Marisa Sannia
Marisa Sannia (Radiocorriere, 1968) | |
Data i miejsce urodzenia | 15 lutego 1947 Iglesias |
---|---|
Data i miejsce śmierci | 14 kwietnia 2008 Cagliari |
Gatunki | Pop |
Zawód | Piosenkarka |
Aktywność | pocz. lat 60. – 2007 |
Wydawnictwo | Fonit Cetra, CGD, Columbia, Seven Seas, CBS, NAR International, Best Italia, Felmay |
Strona internetowa |
Marisa Sannia (ur. 15 lutego 1947 w Iglesias, zm. 14 kwietnia 2008 w Cagliari) – włoska piosenkarka. W 1968 roku zajęła drugie miejsce na Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo. Znana jako wykonawczyni piosenek folkowych w języku sardyńskim.
Biografia
Lata 60.
Marisa Sannia urodziła się 15 lutego 1947 roku w Iglesias na Sardynii[1]. Jako nastolatka grała w drużynie koszykówki CUS Cagliari. Jako piosenkarka zadebiutowała na początku lat 60. wraz z zespołem I Principi z Cagliari. W 1965 roku wzięła udział w konkursie nowych głosów, zajmując drugie miejsce z piosenką Salvatore Adamo „Perduto amor”. Punktem zwrotnym w jej karierze okazał się konkurs organizowany przez Fonit Cetra, który umożliwił jej podpisanie czteroletniego kontraktu z tą wytwórnią fonograficzną[2]. Sergio Endrigo i Luis Bacalov, oczarowani głosem młodej artystki, postanowili wyprodukować jej debiutancki singiel, „Tutto o niente”[1]. Pierwsze sukcesy Sanni nadeszły wraz z wydaniem singli „Una cartolina”, „Sono innamorata (ma non tanto)” i „Sarai fiero di me”; ten ostatni zajął 3. miejsce w sekcji młodych wokalistów na Festivalbar w 1967 roku. W tym samym roku artystka z powodzeniem występowała w programie telewizyjnym Settevoci, wygrywając w siedmiu kolejnych edycjach [2].
W 1968 roku Sannia zajęła drugie miejsce na Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo, śpiewając w parze z Ornellą Vanoni piosenkę Dona Backy’ego „Casa bianca”[2]. Piosenka w jej wykonaniu dotarła do drugiego miejsca na włoskiej liście przebojów[3]. Znalazła się później na ścieżce dźwiękowej filmu Alfredo, Alfredo Pietra Germiego, z udziałem takich aktorów jak Dustin Hoffman i Stefania Sandrelli[4]. W maju tego samego roku Sannia wydała swój pierwszy album zatytułowany własnym imieniem i nazwiskiem. Znalazło się na nim 10 piosenek; autorem lub współautorem 5 z nich był Sergio Endrigo[5]. Również w tym samym roku zadebiutowała w spektaklu muzycznym Stasera mi butto u boku z Giancarla Gianniniego. Pod koniec 1968 roku nagrała piosenkę „Io mi sento” Armanda Trovajoli, pochodzącą ze ścieżki dźwiękowej filmu Dina Risiego Straziami ma di baci saziami, oraz wzięła udział w dwóch imprezach: Festival Internazionale di Musica Leggera di Venezia z piosenką „Non è questo l'addio” oraz w konkursie Canzonissima z piosenką „Una donna sola”. Na początku 1969 roku w konkursie Una canzone per l'Europa w Lugano Sannia reprezentowała Włochy z piosenką „La compagnia” spółki autorsko-kompozytorskiej Mogol-Carlo Donida[2]. Piosenkę tę nagrał w 1976 roku Lucio Battisti, a później, w 2007 – Vasco Rossi[6].
Lata 70.
W 1970 roku Sannia powróciła na festiwal w San Remo, prezentując w parze z Giannim Nazzaro piosenkę „L'amore è una colomba”. W tym samym roku wydała album Marisa Sannia canta Sergio Endrigo e le sue canzoni oraz wystąpiła w finale konkursu Canzonissima z piosenką „La primavera” Dona Backy’ego. W 1971 roku wystąpiła ponownie w San Remo, prezentując w parze z Donatello piosenkę „Come è dolce la sera stasera”, która zajęła czwarte miejsce. W 1972 roku wzięła udział wraz z Sergiem Endrigo, zespołami Ricchi e Poveri, New Trolls i innymi artystami w nagraniu piosenek dla dzieci autorstwa Viniciusa de Moraesa, wydanych na albumie L'Arca[2]. W tym samym roku wydała singiel „Un aquilone”/„Il mio mondo” spółki Francesco De Gregori, Amedeo Minghi i Edoardo De Angelis. Wydała album Marisa nel paese delle meraviglie, na którym znalazły się piosenki z filmów Walta Disneya. W 1973 roku zadebiutowała w teatrze, grając rolę Joanny d’Arc w musicalu Tony’ego Cucchiary Caino e Abele. W 1975 roku wystąpiła w kolejnym musicalu tego samego autora, Storie di periferia[1]. W 1976 roku wydała autorski album La pasta scotta[6].
Lata 80.
W latach 80. wystąpiła w telewizyjnym spektaklu George Sand w reżyserii Giorgia Albertazziego, grając u boku takich aktorów jak sam Albertazzi, Anna Proclemer i Paola Borboni. Zagrała w filmie Pupiego Avatiego Aiutami a sognare. W 1984 roku powróciła na Festiwal w San Remo z piosenką „Amore amore”. Później w jej karierze nastąpiła dłuższa przerwa[6].
Lata 90.
W 1993 roku wydała album Sa oghe de su entu e de su mare, na którym znalazło się 11 utworów w języku sardyńskim. W 1995 roku wystąpiła w teatrze, w sztuce Le memorie di Adriano, wyreżyserowanej przez Maurizia Scaparra, w której zaśpiewała kilka własnych kompozycji. W tym samym roku, z okazji Festiwalu Taormina, wystąpiła w koncercie Tra due lingue. W 1997 roku, we współpracy z sardyńskim pisarzem Francesco Masalą, wydała album Melagranàda[2].
XXI wiek
W październiku 2001 roku Sannia wystąpiła wraz z innymi artystami w programie Canzoni per te, dedykowanym Sergiowi Endrigo; z towarzyszeniem dwóch muzyków wykonała dwie jego piosenki: „Mani bucate” i „Melagranada ruja” [1]. W 2003 roku wydała swoją trzecią kolekcję piosenek w języku sardyńskim, Nanas e janas; wszystkie utwory sama skomponowała i opatrzyła tekstami. Wystąpiła w spektaklu Canzoni tra due lingue sul cammino della poesia[2]. Później poświęciła się studiowaniu poezji Federica Garcíi Lorki, tworząc następnie oryginalne pieśni, zaśpiewane w języku hiszpańskim, zaprezentowane najpierw latem 2007 roku na Malborghetto Roma Festival, a następnie zarejestrowane na albumie Rosa de papel, który ukazał się już po jej śmierci[1].
Marisa Sannia zmarła w Cagliari 14 kwietnia 2008 roku[2].
Przypisy
- ↑ a b c d e Rita Celi w: La Repubblica: Addio alla cantante Marisa Sannia da "Casa bianca" a Garcia Lorca (wł.). www.repubblica.it. [dostęp 2018-03-02].
- ↑ a b c d e f g h Rockol: MARISA SANNIA - BIOGRAFIA (wł.). www.rockol.it. [dostęp 2018-03-02].
- ↑ Hit Parade Italia: I singoli più venduti del 1968 (wł.). www.hitparadeitalia.it. [dostęp 2018-03-02].
- ↑ L’Unione Sarda.it: Marisa Sannia, la prima sarda a Sanremo (wł.). www.unionesarda.it. [dostęp 2018-03-02].
- ↑ DISCOGRAFIA NAZIONALE DELLA CANZONE ITALIANA: MARISA SANNIA (wł.). discografia.dds.it. [dostęp 2018-03-02].
- ↑ a b c Giorgio Dell’Arti: Marisa Sannia (wł.). www.cinquantamila.it. [dostęp 2018-03-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-02)].
Linki zewnętrzne
- Marisa Sannia w bazie IMDb (ang.)
- Marisa Sannia na Discogs (ang.)
Media użyte na tej stronie
Italian singer Marisa Sannia
The Italian singers Ornella Vanoni and Marisa Sannia in the backstage of the 18th Sanremo Music Festival