Maria Romanowa (1759–1828)

Maria Fiodorowna
cesarzowa Rosji
Ilustracja
Wizerunek herbu
Faksymile
cesarzowa Rosji
Okres

od 17 listopada 1796
do 23 marca 1801

Jako żona

Pawła I

Dane biograficzne
Dynastia

Wirtembergowie

Data urodzenia

25 października 1759

Data śmierci

5 listopada 1828

Ojciec

Fryderyk Eugeniusz Wirtemberski

Matka

Fryderyka Dorota Zofia z Brandenburgii-Schwedt

Mąż

Paweł I Romanow

Dzieci

Aleksander I,
Konstanty,
Aleksandra,
Helena,
Maria,
Katarzyna,
Olga,
Anna,
Mikołaj I,
Michał

Maria Fiodorowna Romanowa

Maria Fiodorowna (ur. 25 października 1759 w Szczecinie jako Sophie Dorothee von Württemberg – Zofia Dorota Wirtemberska, zm. 5 listopada 1828 w Pawłowsku) – księżniczka wirtemberska, cesarzowa Rosji jako druga żona cesarza Pawła I.

Córka księcia Fryderyka Eugeniusza i Zofii Doroty – siostrzenicy króla pruskiego Fryderyka II.

Małżeństwo

Jej małżeństwo z Pawłem I zostało zaaranżowane przez Fryderyka II i cesarzową Katarzynę, w październiku 1776 roku. Zofia przeszła przed ślubem na prawosławie i przyjęła imię Maria Fiodorowna. Jej mąż był wdowcem po Wilhelminie Luizie z Hesji-Darmstadt.

Początkowo to małżeństwo było bardzo udane. Po ślubie Maria pisała do przyjaciela: Jestem szaleńczo zakochana. Paweł był tak samo szczęśliwy jak jego małżonka. Jest wysoka, kształtna, inteligentna, bystra i śmiała – pisał. Wirtemberska księżniczka pisała: Jestem bardziej niż zadowolona i Nigdy, drogi przyjacielu, nie mogłabym być szczęśliwsza. Wielki książę nie mógłby być uprzejmiejszy. Jestem bardzo dumna z faktu, że mnie kocha i to czyni mnie bardzo, bardzo szczęśliwą. Pisała do Pawła: Nie mogę pójść spać przed pójściem do mojego księcia drogiego i uwielbianego i mówienia mu jeszcze raz, jak go kocham i uwielbiam szalenie. Maria nigdy nie przestała kochać swojego męża mimo jego trudnego i często despotycznego charakteru. Zaraz po narodzinach Katarzyna II odbierała Marii dzieci, za co wirtemberska księżniczka miała ogromny żal do teściowej.

Po objęciu tronu przez Pawła Maria miała wielki i ogólnie dobry wpływ na męża. Chociaż w późniejszym okresie para nie była już tak blisko jak na początku, nadal było między nimi dużo ciepła. Gdy zaczęły krążyć plotki o romansie Pawła, car stanowczo wyparł się tego związku przed żoną.

Maria Fiodorowna po śmierci męża wpadła w histerię. Oskarżyła syna, że celowo doprowadził do śmierci Pawła. Wpadła w rozpacz, nie mogła przestać płakać. Dopiero później zgodziła się na widzenie z synem, podczas którego ten jej wszystko wytłumaczył.

Cesarzowa-wdowa była postrzegana jako idealna carowa, dobra i bogobojna. Szanowano ją za to, że mimo trudnego charakteru męża, nigdy go nie zdradziła i szczerze kochała.

Wraz z mężem wybudowała pałac Pawłowsk – letnią rezydencję carów.

Potomstwo

Ze swoim mężem spłodzili dziesięcioro dzieci:

Bibliografia

  • Gudrun Ziegler: Tajemnice rodu Romanowów. Elżbieta Cieślik (tłum.). Warszawa: Świat Książki, 2000. ISBN 1-2400-3418-8.

Media użyte na tej stronie

L'impératrice Marie Féodorovna.jpg
L'impératrice Marie Féodorovna, 1792
Marie Autograph.svg
Подпись письма Марии Федоровны 30 марта 1826г.
Coat of Arms of Empress Maria Feodorovna of Russia (Order of Maria Luisa).svg
Autor: Ten obraz wektorowy zawiera elementy, które zostały zaczerpnięte lub zaadaptowane z tego pliku:, Licencja: CC BY-SA 3.0
Coat of arms of Empress Maria Feodorovna of Russia as dame of the Order of Queen Maria Luisa (Spain)