Marianne North

Marianne North
Ilustracja
Marianne North w swoim domu na CejlonieFotografia Julii Margaret Cameron
Data i miejsce urodzenia

24 października 1830
Hastings

Data i miejsce śmierci

30 sierpnia 1890
Alderley

Przyczyna śmierci

choroba wątroby

Miejsce spoczynku

cmentarz przy kościele St Kenelm w Alderley

Zawód, zajęcie

malarka roślin, podróżniczka, przyrodniczka

Narodowość

angielska

Rodzice

Frederick i Janet

Galleria Marianne North, Kew Gardens, wnętrze

Marianne North (ur. 24 października 1830 w Hastings, zm. 30 sierpnia 1890 w Alderley) – angielska ilustratorka botaniczna, malarka roślin, podróżniczka, przyrodniczka.

Dzieciństwo i młodość

Marianne North urodziła się w zamożnej rodzinie posiadaczy ziemskich. Jej ojciec – członek parlamentu – obracał się w politycznych i intelektualnych kręgach, natomiast matka odziedziczyła znaczną fortunę. Marianne nie otrzymała formalnego wykształcenia, dorastała jednak w kręgu przyjaciół rodziców, którymi byli artyści i naukowcy, co pozwoliło jej na rozwijanie swoich talentów. Początkowo uczyła się gry na fortepianie oraz śpiewu u Madame Sainton-Dolby, lecz utrata głosu sprawiła, że North zaczęła interesować się malarstwem. Początkowo malowała akwarele. W 1867 roku, gdy miała 37 lat zaczęła uczyć się malarstwa olejnego u australijskiego malarza Roberta Dowlinga (1827–1886).

Po śmierci swojej matki, w 1855 roku, Marianne – zgodnie ze złożoną jej obietnicą – zaopiekowała się ojcem. Przez następne 14 lat podróżowała razem z nim po Europie i Ziemi Świętej. W trakcie jednej z pieszych wycieczek, w 1869 roku, Frederick North zachorował; po powrocie do domu zmarł.

Podróże

Po śmierci ojca, w wieku 41 lat, Marianne rozpoczęła realizację swoich marzeń o dalekich podróżach, które trwały do końca jej życia. W 1871 roku wyjechała do Ameryki, następnie odwiedziła Jamajkę, a później Brazylię. W 1875 roku, po kilku miesiącach spędzonych na Teneryfie, rozpoczęła podróż dookoła świata. Przez dwa lata malowała florę Kalifornii, Japonii, Borneo, Jawy i Cejlonu. W Kalutarze na Cejlonie zaprzyjaźniła się z Margaret Cameron, znaną fotografką i portrecistką.

W latach 1878–1879 przez półtora roku podróżowała po Indiach w poszukiwaniu roślin związanych z hinduską literaturą. Namalowała ponad 200 obrazów przedstawiających rośliny i pejzaże.

W roku 1880, za namową Karola Darwina, udała się do Australii i Nowej Zelandii. Po powrocie do Anglii postanowiła przedstawić swoje obrazy szerszej publiczności. Sukces wystawy Muzeum South Kensigton w Londynie podsunął jej pomysł zbudowania galerii ze stałą ekspozycją jej prac. W Kew Gardens założyła własne muzeum – The North Gallery – gdzie znajdują się 832 obrazy ilustrujące 727 rodzajów i około tysiąca gatunków roślin. Z kolei w Muzeum Brytyjskim znajduje się następne kilkaset jej obrazów z Indii. Jej ostatnia wyprawa odbyła się w latach 1884–1885 do Chile.

Po zaprzestaniu podróżowania, malarka osiadła w Alderley, gdzie zmarła w wieku 59 lat. Została pochowana na cmentarzyku przy kościele St Kenelm w Alderley[1].

Dziedzictwo

Obraz Marianne North, przedstawiający największy ze znanych dzbaneczników, Nepenthes northiana, nazwany tak na jej cześć

W czasie podróży po Borneo, w Sarawaku, North odkryła największego znanego dzbanecznika, Nepenthes northiana. Pozostał on jedną z pięciu roślin nazwanych na cześć malarki. Pozostałe to: Northea seychellana – drzewo na Seszelach, amarylis Crinum northianum, palma Areca northiana oraz trytoma groniasta Kniphofia northiana.

Prace Marianne North są niezwykle istotne w sensie botanicznym, ponieważ malarka rejestrowała rośliny w miejscu ich występowania, często w połączeniu z ptakami, owadami a nawet i z ludźmi. Odbywało się to w czasach, gdy fotografowanie nie było jeszcze praktykowaną formą dokumentowania egzotycznych roślin.

Kew Gardens twierdzi, że Galeria Północna jest „jedyną stałą indywidualną wystawą kobiety artystki w Wielkiej Brytanii”.

Pod koniec życia North wydała swoje pamiętniki. W książkach Abundant Beauty: The Adventurous Travels of Marianne North, Botanical Artist oraz Recollections of a Happy Life: Being the Autobiography of Marianne North opisywała swoje podróże po świecie. W odniesieniu do kultur, z którymi się stykała podczas swoich podróży, przeważały poglądy o charakterze rasistowskim, pochwała kolonializmu oraz uznawanie kultur nieeuropejskich za barbarzyńskie i dziwaczne[2].

Przypisy

  1. Sylwetka i zdjęcie grobu w serwisie Find a Grave
  2. Wolf Kielich: Podróżniczki: w gorsecie i krynolinie przez dzikie ostępy. Warszawa: Wydawnictwo W.A.B., 2013, s. 146–166. ISBN 978-83-7747-818-9.

Bibliografia

  • Oliver Tooley: Marianne North Dzielna przyrodniczka i malarka roślin. W: Wielcy odkrywcy. Robin Hanbury – Tenison (red.). BOSZ, 2011, s. 240–247. ISBN 978-83-7576-123-8.
  • Wolf Kielich: Podróżniczki: w gorsecie i krynolinie przez dzikie ostępy. Warszawa: Wydawnictwo W.A.B., 2013, s. 146–166. ISBN 978-83-7747-818-9.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Marianne North01.jpg
Marianne North (1830–1890) at her home in Ceylon
Marianne North Gallery 821.JPG
Marianne North Gallery, in Kew Gardens, London. Interior shot taken before the gallery was closed for restoration.