2012 Słowacja U-206(3)
W sumie:12(6)

Marek Tvrdoň (ur. 31 stycznia 1993 w Nitrze) – słowacki hokeista.

Kariera

Marek Tvrdoň karierę rozpoczął w 2007 roku w juniorach HK Nitra, dwa lata później, w 2009 roku dostał się do drużyny U-20, w której w sezonie 2009/2010 w 45 meczach ligowych zdobył 56 punktów (25 goli, 31 asyst), dzięki czemu, jeszcze w tym samym sezonie zadebiutował w seniorskiej drużynie występującej w Slovnaft Extraliga.

Następnie wyjechał za ocean grać w klubie ligi WHLVancouver Giants, w którym w przedwcześnie zakończonym dla niego sezonie 2010/2011 rozegrał zaledwie 12 meczów i zdobył 11 punktów (6 goli, 5 asyst) oraz spędził 14 minut na ławce kar, gdyż w połowie października 2010 roku doznał poważnej kontuzji barku i wymagana była operacja. Po sezonie działacze klubu ligi NHLDetroit Red Wings wybrali go w czwartej rundzie draftu NHL z numerem 115. Menedzer generalny Vancouver GiantsScott Bonner spekulował, że gdyby zawodnik rozegrał cały sezon przed draftem, byłby wybrany wyżej, być może w pierwszej lub drugiej rundzie. Opisywał go jako zawodnika z rozmiarem i umiejętnościami podczas gdy trener zespołu − Don Hay etykę pracy Tvrdoňa podał jako słaby punkt w sezonie 2010/2011. W sezonie 2011/2012 z 74 punktami (31 goli, 43 asysty) został najlepszym punktującym debiutantem ligi WHL.

3 lipca 2012 roku podpisał podstawowy trzyletni kontrakt z klubem ligi NHLDetroit Red Wings[1], jednak z powodu słabej pozycji w klubie reprezentował barwy klubów lig WHL, AHL, ECHL: Vancouver Giants (2012–2013), Grand Rapids Griffins (2013), Toledo Walleye (2013), Kelowna Rockets (2013–2014), Grand Rapids Griffins (2014–2015), Toledo Walleye (2015), Grand Rapids Griffins (2015), Toledo Walleye (2015).

19 grudnia 2015 roku rozwiązał kontrakt z klubem i wrócił na Słowację, gdzie 22 grudnia 2015 roku podpisał kontrakt do końca sezonu 2015/2016 z występującym w rosyjskiej lidze KHLSlovanem Bratysława[2], jednak w klubie rozegrał zaledwie 4 mecze ligowe oraz spędził w nich 2 minuty na ławce kar.

30 sierpnia 2016 roku wrócił do Ameryki Północnej podpisać kontrakt z klubem ligi ECHLIndy Fuel, jednak 16 grudnia 2016 roku wrócił do swojego macierzystego klubu Tipsport LigaHK Nitra, w którym występował do końca sezonu 2016/2017[3].

Następnie Tvrdoň reprezentował barwy klubów lig EIHL, Tipsport Liga, VHL, Alps Hockey League: Edinburgh Capitals (2017), MsHK Žilina (2017–2018), Saryarka Karaganda (2018), drużyna rezerw EC KAC (2018), Nottingham Panthers (2018–2019)[3].

18 stycznia 2019 roku został zawodnikiem klubu Polskiej Hokej LigiCracovii, z którą podpisał kontrakt do końca sezonu 2018/2019[4], w którym zdobył z Pasami wicemistrzostwo Polski. 23 lipca 2019 roku został zawodnikiem klubu rosyjskiej ligi VHLDizel Penza, jednak z powodu słabej pozycji w klubie (7 meczów, 4 asysty) wrócił do Cracovii[3][5], w której w sezonie 2019/2020 rozegrał 35 meczów w fazie zasadniczej Polskiej Hokej Ligi, w których zdobył 25 punktów (9 goli, 16 asyst) oraz spędził 10 minut na ławce kar, a jego drużyna rozgrywki ligowe zakończyła po pierwszej rundzie fazy play-off po porażce w rywalizacji z GKS-em Jastrzębie-Zdrój 4:3 (5:4, 4:3, 2:3, 2:3 pd., 3:1, 1:3, 2:1) i Pasy ostatecznie rozgrywki ligowe zakończyła na 5. miejscu, a Tvrdoň w wyniku przedwcześnie zakończonych rozgrywek z powodu pandemii koronawirusa z 4 golami został królem strzelców fazy play-off.

23 lipca 2020 roku ponownie został zawodnikiem HK Nitra[6].

Marek Tvrdoň reprezentował barwy reprezentacji Słowacji U-18 na mistrzostwach świata U-18 2010 Elity na Białorusi, na których rozegrał 6 meczów i zdobył 4 punkty (3 gole, 1 asysta) oraz spędził 2 minuty na ławce kar, a jego drużyna turniej zakończyła na 8. miejscu oraz reprezentacji Słowacji U-20 na mistrzostwach świata U-20 2012 Elity w Kanadzie, na których rozegrał 6 meczów i zdobył 4 punkty (3 gole, 1 asysta) oraz spędził 14 minut na ławce kar, a jego drużyna turniej zakończyła na 6. miejscu[7].