Mariusz Rawski

Mariusz Rawski
Data i miejsce urodzenia10 czerwca 1971
Lubaczów
doktor habilitowany nauk technicznych
Specjalność: układy cyfrowe, systemy cyfrowe, kryptografia, obliczenia rozproszone
Alma MaterPolitechnika Warszawska
Doktorat23 maja 2000 – nauki techniczne
Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej
Habilitacja14 października 2014 – telekomunikacja
Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej
profesor uczelni
uczelniaWydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej

Mariusz Rawski (ur. 10 czerwca 1971 w Lubaczowie[1]) – polski inżynier, doktor habilitowany nauk technicznych, specjalizujący się w układach cyfrowych, systemach cyfrowych, kryptografii oraz obliczeniach rozproszonych. Profesor Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej[2].

Życiorys

Absolwent liceum ogólnokształcącego w Lubaczowie. W 1995 ukończył studia magisterskie z telekomunikacji na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej i został nauczycielem akademickim w Instytucie Telekomunikacji PW[1]. Doktoryzował się w 2000 na podstawie pracy pt. Miary informacyjne w wielopoziomowej syntezie logicznej złożonych układów cyfrowych przygotowanej pod kierunkiem Tadeusza Łuby. Habilitację z telekomunikacji uzyskał w 2014 na podstawie dotychczasowego dorobku naukowego i pracy pt. Dekompozycyjne metody syntezy w projektowaniu systemów cyfrowych dla heterogenicznych struktur programowalnych[2].

W swojej działalności naukowej Rawski skupił się na projektowaniu, optymalizacji i syntezie układów cyfrowych oraz zastosowaniu układów FPGA do realizacji sprzętowej systemów cyfrowych. Pracował też nad algorytmami dekompozycji funkcjonalnej systemów[1].

Jest autorem i współautorem co najmniej 130 publikacji, w tym monografii pt. Dekompozycyjne metody syntezy w projektowaniu systemów cyfrowych dla heterogenicznych struktur programowalnych z 2013. Publikował prace w czasopismach, takich jak „Journal of Systems Architecture", „International Journal of Electronics and Telecommunications” czy „Przegląd Telekomunikacyjny”. Uczestniczył także w licznych konferencjach w różnych państwach[1][3][4].

Przypisy

  1. a b c d Mariusz Rawski. [dostęp 2020-02-06].
  2. a b Dr inż. Mariusz Antoni Rawski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2020-02-06].
  3. Rawski Mariusz. [dostęp 2020-02-06].
  4. Mariusz Rawski (publikacje i cytowania). scholar.google.pl. [dostęp 2020-02-06].