Marian Masłowski

Marian Masłowski
Data i miejsce urodzenia

2 sierpnia 1898
Zawiercie

Data i miejsce śmierci

marzec 1945
Zawiercie

Zawód, zajęcie

entomolog, chemik

Marian Piotr Masłowski (ur. 2 sierpnia 1898 w Zawierciu, zm. w marcu 1945 tamże) – polski entomolog, chemik.

Życiorys

Syn Leonarda Masłowskiego i Stanisławy z domu Borkowskiej. Po ukończeniu w 1916 kieleckiej Średniej Szkoły Handlowej wyjechał do Warszawy, gdzie studiował na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej. Przez wybuch wojny polsko-bolszewicką i nasilenie objawów epilepsji zmuszony był przedłużyć naukę, dyplom inżyniera uzyskał dopiero w 1932, jednak ze względów zdrowotnych nie mógł podjąć pracy w swoim zawodzie. Uczestniczył w kampanii wrześniowej, a po aresztowaniu był więziony w obozie jenieckim, skąd zwolniono go w maju 1940. Po powrocie do Zawiercia pracował w zakładzie przemysłowym, co doprowadziło do wyczerpania fizycznego, a w jego wyniku do śmierci w marcu 1945.

Entomologia

Od dzieciństwa razem z bratem Ludwikiem był zafascynowany entomologią, obaj kolekcjonowali i opracowywali naukowo w profesjonalny sposób motyle i ptaki, które występowały w okolicach ich rodzinnego miasta. W 1927 podczas studiów na Politechnice Warszawskiej otrzymał etat w Państwowym Muzeum Zoologicznym, gdzie po otrzymaniu stypendium z Funduszu Kultury Narodowej kontynuował badania wcześniej prowadzone z bratem.

Bracia Masłowscy zgromadzili bogatą kolekcję motyli i ptaków z okolic Zawiercia, przygotowali na ten temat trzy publikacje, trzyczęściową pracę "Motyle okolic Zawiercia", "Nowe odmiany motyli większych Macrolepidoptera" i "Przyczynek do poznania fauny ornitologicznej powiatu Zawiercie"[1]. Wspólnie z Jerzym Kremkym opublikował w 1933 pracę "Studien an einigen Arten der Gattung Hemimene Hb. (Lepidoptera, Tortricidae)"[2].

Przypisy

Bibliografia