Marjorie Chambers
Eileen Marjorie Fosbery Chambers (ur. 29 maja 1906 w Sydney, zm. 6 kwietnia 1989 w Christchurch) – nowozelandzka pielęgniarka, przełożona pielęgniarek, członek zarządu szpitali i wielu organizacji nowozelandzkich i międzynarodowych. Reformatorka systemu opieki zdrowotnej i kształcenia pielęgniarskiego, administratorka szpitali. Odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego IV klasy (OBE).
Młodość
Marjorie urodziła się jako córka Fosbery Maunsella Nancarrowa i Violet Marjorie Campbell. Oboje rodziców byli Nowozelandczykami i około 1910 przenieśli się do Christchurch, gdzie od 1917 do 1923, uczęszczała do prywatnej szkoły dla dziewcząt St. Margaret’s College. Ojciec nie pozwolił jej pójść na uniwersytet. Została guwernantką, a potem zrobiła kurs handlowy. Podczas rekonwalescencji po chorobie w Hawke’s Bay poznała miejscowego hodowcę owiec Bernarda Lowry Chambersa, za którego wyszła za mąż w Dunedin 23 listopada 1927. Małżeństwo nie trwało długo, w 1936 opuściła męża, a w lutym 1938 uzyskała rozwód[1].
Kariera
Po rozstaniu z mężem potrzebowała stałego źródła dochodu aby utrzymać siebie i schorowanych rodziców. Wybrała karierę pielęgniarską i zgłosiła się do szpitala Christchurch na szkolenie. Przełożona pielęgniarek, Grace Widdowson, stała się jej mentorką i przyjaciółką. W 1940 została zarejestrowaną pielęgniarką, a po ukończeniu dodatkowego szkolenia, w 1941, została mianowana siostrą oddziałową. W 1944 roku podjęła studia podyplomowe w Wellington, a po jej powrocie do Christchurch szkoliła nowe pielęgniarki[1].
Pragnąc kontynuować swoją karierę nauczycielską, ukończyła w czerwcu 1948 szkolenie położnicze w Hutt Hospital. Sześć miesięcy później, 1 stycznia 1949, została generalną przełożoną matką Oamaru Hospital. Jej szczególna umiejętność administratora umożliwiła jej dalszy awans, 1 grudnia 1952, zastąpiła Grace Widdowson jako generalna przełożona Christchurch Hospital[1].
Marjorie Chambers pracowała w czasie ogromnej ekspansji w ramach usług szpitalnych, która stała się bezpłatna dla pacjentów od 1938. Jako wizjonerka zaangażowana w swoją pracę zdawała sobie sprawę, że pielęgniarstwo powinno zostać zmodernizowane, jeśli ma przyciągnąć wystarczającą liczbę odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, aby sprostać tym wyzwaniom. Uważała, że lojalność, wierna służba i opieka skoncentrowana na pacjencie powinny pozostać podstawą tego zawodu. Walczyła przeciwko wprowadzeniu, przez rząd w połowie lat sześćdziesiątych, nadgodzin i kar dla pielęgniarek. W latach jej zarządzania w Christchurch Hospital wprowadzono między łóżkami zasłony, powołano komitet zajmujący się techniką pielęgniarską w celu standaryzacji praktyk i wprowadzaniu nowych procedur, wywalczyła liberalizację godzin wizyt, zwłaszcza dla małych dzieci.
Stworzyła centralną szkołę pielęgniarską w szpitalu Christchurch, która kształciła pielęgniarki pracujące potem w całym kraju, a w 1959 nową szkołę przygotowawczą.
Marjorie Chambers odgrywała aktywną rolę w szeroko pojętych sprawach pielęgniarskich. Jako długoletnia członkini stowarzyszenia pielęgniarek zarejestrowanych w Nowej Zelandii (New Zealand Registered Nurses Association), w 1950 weszła w skład zarządu wykonawczego. Była przewodniczącą oddziałów w Północnym Otago i Canterbury, a od 1956 do 1960 przewodniczącą krajową. Została również członkiem zarządu Międzynarodowej Rady Pielęgniarek i przewodniczącą jej oddziału z regionu Południowego Pacyfiku. W latach 1958–1966 pełniła funkcję członka zarządu Nurses and Midwives Board. Uczestniczyła w wielu konferencjach tych organizacji w Europie, Wielkiej Brytanii, Japonii i Australii[1].
Była mocno zaangażowana w planowanie i rozwój nowych szpitali i nowych budynków. Dzięki niej w Oamaru powstała kuchnia dietetyczna i aneks dla matek, rozbudowano laboratoria i dom pielęgniarek. W Christchurch nadzorowała otwarcie Princess Margaret Hospital i projekt rozbudowy Christchurch Hospital. W 1963 została przewodniczącą zarządu obu szpitali i musiała zrezygnować z czynnego zawodu pielęgniarki na rzecz zarządzania. W tym też roku jej zasługi i ogromny wkład, dla systemu opieki medycznej i kształcenia wykwalifikowanego personelu, zostały docenione i została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego[1].
Przed odejściem na emeryturę, w kwietniu 1966 roku, jej portret został namalowany przez artystkę nowozelandzką, Olivię Spencer Bower, który obecnie znajduje się w Museum of New Zealand.
Wysoka, szczupła i elegancka Marjorie Chambers, powszechnie nazywana „Potty”, zyskała szacunek i zaufanie wszystkich, którzy z nią pracowali[2]. Jej wybitne umiejętności organizacyjne i administracyjne były nieocenione w czasach, gdy od przywódców pielęgniarskich oczekiwano, że zostaną menedżerami, a także nauczycielami i przewodnikami moralnymi. Zachowując wysokie standardy etyczne, oświecony stosunek do zmian i postępu, umożliwił jej wprowadzenie opieki medycznej Nowej Zelandii w nowoczesną erę.
W 1988 wydała autobiografię „My life in nursing: Christchurch Hospital, 1936-1966”. Marjorie Chambers zmarła, w Christchurch, w dniu 6 kwietnia 1989[2].
Przypisy
- ↑ a b c d e Patricia A. Sargison: Chambers, Eileen Marjorie Fosbery. Te Ara - the Encyclopedia of New Zealand. [dostęp 2017-12-09].
- ↑ a b My life in nursing: Christchurch Hospital, 1936-1966, Marjorie Chambers. Timaru District Libraries. [dostęp 2017-12-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-10)].
Bibliografia
- Arthur, G., Matron “Potty” Chambers recalls nursing regime, Press, 1988
- Chambers, M., My life in nursing, Tauranga, 1988
Media użyte na tej stronie
Baretka Orderu Imperium Brytyjskiego (cywilnego; od 1936).
Nurses' Memorial Chapel, Christchurch Hospital, Riccarton Avenue, Christchurch, in ca 1930. The chapel was built in memory of three nurses from Christchurch Hospital who died when the troopship Marquette was torpedoed in 1915 during World War One (1914-1918); also to two nurses who died in the influenza epidemic of 1918. It is the only war memorial in New Zealand dedicated solely to the memory of women. It was designed by J.G. Collins (1886-1973) who practised with Collins & Harman from 1903 to 1955. He supervised the construction free of charge. The chapel is typical of Arts and Crafts Movement churches. Here the splendid timber of the interior and the stained glass windows are shown. The first service was held on Christmas Day 1927. This photography was taken shortly after the building was completed.