marek Nałęcz (publikacje i cytowania). scholar.google.pl. [dostęp 2018-05-27].