Maria Śmiełowska

Maria Śmiełowska
Data i miejsce urodzenia

15 sierpnia 1943
Lubichowo

Data i miejsce śmierci

19 lutego 2013
Bielsko-Biała

doktor habilitowany nauk humanistycznych
Specjalność: antropologia społeczna, socjologia grup etnicznych, socjologia narodu
Alma Mater

Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Opolu

Doktorat

10 marca 1983

Habilitacja

11 stycznia 2001
Uniwersytet Jagielloński

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Uniwersytet Opolski

Maria Renata Śmiełowska z domu Krauze (ur. 15 sierpnia 1943 w Lubichowie; zm. 19 lutego 2013 w Bielsku-Białej[1]) – polska socjolog, specjalizująca się w antropologii społecznej, socjologii grup etnicznych oraz socjologii narodu; nauczycielka akademicka związana z Uniwersytetem Opolskim[2].

Życiorys

Urodziła się w 1943 roku w Lubichowie w województwie pomorskim w rodzinie nauczycielskiej. W swojej rodzinnej miejscowości spędziła dzieciństwo i wczesną młodość. W 1963 roku przeprowadziła się do Opola, biorąc na siebie finansowe utrzymanie brata, który uczęszczał do opolskiej szkoły plastycznej. Tutaj też uczęszczała do Technikum Ekonomicznego i zdała egzamin dojrzałości oraz uzyskała tytuł technika ekonomii. W 1973 roku podjęła studia na Wydziale Filologiczno-Historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Jej praca magisterska dotyczyła uczestnictwa studentów opolskiej wyższej szkoły pedagogicznej w kulturze regionu[1]. W latach 70. XX wieku związała się zawodowo początkowo z Państwowym Studium Kulturalno-Oświatowym i Bibliotekarskim w Opolu, a następnie z Instytutem Śląskim. Pracowała w Zakładzie Kultury początkowo na stanowisku asystenta, zaś później adiunkta. Przez kilka lat pełniła również funkcję sekretarza naukowego Instytutu Śląskiego[3].

Stopień naukowy doktora nauk humanistycznych uzyskała w 1983 roku na swojej macierzystej uczelni, na podstawie pracy pt. Wartości i aspiracje zawodowe młodzieży pracującej w zakładach wielkoprzemysłowych[4]. W 1996 roku została nauczycielem akademickim w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Opolskiego[1]. W 2001 roku Rada Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego nadała jej stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie socjologii o specjalności socjologia grup etnicznych oraz socjologia narodu na podstawie rozprawy nt. Obecności etniczne i narodowe na Śląsku Opolskim. Procesy kształtowania tożsamości i relacji międzygrupowych[5]. W Instytucie Socjologii do przejścia na emeryturę była kierownikiem Zakładu Socjologii Stosowanej oraz profesorem nadzwyczajnym. Potem przeprowadziła się do Bielska-Białej, gdzie zmarła w 2013 roku[1].

Dorobek naukowy

Jej zainteresowania naukowe początkowo koncentrowały się wokół socjologii kultury, w szczególności uczestnictwa w kulturze oraz wartości i aspiracji zawodowych młodzieży pracującej w wielkoprzemysłowych zakładach województwa opolskiego ewoluując w kierunku zagadnień tożsamości etnicznej oraz narodowej mieszkańców Śląska Opolskiego. Była autorką wielu publikacji, z których większość związana jest z zagadnieniami socjologicznymi Śląska Opolskiego, m.in. kulturą śląską, a także społecznościami lokalnymi[3]. Do jej najważniejszych publikacji należą[6]:

  • Wartości i aspiracje zawodowe młodzieży pracującej w zakładach wielkoprzemysłowych województwa opolskim, Opole 1984.
  • Kulturowe, polityczne i gospodarcze uwarunkowania świadomości etnicznej Ślązaków, Opole 1989.
  • Obecności etniczne i narodowe na Śląsku Opolskim, Opole 1999.

Przypisy

  1. a b c d Prof. Maria Śmiełowska nie żyje, artykuł w opolskiej edycji "Gazety.pl z dnia 19.02.2013 roku [on-line] [dostęp: 13.12.2013]
  2. Dr hab. Maria Renata Śmiełowska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2013-12-14].
  3. a b Krótka biografia Marii Śmiełowskiej na stronie Uniwersytetu Opolskiego. uni.opole.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-14)]. [on-line] [dostęp: 13.12.2013]
  4. Wartości i aspiracje zawodowe młodzieży pracującej w zakładach wielkoprzemysłowych w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2013-12-13].
  5. Obecności etniczne i narodowe na Śląsku Opolskim. Procesy kształtowania tożsamości i relacji międzygrupowych w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2013-12-13].
  6. Dane Biblioteki Uniwersyteckiej w Opolu, stan na XII 2013 roku

Linki zewnętrzne