Maria-sama ga miteru

Maria-sama ga miteru
jap. マリア様がみてる
Gatunekobyczajowy, yuri
Powieść ilustrowana
AutorOyuki Konno
ArtystaReine Hibiki
WydawcaShūeisha
Drukowana wCobalt
Wydawana24 kwietnia 199828 kwietnia 2012
Liczba tomów37
Manga
AutorOyuki Konno
ArtystaSatoru Nagasawa
WydawcaShūeisha
Drukowana wMargaret
Wydawanapaździernik 2003sierpnia 2010
Liczba tomów9
Telewizyjny serial anime
ReżyserYukihiro Matsushita
StudioStudio Deen
Premierowa emisja7 stycznia 200431 marca 2004
Liczba odcinków13
Telewizyjny serial anime
Maria-sama ga miteru: Haru
ReżyserYukihiro Matsushita
StudioStudio Deen
Premierowa emisja4 lipca 200426 września 2004
Liczba odcinków13
OVA
Maria-sama ga miteru
ReżyserYukihiro Matsushita
StudioStudio Deen
Liczba odcinków5
Data wydania29 listopada 2006
Czas trwania50 minut
Telewizyjny serial anime
Maria-sama ga miteru 4
ReżyserToshiyuki Kato
StudioStudio Deen
Premierowa emisja3 stycznia 20096 stycznia 2009
Liczba odcinków13

Maria-sama ga miteru (jap. マリア様がみてる)light novel napisana przez Oyuki Konno, ilustrowana przez Reine Hibiki. Została także zaadaptowana jako manga oraz anime.

Opis fabuły

Osią fabuły są losy kolejnych pokoleń uczennic żeńskiego liceum katolickiego Lillian Gakuen. Obserwujemy je z perspektywy nowej uczennicy tej szkoły, Yumi Fukuzawy. W szkole tej funkcjonuje tzw. system "soeur", polegający na tym, że starsze uczennice opiekują się młodszymi, czyniąc je swoimi "siostrami". Symbolem takiego związku jest przekazanie sobie różańca.

Yumi, w wyniku zbiegu okoliczności, staje się "siostrą" Sachiko Ogawary, uczennicy drugiego roku, gwiazdy i idolki innych uczennic a także członkini szkolnego samorządu - Yamayurikai. Jego przewodniczącymi są trzy dziewczyny, nazywane różami (żółtą, czerwoną i białą). Każda z nich ma swoją "siostrę", nazywaną "pąkiem", ta zaś opiekuje się wybraną uczennicą pierwszego roku. Yumi i Sachiko należą do tzw. "Rodziny Czerwonej Róży". Kolejne odcinki pokazują wydarzenia, które rozegrały się w przeszłości jak i, przede wszystkim, kolejne lata nauki dziewcząt, prezentując bogatą galerię bohaterek, wśród których na pierwszy plan wysuwają się członkinie samorządu.

Powieści

Powieści były wydawane od 24 kwietnia 1998 do 28 kwietnia 2012; seria liczy 37 tomów[1][2].

Anime

Dwie trzynastoodcinkowe serie anime były emitowane w japońskiej telewizji w latach 2003-2004. Trzecia, pięcioodcinkowa seria ukazała się w latach 2006-2007 jako OAV. W 2008 rozpoczęto tworzenie czwartej serii telewizyjnej. Od 2003 roku jest też tworzona manga, której rysowniczką jest Satoru Nagasawa.

Odbiór

Maria-sama ga miteru zdobyło wielką popularność w Japonii a także na całym świecie, manga i anime doczekały się przekładów na inne języki, m.in. angielski i niemiecki, powieść ukazuje się, poza Japonią, także w Niemczech. Istnieje ponadto fanowski przekład powieści dostępny w internecie. Doczekała się także wersji dźwiękowej, wydawanej na płytach audio CD oraz radiowej.

Wątki homoseksualne

Ze względu na miejsce akcji (żeńska szkoła katolicka) i bliskie relacje łączące uczennice Lillian Maria-sama ga miteru jest przez wielu zaliczana do nurtu yuri, choć w samej fabule wątki homoseksualne są poruszane sporadycznie i koncentrują się wokół Sei Sato, Białej Róży, która w drugiej klasie liceum zakochała się w swojej koleżance Shiori Kubo. Dwie główne bohaterki, Yumi i Sachiko, zostały w powieści określone jako jednoznacznie heteroseksualne, zaś ich związek ogranicza się do bliskiej przyjaźni. Niemniej fani bardzo często tworzą fan fiction i fanarty z poszczególnymi bohaterkami serii, gdzie ukazuje się je jako lesbijki. Ponadto rodzina Sachiko zaaranżowała jej małżeństwo z Suguru, jej kuzynem. W miarę rozwoju fabuły wychodzi na jaw, że jest on homoseksualistą i małżeństwo będzie dlań jedynie formalnością.

Przypisy

  1. マリア様がみてる. Shūeisha. [dostęp 2022-03-04]. (jap.).
  2. マリア様がみてる フェアウェル ブーケ. Shūeisha. [dostęp 2022-03-04]. (jap.).

Bibliografia

Linki zewnętrzne