1978–1982Widzew Łódź84(19)
1982–1984Hannover 9630(5)

Marek Pięta (ur. 29 marca 1954 w Wałbrzychu[1], zm. 11 listopada 2016) – polski piłkarz i działacz piłkarski. W latach 1997–2016 prezes Polskiego Związku Piłkarzy.

Kariera piłkarska

Marek Pięta karierę piłkarską rozpoczynał w Górniku Wałbrzych. W 1978 roku przeniósł się do Widzewa Łódź, w którego barwach, 31 lipca 1978 roku, w meczu ze Stalą Mielec, zadebiutował w Ekstraklasie (ówcześnie I lidze).

W sezonie 1978/79 sięgnął z Widzewem po wicemistrzostwo Polski, a w kolejnym sezonie powtórzył ten sukces. Natomiast w sezonach 1980/81 i 1981/82 zdobywał z nim Mistrzostwo Polski. Pięta był jedną z legend klubu i zawodników tzw. Wielkiego Widzewa - odnoszącego dobre wyniki na arenie międzynarodowej. W sezonie 1980/81 Widzew z nim w składzie wyeliminował z Pucharu UEFA w 1/32 finału drużynę Manchesteru United- dwukrotnie remisując, 1:1 na Old Trafford, i 0:0 w Łodzi. W 1/16 finału przeciwnikiem Widzewa był Juventus F.C. Pierwszy mecz rozgrywany w Łodzi, 22 października 1980, Widzew wygrał 3:1 a Marek Pięta w 69' minucie spotkania zdobył bramkę na 2:0. W rewanżu, w Turynie, po regulaminowym czasie gry Juventus prowadził 3:1, a honorową bramkę dla łodzian w 59' minucie zdobył Pięta, po raz drugi w karierze pokonując Dino Zoffa. Konieczna była dogrywka, w której obie drużyny nie zdołały przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść. Losy meczu rozstrzygnął dopiero konkurs rzutów karnych, w których lepsza okazała się drużyna Widzewa wygrywając jedenastki 4:1. Kolejnym przeciwnikiem klubu z miasta włókniarzy, tym razem w 1/8 finału, było angielskie Ipswich Town, które wyeliminowało łodzian, wygrywając u siebie 5:0 i przegrywając w Łodzi 1:0, 10 grudnia 1980 po trafieniu Pięty w 55' minucie meczu. W barwach łódzkiego zespołu rozegrał 84 ligowe mecze, w których strzelił 19 bramek.

W 1982 roku Marek Pięta przeniósł się do niemieckiego Hannoveru 96. W 2. Bundeslidze zadebiutował 21 sierpnia 1982 w meczu z Hessen Kassel, natomiast 4 września 1982 w meczu z Wattenscheid (3:0) zdobył swoją pierwszą bramkę w tej lidze. W Hannoverze występował przez dwa sezony, występując w 30 ligowych meczach tej drużyny i strzelając 5 bramek. W 1984 roku w barwach Hannoveru 96 zakończył karierę piłkarską[2][3].

Po zakończeniu kariery

Po zakończeniu kariery Marek Pięta pozostał aktywny w środowisku piłkarskim. Współtworzył, a następnie był prezesem Stowarzyszenia Byłych Piłkarzy Widzewa Łódź im. Ludwika Sobolewskiego, był inicjatorem powstania Polskiego Związku Piłkarzy- zrzeszonej w FIFPro, jedynej organizacji chroniącej praw i interesów pracowniczych piłkarzy w Polsce, uznawanej przez PZPN. Od czasu powstania Polskiego Związku Piłkarzy, tj, 28 lutego 1997, był jego prezesem. Zasiadał także w Izbie ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych przy Polskim Związku Piłki Nożnej. W 2015 roku był jednym z inicjatorów reaktywacji Widzewa Łódź, który ogłosił upadłość z powodu kłopotów finansowych. Dzięki m.in. jego staraniom Widzew już jako nowy podmiot, odrodził się i rozpoczął występy na 5. szczeblu rozgrywkowym[4].

Życie prywatne

Marek Pięta od 1978 roku, z dwuletnią przerwą na grę w Hannoverze 96, mieszkał wraz ze swoją rodziną w Łodzi, na Widzewie[5].

Zmarł 11 listopada 2016 roku w wieku 62 lat, na skutek choroby nowotworowej, do ostatnich chwil pozostając aktywnym zawodowo[6].

16 listopada 2016 roku spoczął na Cmentarzu Rzymskokatolickim pw. Wszystkich Świętych w Łodzi[7].

Widzew Łódź

1. Redakcja, Pogrzeb Marka Pięty. Sportowa Łódź pożegnała byłego piłkarza Widzewa [ZDJĘCIA], Nasze Miasto, 16 listopada 2016 [dostęp 2020-12-19] (pol.).
  2. Super User, Widzew Łódź - mecze, składy, bramki - Marek Pięta nie żyje, www.widzewlodz.info [dostęp 2016-11-12] [zarchiwizowane z adresu 2016-11-12].
  3. Wyborcza.pl, lodz.wyborcza.pl [dostęp 2016-11-12].
  4. Polski Związek Piłkarzy | PZP, www.pzp.info.pl [dostęp 2016-11-12] [zarchiwizowane z adresu 2016-07-27].
  5. Anna Gronczewska, Marek Pięta o Łodzi: Widzew rozsławił to miasto [WYWIAD], „Dzienniklodzki.pl” [dostęp 2016-11-17].
  6. Nie żyje Marek Pięta! Jedna z legend Widzewa! - WidzewToMy - Oficjalny portal kibiców Widzewa Łódź, „WidzewToMy”, 11 listopada 2016 [dostęp 2016-11-12] (pol.).
  7. Widzewska rodzina pożegnała Marka Piętę - WidzewToMy - Oficjalny portal kibiców Widzewa Łódź, „WidzewToMy”, 16 listopada 2016 [dostęp 2016-11-16] (pol.).

Autor: Pzp1, Licencja: CC BY-SA 4.0