Marian Wojtas

Marian Wojtas ps. Karp (ur. 21 listopada 1925 w Michalowie) – żołnierz Batalionów Chłopskich, działacz społeczny.

Życiorys

Urodził się jako syn Józefa i Teofili w Michalowie i tam początkowo mieszkał. Przed wybuchem II wojny światowej uzyskał wykształcenie podstawowe i pracował jako robotnik.

Po kampanii wrześniowej zbierał broń i amunicję z pobojowisk. W 1942 wstąpił do Batalionów Chłopskich. Był łącznikiem i kolporterem prasy podziemnej. W 1943 wszedł w skład 1 kompanii PKB na terenie powiatu tomaszowskiego, która była dowodzona przez Franciszka Pomykało. Brał udział w akcjach bojowych przeciwko Niemcom i nacjonalistom ukraińskim - m.in. na cukrownię w Wożuczynie. Został awansowany do stopnia sierżanta.

Po zajęciu Lubelszczyzny przez Armię Czerwoną z polecenia komendanta Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa pracował na posterunku MO w Rachaniach do 14 sierpnia 1944. Później podjął przerwaną naukę i ukończył szkołę średnią w Tomaszowie Lubelskim (1947) i studia wyższe na KUL (1951). Działał w ZMW „Wici” i ZMP. Współorganizował ZMW „Wici” na terenie województwa lubelskiego i wchodził w skład prezydium Zarządu Wojewódzkiego tej organizacji. Później pracował m.in. jako naczelny dyrektor Zjednoczenia Budownictwa Rolniczego w Lublinie. Uczestniczy w pracach Stowarzyszenia byłych Żołnierzy Batalionów Chłopskich. Zainicjował wydawanie od 1998 Słownika biograficznego żołnierzy Batalionów Chłopskich, którego jest redaktorem (do 2020 ukazało się siedem tomów)[1].

Ordery i odznaczenia

Przypisy

Bibliografia

  • Marian Wojtas: Słownik biograficzny żołnierzy Batalionów Chłopskich : IV Okręg Lublin. Lublin: Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy Batalionów Chłopskich, 1998, s. 668. ISBN 83-85223-60-6.