Marganiec

Marganiec
Марганець
Ilustracja
HerbFlaga
HerbFlaga
Państwo

 Ukraina

Obwód

 dniepropetrowski

Powierzchnia

37 km²

Populacja (2017)
• liczba ludności


47 747[1]

Kod pocztowy

53400–53490

Położenie na mapie obwodu dniepropetrowskiego
Mapa konturowa obwodu dniepropetrowskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Marganiec”
Położenie na mapie Ukrainy
Ziemia47°38′41″N 34°36′15″E/47,644722 34,604167
Strona internetowa
Portal Ukraina

Marganiec (ukr. Марганець, Marhaneć) – miasto na Ukrainie, w obwodzie dniepropetrowskim, na prawym brzegu Zbiornika Kachowskiego.

Geografia

Miasto zostało założone na brzegu rzeczki Tomakiwka; obecnie po wybudowaniu Zbiornika Kachowskiego leży na prawym jego brzegu. Brzegi Tomakiwki słynęły dawniej z trzciny wysokiej jakości. Miasto położone jest w pobliżu miasta Nikopol i razem z miastem Pokrow oraz osadą Tomakiwka wchodzi w skład aglomeracji nikopolskiej. Miasto Marganiec obejmuje również wyspę Tomakiwkę, gdzie przez pewien czas znajdował się Kosz Siczy Zaporoskiej, oraz inną dawna osadę kozacką – Horodyszcze.

Historia

Na terenie dzisiejszego miasta Marganiec narodziła się Sicz Zaporoska, którą założono na wyspie Tomakiwka. Sicz Tomakiwska istniała do roku 1593, kiedy została przeniesiona na wyspę Bazawłuk, w pobliżu wsi Kapuliwka, na zachód od Nikopola. Część Kozaków osiedliła się tu ponownie w czasach Katarzyny II. Impuls do rozwoju regionu dało odkrycie złóż manganu. Pierwsza kopalnia w rejonie powstała w dawnej kozackiej wsi Horodyszcze. Intensywny rozwój doprowadził do nadania osadzie praw miejskich w roku 1938.

Mangan

Nazwa miasta pochodzi od głównego zajęcia ludności, to jest wydobycia i wzbogacania manganu (po ukraińsku właśnie marhaneć). Rejon słynie z prawdopodobnie największych na świecie złóż rud tego metalu, odkryte w 1883 r. Kopalnie manganu decydują o charakterze miasta. Dla celów kształcenia kadr górniczych, w mieście założono instytut, obecnie przekształcony w technikum. Oprócz zakładów związanych z wyrobem rudy, jak 16 kopalni, w mieście znajdują się również inne zakłady przemysłowe, niezbędne do funkcjonowania miasta.

Podział administracyjny

Miasto jest podzielone na dzielnice, tak zwane rejony: Horodyszcze, Maksymiwka, Pidhora, Zakamjanka, Nowoseliwka, Enhels, Tomakiwka, Kirowa, Instytut, Centr, Basaniwka oraz Hrusziwka.

Nauka i kultura

Oprócz wymienionego technikum górniczego, w mieście znajdują się liczne kluby, biblioteki, muzea, kina, a także stadion sportowy.

Ekologia

Wybudowanie Zbiornika Kachowskiego bardzo zmieniło miejscowy klimat, dzięki któremu w rejonie miasta żyło wiele rzadkich gatunków fauny i flory. Ponadto naprzeciw miasta, po drugiej stronie zbiornika, ulokowano elektrociepłownię, a w pobliżu – elektrownię jądrową.

Transport

Miasto jest lokalnym węzłem komunikacyjnym. Dworzec kolejowy i autobusowy.

Miasto w kulturze i sztuce

Marganiec upamiętnił w swojej poezji ukraiński poeta Wołodymyr Sosiura.

Przypisy

  1. Чисельність наявного населення України на 1 січня 2017 року. Державна служба статистики України. Київ, 2017. стор.18

Media użyte na tej stronie

Large Coat of Arms of Dnipropetrovsk Oblast.svg
Large coat of arms of Dnipropetrovsk Oblast, Ukraine
Flag of Dnipropetrovsk Oblast.svg
Flag of Dnipropetrovsk Oblast, Ukraine
Marhanec prapor.png
Прапор Марганця
Flag of Dnipropetrovsk Oblast.png
Flag of Dnipropetrovsk Oblast, Ukraine
Dnipropetrovsk oblast location map.svg
Autor: RosssW, Licencja: CC BY-SA 4.0
Districts of the Dnipropetrovsk region, from July 17, 2020
Marganec gerb.png
Герб Марганця
ЗЦП.jpg
Autor: Марганецький музей, Licencja: CC BY-SA 4.0
To jest zdjęcie miejsca lub budynku wpisanego do Państwowego Rejestru Zabytków Nieruchomych Ukrainy pod numerem: 12-113-0030