Maria Burgundzka

Maria I Burgundzka
Księżna Burgundii, Brabancji, Geldrii, Limburga, Lothier i Luksemburga, margrabina Namur, hrabina Artois, Charolais, Flandrii, Hainaut, Holandii, Zelandii i Zutphen, hrabina palatynka Burgundii
Ilustracja
ilustracja herbu
Księżna Burgundii
Okresod 5 stycznia 1477
do 27 marca 1482
PoprzednikKarol Zuchwały
NastępcaFilip IV Piękny
Dane biograficzne
DynastiaDynastia burgundzka (linia boczna Walezjuszów)
Data i miejsce urodzenia13 lutego 1457
Bruksela
Data i miejsce śmierci27 marca 1482
Brugia
OjciecKarol Zuchwały
MatkaIzabela Burbon
MążMaksymilian I Habsburg
DzieciFilip I Piękny
Małgorzata Habsburg

Maria Burgundzka (ur. 13 lutego 1457 w Brukseli; zm. 27 marca 1482 w Brugii) – księżna Burgundii, Luksemburga oraz Brabancji.

Była jedyną córką Karola Zuchwałego, księcia Burgundii oraz jego żony Izabeli Burbon. Jej matka zmarła w 1465 roku, ale Maria była w bardzo dobrych stosunkach ze swoją macochą, księżną Małgorzatą, z którą jej ojciec ożenił się w 1468 roku.

Dziedziczka Burgundii

Maria urodziła się w Brukseli. Imię otrzymała po królowej Marii Andegaweńskiej, matce delfina Ludwika, który był ojcem chrzestnym małej Marii. Jako jedyna córka swojego ojca i dziedziczka rozległych włości książąt Burgundii Maria była najlepszą partią Europy. Już od jej narodzin zagraniczne dwory przedstawiały kandydatów na jej mężów. Pierwsza propozycja została złożona w 1462 r. Potencjalnym mężem miał być książę Ferdynand Aragoński. Później chęć ślubu z Marią zgłosił książę Karol de Berry, młodszy brat króla Francji Ludwika XI. Pomysł ten nie spodobał się Ludwikowi, którzy uniemożliwił bratu uzyskanie papieskiej dyspensy na poślubienie krewniaczki. O rękę Marii chciał zabiegać również brat jej macochy, Jerzy książę Clarence, jednak nie uzyskał na to zgody swego brata króla Edwarda IV[1].

Wkrótce sam Ludwik przedstawił własnego kandydata na męża Marii. Był nim jego syn, delfin Karol, który był 13 lat młodszy od Marii. O rękę burgundzkiej dziedziczki starał się także książę Lotaryngii Mikołaj I. Małżeństwo to odpowiadałoby planom Karola połączenia Lotaryngii i Burgundii, jednak na przeszkodzie małżeństwu stanęła śmierć Mikołaja w 1473 r. Ojciec Marii, 6 maja 1476 roku podpisał kontrakt małżeński córki z Maksymilianem Habsburgem, późniejszym cesarzem Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego (od 1508).

Maria i Maksymilian

5 stycznia 1477 r. książę Karol zginął podczas oblężenia Nancy. Trudną sytuację 20-letniej dziedziczki wykorzystał Ludwik XI, który przyłączył do Francji apanaż Burgundii, Franche-Comté, Artois i Pikardii. aby - jak twierdził - wojska obce nie zmusiły Marii do zaślubienia cudzoziemca, czyli Maksymiliana Habsburga. Król ponownie zaproponował Marii małżeństwo ze swoim synem, które miało utrwalić władzę Marii w Niderlandach, jednak księżna, za radą swojej macochy, odrzuciła propozycję Ludwika i zwróciła się o pomoc do stanów niderlandzkich.

Walka o dziedzictwo

Po śmierci ojca Maria pozostała w Gandawie, nadaremnie wzywając pomocy stanów i miast niderlandzkich. Zażądano od niej najpierw odprawienia znienawidzonych francuskich ministrów, a dwóch spośród nich, Hugoneta i d'Himbercourta, wysłanych przez Marię do Ludwika XI z prośbą o rozejm i z obietnicą zaślubienia delfina Karola, schwytali Niderlandczycy i, niewzruszeni prośbami oraz łzami Marii, stracili na rynku w Gandawie. 10 lutego 1477 r. stany wymusiły na Marii tzw. „Wielki Przywilej”. Przyznawał on znaczną autonomię prowincjom i miastom Flandrii, Holandii, Hainaut i Brabancji. Oznaczał on upadek centralistycznej polityki Filipa Dobrego i Karola Zuchwałego. Zniesiono większość urzędów centralnych, m.in. Parlament z Malines. Maria zobowiązała się również nie wypowiadać wojny, zawierać pokoju, czy podwyższać podatków bez zgody Stanów. Urzędy miały być obsadzane tylko miejscowymi obywatelami.

Maria musiała również wybrać sobie męża na tyle silnego, aby mógł powstrzymać zaborcze dążenia Ludwika XI. Odrzuciwszy ofertę brata króla Anglii, księcia Clarence, oraz szwagra króla, lorda Riversa, Maria zdecydowała się poślubić arcyksięcia Maksymiliana Habsburga (22 marca 1459 - 12 stycznia 1519), syna cesarza Fryderyka III i Eleonory Aviz, córki króla Portugalii Edwarda I. Ślub odbył się 18 sierpnia 1477 r. w Gandawie. Maria i Maksymilian mieli razem dwóch synów i córkę:

Tymczasem nadal trwała wojna z Francją. Napór francuski zelżał jednak w 1479 r., kiedy Maksymilian odniósł zwycięstwo pod Guinegate 17 sierpnia. Ostatecznie Maria i Maksymilian utrzymali w swoich rękach Niderlandy. Spór o nie będzie się ciągnął przez kolejne stulecia i będzie zarzewiem kolejnych konfliktów między Francją a Habsburgami.

Grób Marii Burgundzkiej

Śmierć

Maria zmarła trzy lata później, 27 marca 1482 r., po upadku z konia. Maria zawsze lubiła jazdę konną. Wypadek miał miejsce, kiedy polowała wraz z mężem. Koń potknął się, a Maria tak nieszczęśliwie upadła, że złamała sobie kręgosłup. Zmarła kilka dni później. Została pochowana w Brugii.

Pokój w Niderlandach został ustabilizowany niedługo później, kiedy Maksymilian i Ludwik podpisali traktat w Arras.

Przypisy

  1. Phillipa Gregory, Kobiety wojny dwóch róż, 2011.

Media użyte na tej stronie

Grafmarg.JPG
(c) Napoleon Vier, CC-BY-SA-3.0
Tomb of Mary of Burgundy by Jan Borreman (1602)- Our Lady church of Bruges (Belgium).
Guelders-Jülich Arms.svg
Autor: Ipankonin, Licencja: CC-BY-SA-3.0

Coat of arms of the dukes of Guelders and Jülich.

Arms of Guelders Armoiries Gueldre.svg impaled with Jülich Blason Nord-Pas-De-Calais.svg

Blazon: Azure a lion sinister rampant Or, armed, langued, and crowned gules, impaling Or a lion rampant sable, armed and langued gules.
Coat of arms of the Duchy of Brabant.svg
Autor: Samhanin, Licencja: CC BY-SA 3.0
Coat of arms of the Duchy of Brabant. This particular COA is from the Ingeram Codex (1459).
Hainaut Modern Arms.svg
Autor: Ipankonin, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Coat of arms of the Counts of Hainaut.

Arms of Flanders Blason Nord-Pas-De-Calais.svg quartered with Holland Counts of Holland Arms.svg

Blazon: Quarterly, I and IV Or a lion rampant sable, armed and langued gules; II and III Or a lion rampant gules, armed and langued azure.
Kaiser-maximilian-und-maria-von-burgund 1-920x1035.jpg

Maximilian I. und seine Gattin de:Maria von Burgund
Nach einem de:Holzschnitt aus dem "Weißkunig"
Buch-Scan von Wolpertinger - Lizenz: Public Domain
Quelle: Müller-Baden, Emanuel (Hrsg.): Bibliothek des allgemeinen und praktischen Wissens, Bd. 2. - Berlin, Leipzig, Wien, Stuttgart: Deutsches Verlaghaus Bong & Co, 1904. - 1. Aufl.

Leistungsschutzrechte abgelaufen.
Arms of Robert dArtois.svg
Autor: Carlodangio, Licencja: CC BY-SA 4.0
Ten obraz wektorowy zawiera elementy, które zostały zaczerpnięte lub zaadaptowane z tego pliku:
Flag of the Low Countries.svg
Flag of the 17 Provinces, the Low Countries.
Coat of arms of Mary of Burgundy as consort to Maximilan of Hapsburg (shield).svg
Autor: Geraldiker, Licencja: CC BY-SA 4.0
Coat of arms of Maximilan of Hapsburg as consort to Mary of Burgundy
BlasonFrancheComté.svg
Autor: Superbenjamin, Licencja: CC BY-SA 3.0
Blason de la région Franche Comté
Maître de la Légende de Sainte Marie-Madeleine, Sainte Marie-Madeleine (15–16ème siècle).jpg
The inscription has been added a long time later. It is apocryphal
Counts of Holland Arms.svg
Autor: Ipankonin, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Coat of arms of the Counts of Holland. Blazon: Or a lion rampant gules, armed and langued azure.