Marian Florek

Marian Florek
Data urodzenia

24 października 1958

Zawód

aktor, reżyser, poeta

Marian Florek (ur. 24 października 1958) – polski aktor reżyser, poeta.

Życiorys

Absolwent:

  • Filologii polskiej – teatrologii na Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Studium- Wokalno– Tanecznego przy TVP w Warszawie
  • Retoryki- (studia podyplomowe), Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Teologii- (studia magisterskie), Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II w Krakowie
  • Zarządzania w mediach (studia podyplomowe), Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Posiada trzy dyplomy eksternistyczne: zawodowego tancerza estrady, aktora estrady i aktora dramatu. Wykłada fonetykę i retorykę w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Ma na swoim koncie wiele ról dramatycznych, musicalowych, pisze piosenki, publikuje wiersze, zajmuje się reżyserią widowisk. Swoją karierę rozpoczął w Teatrze Rozrywki w Chorzowie (1985), występował w Teatrze Nowym im. Gustawa Morcinka w Zabrzu (adept 1987-90 i 1990-91 – aktor), Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie (1991-95) i od 1998 w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Doświadczenie zawodowe:

- Organizator i koordynator imprez kulturalnych redakcji (2009 – 2013)

- Politechnika Częstochowska – Akademickie Centrum Kultury (Klub Politechnik) Instruktor teatralny – prowadzenie zespołów teatralnych (2010 – 2016)

- Dyrektor Studia Telewizyjnego i Radiowego redakcji (2014 – 2019)

- Redakcja Tygodnika Katolickiego Niedziela (od 2019)

Spektakle teatralne

Filmografia

  • 1978 – Życie na gorąco, odcinek 8: Rzym, obsada aktorska
  • 2004-2009 – Pierwsza miłość (2004-2009, serial tv), obsada aktorska (lekarz w Szpitalu Kolejowym we Wrocławiu)
  • 2005 – Cena zdrady (42) w Fala zbrodni, obsada aktorska (Helmann)
  • 2006 – Hiena, obsada aktorska, Przyjaciel

Praca reżyserska

  • Reżyserował i napisał scenariusze m.in. do trzech widowisk interdyscyplinarnych dla Filharmonii Częstochowskiej z okazji Dnia Niepodległości: „Stworzona do chwały”, „A to Polska właśnie”, „Częstochowa 1918”oraz do spektaklu “Przez stulecie” z okazji 100-lecia Wystawy Przemysłu i Rolnictwa 1909 w ramach III Światowego Kongresu Częstochowian
  • Reżyserował również spektakle muzyczne i pisał scenariusze do spektakli poświęconych znanym częstochowianom: „Haśka” - obraz życia i śmierci Haliny Poświatowskiej, „Doktor Biegański” - opowieść o wybitnym lekarzu Władysławie Biegańskim. Wystąpił w monodramie „Niespokojne serce”, opartym o „Wyznania” św. Augustyna w ramach VIII Dni Kultury Chrześcijańskiej w Częstochowie (2010) oraz w spektaklu muzycznym „Kochankowie dnia” częstochowskiego Teatru Tańca (2013)
  • W Instytucie Muzyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie zrealizowałem spektakle muzyczne z udziałem studentów: „Jaś i Małgosia”, „Sztuka mięs w pomidorach” na podstawie piosenek Kabaretu Starszych Panów czy „Skrzypek na dachu” w wersji dla studentów
  • W 2012 r. wyreżyserował spektakl zatytułowany „Dziecko i księżyc” – koncert pieśni Ojca Duvala w opracowaniu Jolanty Muratów, do którego również napisał scenariusz. Premiera miała miejsce w OPK „Gaude Mater”
  • Prowadził również teatr studentów Politechniki Częstochowskiej „Trybik” działający przy Akademickim Centrum Kultury. Ma on w swoim repertuarze takie spektakle jak „Tango 2011” Sławomira Mrożka i „Opowieść wigilijną” Karola Dickensa. Przedstawienie pt.: „Agata szuka pracy” oparte o sztukę Agaty Łukasińskiej zdobyło wyróżnienie na Festiwalu Teatrów Ogródkowych w Częstochowie w 2012. „Trybik” wystawił również sztukę muzyczną „W białym oknie snu” Wiesława Wyszyńskiego, spektakl pt. „Trala Trala Tralalińscy” Juliana Tuwima, „Kontrakt” Stanisława Mrożka, który został zakwalifikowany do konkursu V Festiwalu Teatrów Studenckich START w Poznaniu w 2018 r.

Działalność literacka

2007 – Swoje życie gram ... – tomik wierszy.

W latach 2013 – 2019 był felietonistą Tygodnika Katolickiego „Niedziela” oraz autorem recenzji i artykułów problemowych.

Działalność dydaktyczna

Od 1996 do chwili obecnej wykładam fonetykę i retorykę w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Przygotowuję do wydania podręcznik retoryki i kultury żywego słowa dla studentów pt. „Retoryka – sztuka skutecznego mówienia”.

W latach 2011-2013 wykładałem retorykę, fonetykę, kulturę żywego słowa, logopedię artystyczną w Wyższej Szkole Lingwistycznej w Częstochowie.

Publikacje naukowe

"Usprawiedliwienie teatru, czyli teatr w świecie wartości” – wystąpienie podczas międzynarodowej konferencji naukowej „Człowiek – Wiara – Kultura” zorganizowanej przez Instytut Filologii Obcych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Instytut Teologiczny w Częstochowie oraz Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” (2010). Artykuł został opublikowany w II tomie materiałów pokonferencyjnych pt.: „W poszukiwaniu prawdy: chrześcijańska Europa między wiarą a polityką”

Nagrody i wyróżnienia

  • Nagroda Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury w 2008 r. – nagroda w dziedzinie teatru za całokształt działalności artystycznej, ze szczególnym uwzględnieniem spektakli: „Haśka”, „A to Polska właśnie” i „Doktor Biegański”
  • Pierwsza nagroda radiowa za słuchowisko „Ks. Jerzy Popiełuszko. Męczennik za wiarę i Ojczyznę” (XXIX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów, Niepokalanów 2014)
  • Druga nagroda za program telewizyjny pt. „Oko na gender” (XXIX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów, Niepokalanów 2014)
  • W 2019 otrzymał Odznakę Honorową MKiDN „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Linki zewnętrzne