Margaret Mead

Margaret Mead
Ilustracja
Mead (1948)
Data i miejsce urodzenia

16 grudnia 1901
Filadelfia

Data i miejsce śmierci

15 listopada 1978
Nowy Jork

Zawód, zajęcie

antropolożka kulturowa

Margaret Mead (ur. 16 grudnia 1901 w Filadelfii, zm. 15 listopada 1978 w Nowym Jorku) – amerykańska antropolożka kulturowa. Badała ludy Oceanii i wyróżniła trzy typy kultury: postfiguratywną, kofiguratywną i prefiguratywną.

Autorka książki Dojrzewanie na Samoa. Opis wolnej miłości ludów pierwotnych, który w niej zawarła, przyczynił się do rewolucji seksualnej lat 60. XX wieku.

Życiorys

Życie prywatne

Margaret Mead miała dwie młodsze siostry i brata: Elizabeth Mead (1909–1983) była artystką i nauczycielką, która była żoną Williama Steiga, ilustratora i rysownika komiksów, natomiast Priscilla Ann "Pam" Mead (1911–1959) była absolwentką University of Chicago i pierwszą żoną autora Leo Rostena. Brat Richard został profesorem.

Jej matką była Emily Fogg nauczycielka i działaczka społeczna, a ojcem Edward Sherwood Mead profesor na uniwersytecie w Pensylwanii.

Trzykrotnie wychodziła za mąż: pierwszym był Luther Cressman w latach 1923–1928, Amerykanin, studiował teologię, a później zajmował się antropologią, drugi mąż w latach 1928–1935, Reo Fortune, Nowozelandczyk, był absolwentem University of Cambridge

Trzecie i trwające najdłużej małżeństwo w latach 1936–1950, Mead zawarła z antropologiem Gregorym Batesonem. Ich córka, Mary Catherine Bateson(ang.) (1939–2021), również została antropolożką.

Mead miała również wyjątkowo bliskie stosunki z Ruth Benedict, jedną z jej wykładowczyń. W swoim pamiętniku Mary Catherine Bateson zaznacza, że związek pomiędzy Benedict i Mead był częściowo intymny[1].

Mead nigdy nie mówiła otwarcie o swoim biseksualizmie, jednak można tak wnioskować na podstawie szczegółów jej związku z Benedict. Stwierdziła też ona, że orientacja seksualna danej osoby może rozwijać się przez całe życie[2].

W ostatnich latach życia współpracowała z antropolożką Rhodą Métraux(ang.). Z listów, które do siebie pisały, opublikowanych w 2006 roku za zgodą córki Mead jasno wynika, że łączył je romantyczny związek[3].

Edukacja i kariera

Mead (ok. 1950)

Mead uzyskała tytuł licencjata w Barnard College w 1923, a następnie rozpoczęła studia pod kierunkiem profesora Franza Boasa i Ruth Benedict na Uniwersytecie Columbia, uzyskując tytuł magistra w 1924.

W 1925 wyruszyła do prowadzenia prac terenowych na Samoa. W 1926 dołączyła do Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku jako asystentka kustosza zbiorów etnologicznych. Doktoryzowała się na Uniwersytecie Columbia w 1929 roku.

Mead badała ludy Oceanii. Do 1939 roku odbyła pięć wypraw terenowych. Pierwsza badania miały miejsce na wyspie Tau (archipelag Samoa, 1925–1926), drugie na wyspie Manus (północno-wschodnie wybrzeże Nowej Gwinei, 1928–1929), następnie badała Omahów (1930) i nowogwinejskie plemiona (1931–1933), a na koniec mieszkańców Bali (1936–1938). W trakcie badań doszła do wniosku, że za zachowania człowieka odpowiedzialne są warunki środowiskowe, a nie genetyka. Jest autorką licznych publikacji, w tym najbardziej znanej (i kontrowersyjnej) pracy Dojrzewanie na Samoa (wyd. polskie 1986), w której opisała idylliczne życie preindustrialnej społeczności.

Podczas II wojny światowej, Mead była sekretarzem wykonawczym komisji ds. nawyków żywieniowych przy Krajowej Radzie Naukowej. W latach 1946–1969 pełniła funkcję kustosza etnologii w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej. W 1948 roku została członkinią Amerykańskiej Akademii Sztuki i Nauki. Uczyła w The New School w Nowym Jorku oraz w Bernard College na Uniwersytecie Columbia, gdzie w latach 1954–1978 pełniła funkcję adiunkta. W latach 1968–1970 była profesorem antropologii oraz przewodniczącą Wydziału Nauk Społecznych w Lincoln Center na Uniwersytecie Fordham, gdzie założyła wydział antropologii. W 1960 roku pełniła funkcję prezesa Amerykańskiego Towarzystwa Antropologii, zajmowała także różne stanowiska w Amerykańskim Stowarzyszeniu Postępu Nauki, na przykład w 1976 roku była jego prezesem, a w 1976 roku przewodniczącą komitetu wykonawczego rady dyrektorów. Była rozpoznawalną postacią w środowisku akademickim. Podążając za przykładem Ruth Benedict, Mead w swoich badaniach skoncentrowała się na zjawiskach związanych z wychowaniem dzieci, kształtowaniem się osobowości oraz relacjami tych zjawisk z kulturą. W późniejszym okresie życia, Mead była mentorem wielu młodych antropologów i socjologów, w tym Jean Houston.

Mead (1972)

Mead zmarła na raka trzustki 15 listopada 1978 roku.

Znana była z odważnych wypowiedzi na temat praw kobiet i moralności seksualnej.

Popularnym aforyzmem jej autorstwa była wypowiedź:

Nigdy nie wątp, że mała grupa myślących i oddanych obywateli może zmienić świat. W rzeczywistości tak zawsze się działo.

Praca

W przedmowie Dojrzewania na Samoa (Coming of Age Samoa), Franz Boas, napisał doniośle:

Uprzejmość, skromność, dobre maniery, zgodność z określonymi normami etycznymi są uniwersalne, ale to co stanowi uprzejmość, skromność, bardzo dobre maniery i precyzyjne standardy etyczne nie są uniwersalne. Dobrze jest wiedzieć, że normy różnią się w najbardziej nieoczekiwany sposób[4].

Mead na New York Academy of Sciences (1968)

Ustalenia Mead sugerowały, że społeczność ignoruje zarówno chłopców, jak i dziewczęta, dopóki nie osiągną wieku około 15–16 lat. Wcześniej, dzieci nie mają pozycji społecznej w społeczności. Mead stwierdziła również, że małżeństwo jest uważane za procedurę społeczną i gospodarczą, w której brane są pod uwagę bogactwo, pozycja i umiejętność współpracy męża z żoną.

W 1983 roku, pięć lat po śmierci Mead, nowozelandzki antropolog Derek Freeman, opublikował książkę Margaret Mead and Samoa: The Making and Unmaking of an Anthropological Myth, w której zakwestionował główne wnioski Mead o seksualności Samoa w społeczeństwie[5]. Wskazywał, że społecznością samoańską wcale nie kieruje większa swoboda obyczajów niż innymi społecznościami prymitywnymi, a dane zebrane przez Mead były raczej fantazjami informujących ją miejscowych dziewcząt i nie spełniały kryteriów naukowości[6]. Krytyka wywołała kontrowersje. Grupa badaczy[7] starała się wykazać, że jest ona oparta na wątpliwej metodyce i na gotowych tezach. Niezależnie od tego, jej opis wolnej miłości ludów pierwotnych przyczynił się do rewolucji seksualnej lat 60. XX wieku.

W 1999 Freeman opublikował kolejną książkę The Fateful Hoaxing of Margaret Mead: A Historical Analysis of Her Samoan Research włączając w to wcześniej niedostępny materiał. Od tego momentu większość antropologów bardzo krytycznie podchodziło do argumentów Freemana. Częsta krytyka była spowodowana tym, że Freeman źle interpretował badania i wywiady Mead[8].

Spuścizna

19 stycznia 1979 roku prezydent Jimmy Carter ogłosił, że przyznaje Mead pośmiertnie Medal Wolności. Andrew Young, amerykański ambasador przy ONZ, wręczył nagrodę córce Mead w specjalnym programie, sponsorowanym przez American Museum of Natural History, gdzie spędziła wiele lat swojej kariery. Cytat z mowy wygłoszonej na jej cześć[9]:

Margaret Mead była zarówno uczennicą cywilizacji, jak i jej wzorem. Milionom odbiorców przedstawiła kluczowe zrozumienie antropologii kulturowej: wyraziła, że zróżnicowane wzorce kulturowe wyraża się podstawową jednostką ludzką. Opanowała tę dyscyplinę, ale także przekroczyła ją. Dzielna, niezależna, mówiąca zrozumiale, nieustraszona, pozostaje wzorem dla młodych i nauczycieli, od których wszystkiego można się uczyć.

Teledysk do „If Everyone Cared” zespołu Nickelback kończy się jej cytatem: „Nigdy nie wątp, że mała grupa myślących i oddanych obywateli może zmienić świat. W rzeczywistości tak zawsze się działo”.

Ponadto, istnieje kilka szkół nazwanych imieniem Margaret Mead w Stanach Zjednoczonych: Gimnazjum w Elk Grove Village (Illinois), szkoły podstawowe w Sammamish (Waszyngton) i w Sheepshead Bay (Brooklyn, Nowy Jork).

Główne koncepcje

Wzory kultury

Margaret Mead wyróżniła 3 typy kultury:

  • postfiguratywna – wzory kulturowe przekazują ludzie starsi, są przewodnikami, pośrednikami między przeszłością a czasami obecnymi. Społeczność opiera się na tradycji, a zachowanie niezgodne z tradycją może skutkować wykluczeniem z danej grupy.
  • kofiguratywna – ukierunkowana na teraźniejszość, wzory kulturowe są przekazywane przez pokolenie średnie, zaczynają dominować rówieśnicy, a pokolenie starszych jest marginalizowane.
  • prefiguratywna – skutek szybkich zmian i wielokulturowości. Starsze pokolenie nie nadąża za zmianami, w związku z czym dawne wzorce kulturowe już się nie sprawdzają i zaczyna dominować pokolenie młodych.

Twórczość

Jako jedyna autorka

  • Dojrzewanie na Samoa (Coming of Age in Samoa, 1928[10]), wyd. pol. w: Trzy studia. Dojrzewanie na Samoa; Dorastanie na Nowej Gwinei. 3, Płeć i charakter w trzech społecznościach pierwotnych, Państwowy Instytut Wydawniczy, 1986.
  • Dorastanie na Nowej Gwinei (Growing Up In New Guinea, 1930[11]), wyd. pol. w: Trzy studia. Dojrzewanie na Samoa; Dorastanie na Nowej Gwinei. 3, Płeć i charakter w trzech społecznościach pierwotnych, Państwowy Instytut Wydawniczy, 1986.
  • The Changing Culture of an Indian Tribe (1932).
  • Płeć i charakter w trzech społecznościach pierwotnych (Sex and Temperament in Three Primitive Societies, 1935), wyd. pol. w: Trzy studia. Dojrzewanie na Samoa; Dorastanie na Nowej Gwinei. 3, Płeć i charakter w trzech społecznościach pierwotnych, Państwowy Instytut Wydawniczy, 1986.
  • And Keep Your Powder Dry: An Anthropologist Looks at America (1942).
  • Mężczyźni i kobiety (Male and Female, 1949)[12] wyd. pol. Wydawnictwo: Vis-a-vis / Etiuda, 2013.
  • New Lives for Old: Cultural Transformation in Manus, 1928–1953 (1956).
  • People and Places (1959; książka dla młodych czytelników).
  • Continuities in Cultural Evolution (1964).
  • Kultura i tożsamość: studium dystansu międzypokoleniowego (Culture and Commitment, 1970) wyd. pol. PWN, 1978.
  • The Mountain Arapesh: Stream of events in Alitoa (1971).
  • Blackberry Winter: My Earlier Years (1972; autobiografia)[13].

Jako redaktorka i współautorka

  • Cultural Patterns and Technical Change, editor (1953).
  • Primitive Heritage: An Anthropological Anthology, edited with Nicholas Calas (1953).
  • An Anthropologist at Work, editor (1959, reprinted 1966; a volume of Ruth Benedict’s writings).
  • The Study of Culture at a Distance, edited with Rhoda Metraux, 1953.
  • Themes in French Culture, with Rhoda Metraux, 1954.
  • The Wagon and the Star: A Study of American Community Initiative co-authored with Muriel Whitbeck Brown, 1966.
  • A Rap on Race, with James Baldwin, 1971.
  • A Way of Seeing, with Rhoda Metraux, 1975.

Przypisy

  1. Bateson 1984: 117–118; Lapsley 1999.
  2. Caffey and Francis 2006.
  3. Margaret Mead w bazie Notable Names Database (ang.).
  4. Franz Boas, Wstęp w Margaret Mead, Dorastanie w Samoa.
  5. John Shaw, Derek Freeman, Who Challenged Margaret Mead on Samoa, „The New York Times”, źródło 2014-01-18.
  6. Wojciech Kruszelnicki. Cała prawda o „Dojrzewaniu na Samoa”. O kontrowersji Margaret Mead – Derek Freeman. „Tematy z Szewskiej”. 6, s. 147–150, 2011. ISSN 1898-3901 (pol.). [dostęp 2020-11-20]. 
  7. (zob. George Appell, 1984 Freeman’s Refutation of Mead’s Coming of Age in Samoa: The Implications for Anthropological Inquiry Eastern Anthropology 37: 183–214, Ivan Brady, 1991 The Samoa Reader: Last Word or Lost Horizon? Current Anthropology 32: 263–282, Richard Feinberg 1988 Margaret Mead and Samoa: Coming of Age in Fact and Fiction American Anthropologist 90: 656–663, Eleanor Leacock 1988 Anthropologists in Search of a Culture: Margaret Mead, Derek Freeman and All the Rest of Us in Central Issues in Anthropology 8(1): 3–20, Robert Levy 1984 Mead, Freeman, and Samoa: The Problem of Seeing Things as They Are Ethos 12: 85–92, Mac Marshall 1993 The Wizard from Oz Meets the Wicked Witch of the East: Freeman, Mead, and Ethnographic Authority in American Ethnologist 20 (3): 604–617, Bonnie Nardi 1984 The Height of Her Powers: Margaret Mead’s Samoa Feminist Studies 10: 323–337, Allan Patience and Josephy Smith 1987 Derek Freeman in Samoa: The Making and Unmaking of a Biobehavioral Myth American Anthropologist 88: 157–162, David B. Paxman 1988 Freeman, Mead, and the Eighteenth-Century Controversy over Polynesian Society Pacific Studies 1 (3): 1–19, Nancy Scheper-Hughes 1984 The Margaret Mead Controversy: Culture, Biology, and Anthropological Inquiry in Human Organization 43 (1): 85–93, Paul Shankman 1996 The History of Samoan Sexual Conduct and the Mead-Freeman Controversy in American Anthropologist 98 (3): 555–567, R.E. Young and S. Juan 1985 Freeman’s Margaret Mead Myth: The Ideological Virginity of Anthropologists Australian and New Zealand Journal of Sociology 21: 64–81).
  8. Paul Shankman, The Trashing of Margaret Mead: Anatomy of an Anthropological Controversy, University of Wisconsin Press, 2009, s. 47–71.
  9. Jimmy Carter: Presidential Medal of Freedom Announcement of Award to Margaret Mead. The American Presidency Project. 19 stycznia 1979, źródło 2014-01-18.
  10. Pipher, Margaret Mead; with an introduction by Mary (2004). Coming of age in Samoa: a psychological study of primitive youth for western civilisation (1st Perennial Classics ed., [9. Dr.]. ed.). New York: Perennial Classics. ISBN 978-0-688-05033-7.
  11. Mead, Margaret (2001). Growing up in New Guinea: a comparative study of primitive education (1st Perennial Classics ed.). New York: HarperCollins. ISBN 978-0-688-17811-6.
  12. Mead, Margaret (2001). Male and female (1st Perennial ed. ed.). New York: Perennial. ISBN 978-0-06-093496-5.
  13. Lutkehaus, Margaret Mead; with a new introduction by Nancy (1995). Blackberry winter: my earlier years. New York: Kodansha International. ISBN 978-1-56836-069-0.

Bibliografia

  • Gregory Acciaioli, ed. (1983). Fact and Context in Etnography: The Samoa Controversy (special edition). Canberra Anthropology 6 (1): 1–97. ISSN 0314-9099.
  • Alden Whitman, Margaret Mead Is Dead of Cancer at 76, nytimes.com, 16 listopada 1978 [dostęp 2013-11-14] (ang.).
  • George Appell (1984). Freeman’s Refutation of Mead’s Coming of Age in Samoa: The Implications for Anthropological Inquiry. Eastern Anthropology 37: 183–214.
  • Ivan Brady (1991). The Samoa Reader: Last Word or Lost Horizon? (PDF). Current Anthropology 32 (4): 263–282. JSTOR 2743829
  • Richard Feinberg (1988). Margaret Mead and Samoa: Coming of Age in Fact and Fiction. American Anthropologist 90: 656–663. doi:10.1525/aa.1988.90.3.02a00080.
  • Leonora Foerstel, Angela Gilliam, eds. (1992). Confronting the Margaret Mead Legacy: Scholarship, Empire and the South Pacific. Philadelphia: Temple University Press.
  • Derek Freeman (1983). Margaret Mead and Samoa, Cambridge, Londyn: Harvard University Press. ISBN 0-674-54830-2.
  • Magdalena Mazurek, Margaret Mead (1901–1978), Encyklopedia Epistema, Wiedza I Edukacja: Świat wirtualnej nauki, 01.10.2009, źródło 2014-01-30
  • Paul Shankman (1996). The History of Samoan Sexual Conduct and the Mead-Freeman Controversy. American Anthropologist 98 (3): 555–567. doi:10.1525/aa.1996.98.3.02a00090.
  • Elizabeth Stassinos (2009). An Early Case of Personality: Ruth Benedict’s Autobiographical Fragment and the Case of the Biblical „Boaz”. Histories of Anthropology Annual 5: 28–51.doi:10.1353/haa.0.0063. ISSN 1557-637X.

Media użyte na tej stronie

Margaret Mead (1901-1978) (2).jpg
Autor: Smithsonian Institution from United States, Licencja: No restrictions
Creator: Siegel, Stephen

Subject: Mead, Margaret        Pauling, Linus 1901-1994        New York Academy of Sciences

Type: Black-and-white photographs

Date: 1968     6/21/1968

Topic: Anthropology      Women scientists

Local number: SIA Acc. 90-105 [SIA2008-5980]

Summary: In this photography taken at the New York Academy of Sciences in June 1968, anthropologist Margaret Mead (1901-1978) is talking to journalists. The person in background appears to be chemist Linus Pauling (1901-1994). Mead was then Vice-President of the New York Academy of Sciences and she and Pauling were appearing at a "Town Meeting of Science" conference, held at the Academy to discuss a perceived budget crisis within the sciences

Cite as: Acc. 90-105 - Science Service, Records, 1920s-1970s, Smithsonian Institution Archivess

Persistent URL:Link to data base record

Repository:Smithsonian Institution Archives

View more collections from the Smithsonian Institution.
Margaret Mead NYWTS.jpg
Mead badała ludy Oceanii. Współpracowała z Franzem Boasem i Ruth Benedict. W trakcie badań doszła do wniosku, że za zachowania człowieka odpowiedzialne są warunki środowiskowe, a nie genetyka. Jest autorką licznych publikacji, w tym najbardziej znanej (i kontrowersyjnej) pracy Dojrzewanie na Samoa (wyd. polskie 1986), w której opisała idylliczne życie pre-industralnej społeczności. Późniejsze badania wykazały, że społecznością samoańską wcale nie kieruje większa swoboda obyczajów niż innymi społecznościami prymitywnymi, a dane zebrane przez Mead były raczej fantazjami informujących ją miejscowych dziewcząt. Tak czy inaczej, jej opis wolnej miłości ludów pierwotnych przyczynił się do rewolucji seksualnej lat sześćdziesiątych.
Margaret Mead (1901-1978).jpg
Autor: Smithsonian Institution from United States, Licencja: No restrictions
Subject: Mead, Margaret

       International Symposium on Feelings and Emotions

Type: Black-and-white photographs

Date: 1948     10/18/1948

Topic: Anthropology      Women scientists

Local number: SIA Acc. 90-105 [SIA2008-5981]

Summary: Anthropologist Margaret Mead (1901-1978) in 1948. This photograph was distributed in conjunction with Mead's appearance at the Second International Symposium on Feelings and Emotions, sponsored by the Loyal Order of Moose, where her talk was titled "Some Anthropological Considerations Concerning Guilt

Cite as: Acc. 90-105 - Science Service, Records, 1920s-1970s, Smithsonian Institution Archivess

Persistent URL:Link to data base record

Repository:Smithsonian Institution Archives

View more collections from the Smithsonian Institution.
Margaret Mead (1972).jpg
Autor: Rob C. Croes for Anefo, Licencja: CC BY-SA 3.0
Congres Wereldraad van Kerken in Utrecht, antropologe Margaret Mead
  • 15 augustus 1972