Margareta a României

Margareta
Kustosz Korony Rumunii
Ilustracja
podpis

Głowa Domu Rumunii
Okres

od 5 grudnia 2017

Poprzednik

Król Michał I

Dane biograficzne
Dynastia

Rumunia

Data i miejsce urodzenia

26 marca 1949
Lozanna

Ojciec

Michał I Rumuński

Matka

Księżniczka Anne Burbon-Parmeńska

Mąż

Radu Duda(ang.)
od 1996

Odznaczenia
Order Karola I Order Korony Rumunii Ro1ocr.gif Order of the Eagle of Romania.jpg Order of the Defense of the Fatherland ribbon Romania.png
CZE Cross of Merit Min-of-Def 1st BAR.svg Legia Honorowa Medalia Dimitrie Cantemir (2010).png MD Medal Dimitrie Cantemir ribbon 1997.svg Ordine di Santa Isabella.png SMOM-gcs.svg Seraphimerorden ribbon.svg SWE King Carl XVI Gustaf Jubilee Medal III.png
Sztandar księżniczki

Margareta a României (ur. 26 marca 1949 w Lozannie) – rumuńska politolożka, najstarsza córka byłego władcy Rumunii Michała I i jego żony, Anny Burbon-Parmeńskiej. W 2007 roku otrzymała od ojca tytuły „Księżniczki Korony Rumunii” i „Kustosza Korony Rumuńskiej”. W 2017 roku, po śmierci ojca, przejęła zwierzchnictwo nad Domem Królewskim Rumunii i jest pretendentką do zniesionego tronu Rumunii.[1]

Życiorys

Po swojej abdykacji Michał I osiedlił się na stałe w Lozannie, gdzie 26 marca 1949 roku urodziła się Małgorzata, jego najstarsza córka. Także tam na świat przyszły młodsze siostry księżniczki — Helena (ur. 1950) i Irena (ur. 1953). Ponieważ władze Szwajcarii nie zgodziły się, aby nosiły one tytuł „księżniczek Rumunii”, dwie najmłodsze córki władcy — Zofia (ur. 1957) i Maria (ur. 1964) — przyszły na świat poza granicami tego kraju.

Małgorzata została ochrzczona w wierze prawosławnej, a jej ojcem chrzestnym był książę Edynburga, Filip, natomiast matką chrzestną babka ze strony matki, księżna Danii Małgorzata.

Spędziła dzieciństwo w domach rodzinnych w Lozannie oraz w Ayot House, St Lawrence, w Hertfordshire w Anglii. Podczas wakacji ona i jej siostry znajdowały się pod opieką Heleny, królowej matki - w Villa Sparta we Włoszech oraz księżnej Małgorzaty i jej męża, księcia René Bourbona-Parmeńskiego w Kopenhadze. Wielokrotnie opowiadano im „fascynujące opowieści o ojczyźnie, której nie mogły odwiedzić”.

W 1964 roku, wraz z pięcioma innymi księżniczkami, Margareta była druhną na ślubie księżniczki Anny-Marii z Danii z królem Konstantynem II w Grecji.

Dopiero w 1990 roku Margareta miała okazję zobaczyć Rumunię, której tradycje były dotąd jej tylko przekazywane. Margareta opowiadała: „Gdy w roku 1990 wysiadłam z samolotu i po raz pierwszy w życiu postawiłam nogę na ojczystej ziemi, by towarzyszyć konwojowi humanitarnemu, przeżyłam nie lada wstrząs: znałam ulice, ale ich nie rozpoznawałam, rozumiałam sposób myślenia ludzi, ale pierwszy raz słyszałam, jak mówią”.

21 września 1996 roku księżniczka Margareta poślubiła Radu Dudę(ang.) (młodszego od niej o 11 lat), który od 31 grudnia 2007 roku nosi tytuł księcia Rumunii.

Następczyni tronu

30 grudnia 2007 roku ojciec Margarety, były król Rumunii Michał I, ogłosił akt o nazwie „Fundamentalne prawa Rodziny Królewskiej Rumunii”, w którym uznał za spadkobierczynię praw do korony rumuńskiej swoją najstarszą córkę Małgorzatę. Nadał jej prawo do posługiwania się tytułem „Strażniczki Korony Rumuńskiej”. Dotychczasowe rumuńskie prawo sukcesyjne nie dopuszczało do dziedziczenia tronu przez kobiety, w razie restauracji monarchii konieczne więc będzie zniesienie prawa salickiego w zakresie dziedziczenia tronu.

Natomiast zgodnie z ostatnim prawem sukcesyjnym obowiązującym przed zniesieniem monarchii rumuńskiej, następcą pretensji do tronu rumuńskiego, jest Karol Fryderyk, książę Hohenzollern, głowa rodu Hohenzollern-Sigmarinen (ur. 20 kwietnia 1952)[2].

Wyróżnienia

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Seraphimerorden ribbon.svg
Autor: Borodun, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar: Ordem of the Seraphim. Sweden. True size for the template.
Order of the Eagle of Romania.jpg
Order of the Eagle of Romania
Medalia Dimitrie Cantemir (2010).png
Autor: Voyagerim, Licencja: CC BY-SA 4.0
Планка медали Дмитрий Кантемир (2010)
MD Medal Dimitrie Cantemir ribbon 1997.svg
Autor: Boroduntalk, Licencja: CC BY 4.0
Ribbon bar: The Medal „Dimitrie Cantemir”. The Academy of Sciences of Moldova, 1997.
Regina Margareta (cropped).jpg
Autor: Casaregala, Licencja: CC BY-SA 4.0
Crown Princess Margareta amongst the Monarchist crowd at the Elisabeta Palace Garden Party
CZE Cross of Merit Min-of-Def 1st BAR.svg
Baretka: Krzyż Zasługi Ministra Obrony Republiki Czeskiej I Stopnia.
Princess Margareta of Romania signature.svg
Signature of Princess Margareta of Romania, Custodian of the Crown of Romania. From a condolence reply letter regarding the demise of King Michael I in 2017.
Ro1ocr.gif
Ribbon bar of the Order of the Crown of Romania
SMOM-gcs.svg
Autor: Arturolorioli, Licencja: CC BY-SA 3.0
Order of Malta ribbon (Knight Grand Cross of Honour and Devotion)
OrderofCarolI.ribbon.gif
Ribbon bar of the Order of Carol I of Romania
Ordine di Santa Isabella.png
Bar of the Order of Saint Isabel of Portugal
Order of the Defense of the Fatherland ribbon Romania.png
Autor: Skjoldbro, Licencja: CC BY-SA 4.0
Awarded to soldiers and civilians for defending the fatherland 1949
Royal Standard of the Crown Princess of Romania.svg
Royal Standard of the Crown Princess of Romania.
SWE King Carl XVI Gustaf Jubilee Medal III.png
Autor: EricSerge, Licencja: CC BY-SA 4.0
King Carl XVI Gustaf Jubilee Medal III commemorating the King's 70th birthday