Markus Zamenhof

Markus Zamenhof
Motel Zamenhof
Ilustracja
Markus Zamenhof w 1878 r.
Data i miejsce urodzenia

8 lutego 1837
Suwałki

Data i miejsce śmierci

30 listopada 1907
Warszawa

Zawód, zajęcie

nauczyciel, radca stanu[1]

Małżeństwo

Rozalia Zamenhof

Dzieci

Ludwik, Fejgla, Gitla, Sora Dwora, Feliks, Hersz, Henryk, Mina, Leon, Aleksander i Ida

Marek Zamenhof, 1898 r.
Akt urodzenia z USC w Suwałkach : Działo się w Mieście Suwałkach, dnia siódmego lutego tysiąc osiemset trzydziestego siódmego roku, o godzinie iedynastey z rana. Stawił się Fayba Wolfowicz Zaamenhof, tu w Suwałkach zamieszkały, lat trzydzieści liczący, w obecności świadków Leyzera Klinkowszteyna handlarza lat dwadzieścia pięć, i Zelmana Szarkańskiego, piekarza, lat dwadzieścia siedm liczącego w Suwałkach zamieszkałych, i okazał nam dziecię płci męzkiey urodzone tu w Suwałkach na dniu dwudziestym siódmym stycznia roku bieżącego, o godzinie siódmey wieczorem z małżonki jego Rayny Percowny lat dwadzieścia ośm liczącey, któremu przy obrzezaniu nadane zostało imię Motel, poczem akt ten stawaiącemu i świadkom przeczytany, którzy oświadczyli, że pisać nieumieią. Makowski U. S. C.
Grób Markusa Zamenhofa na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie
Tablica w Tykocinie zawierająca błędną informację o jego miejscu urodzenia. W rzeczywistości Zamenhof urodził się w Suwałkach.

Markus Zamenhof (ur. 27 stycznia?/ 8 lutego 1837 w Suwałkach, zm. 30 listopada 1907 w Warszawie) – radca stanu i profesor Warszawskiej Szkoły Realnej, ojciec Ludwika Zamenhofa, twórcy języka esperanto.

Imię i nazwisko

Imię i nazwisko Zamenhofa prezentowane są różnie w różnych dokumentach. Akt urodzenia Urzędu Stanu Cywilnego w Suwałkach podaje żydowskie imię Motel (syn Fajby Wolfowicza Zaamenhofa); w aktach urodzenia dzieci widnieje on jako:

  • Mordka Fejwelowicz Zamenow (akt ur. Lejzera, 1859)
  • Mark Fabjanowicz Zamenhof (akt ur. Fejgli, 1862)
  • Mordchelj Fajwelowicz Zamenhof (akt ur. Gitli, 1864)
  • Mordka Fajwelowicz Zamenhof (akt ur. Sory Dwory, 1866)
  • Mark Fabianowicz Zamenhof (akt ur. Henryka, 1871)[2]

Ok. roku 1891 Zamenhof przyjął chrześcijańskie imię[3]. W polskojęzycznych źródłach najczęściej zapisywane jest ono jako Marek, w rosyjskich – Mark. Na grobie Zamenhofa imię zapisano w formie łacińskiej – Markus. W esperancie zwykle używa się formy imienia Marko[4].

Życiorys

Markus Zamenhof urodził się w Suwałkach[5], w silnie zruszczonej rodzinie żydowskiej. Miał brata Józefa Wolfa oraz trzy młodsze siostry: Paulinę Schwartzenberg, Rebekę Friedmann i Annę Flamberg. Ojciec Markusa, Fajba Wolfowicz był drobnym, niepiśmiennym handlarzem[6]. Rodzina Zamenhofów prawdopodobnie wywodziła się z wygnanych w XV wieku sefardyjskich Żydów z Hiszpanii, którzy poprzez Francję przybyli do Tykocina.

W 1858 roku pojął za żonę osiemnastoletnią Rozalię Sofer. Wesele odbyło się w Białymstoku, a rok później urodził się ich pierworodny syn - Ludwik. Później urodziło im się kolejne dziesięcioro dzieci: Fejgla, Gitla, Sora Dwora, Feliks, Hersz, Henryk, Mina, Leon, Aleksander i Ida.

Po przeprowadzce z Tykocina do Białegostoku, Zamenhof podjął pracę jako prywatny nauczyciel dzieci rodziny Zabłudowskich. Następnie wraz z młodymi nauczycielami otworzył szkołę Tora in Derech Erec, w której prócz tradycyjnych nauk żydowskich, wykładano również nauki powszechne. W połowie XIX wieku należał do inicjatorów przebudowy synagogi Chóralnej w duchu reformatorskim. W okresie późniejszym, tuż po upadku powstania styczniowego objął stanowisko nauczyciela języków obcych i geografii w Gimnazjum Realnym. W szkole przeprowadzono kierowaną przez dyrektora Iwana Suworowa reorganizację, zwalniając większość polskich nauczycieli.

Latem 1874 roku rodzina Zamenhofów przeniosła się do Warszawy, gdzie zamieszkała w wynajętym mieszkaniu przy ulicy Nowolipie 28, a następnie przy Muranowskiej 40. Markus Zamenhof podjął tu pracę nauczyciela w Instytucie Weterynaryjnym i Gimnazjum Realnym, gdzie był wykładowcą języka francuskiego i niemieckiego. Dorabiał także korepetycjami oraz urządzoną stancją dla uczniów. Jednak mimo tego sytuacja materialna rodziny nie była najlepsza. W związku z tym Zamenhof podjął się pracy cenzorskiej. Kiedy w 1892 roku zmarła jego żona, pogrążony w żałobie przeoczył w jednym z numerów gazety Berliner Tageblatt anons mówiący o alkoholowych spelunkach, których częstym gościem miał być car Aleksander III. Na Zamenhofa nałożono karę 5 tysięcy rubli, która jeszcze bardziej pogrążyła finansowo jego rodzinę.

Markus Zamenhof zmarł w Warszawie. Został pochowany na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej (kwatera 1)[7].

Stosunek do esperanto

Markus Zamenhof przez wiele lat był przeciwny zamiłowaniom i planom syna do stworzenia sztucznego języka. Uważał, że to czym zajmuje się Ludwik nie zagwarantuje mu w przyszłości środków do życia.

Kiedy Ludwik wyjechał na studia medyczne do Moskwy, zniszczył wszystkie jego notatki. Po powrocie syna zakupił mu podręcznik z zasadami volapüku sądząc, że w ten sposób skutecznie odwiedzie go od tworzenia języka międzynarodowego. Negatywny stosunek Markusa Zamenhofa do poczynań syna uległ zmianie, gdy język esperanto został oficjalnie opublikowany w 1887 roku.

Dzieła

Przypisy

  1. Aleksander Korżenkow: Mark Zamenhof: Novaj dokumentoj, novaj enigmoj…, 17 grudnia 2012
  2. Aleksander Korżenkow: Homarano. La vivo, verkoj kaj ideoj de d-ro L.L. Zamenhof, 2011, s. 30
  3. Romaniuk, Wiśniewski: Zaczęło się na Zielonej
  4. Zamenhof Marko w Encyklopedii Esperanta
  5. Wiśniewski Tomasz, Romaniuk Zbigniew, „Zaczęło się na Zielonej. O Ludwiku Zamenhofie jego rodzinie i początkach esperanta”, wyd. Dom Wydawniczy Księży Młyn, 2009, s. 4
  6. W USC Fajba Wolfowicz zadeklarował, że nie umie pisać. W akcie USC notującym narodziny siostry Motela Zamenhofa Fajba Wolfowicz jest określony jako przekupnik (Arch. Państwowe w Suwałkach). Przeczy to wielokrotnie powielanej informacji, jakoby Fajba był nauczycielem.
  7. Grób Markusa Zamenhofa w bazie danych Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej w Warszawie

Bibliografia

  • Tomasz Wiśniewski, Ludwik Zamenhof, Adam Dobroński, Białystok: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1987, ISBN 83-03-01964-3, OCLC 69272444.

Media użyte na tej stronie

Заменгоф М - Учебник немецкого языка для русского юношества.pdf
Учебникъ нѣмецкаго языка для русскаго юношества. По успѣшнѣйшему методу составилъ М. Ф. Заменгофъ. Варшава 1871. Въ Типографіи И. Гольдмана, Мурановская ул. N. 24.
Frazeologio k2 kp.jpg
Marek Zamenhof: Frazeologia porównawcza, 1905
Marko Zamenhof.jpg
Marek (Markus) Zamenhof, Warszawa, 1878 r.
Markus Zamenhof 4.JPG
Autor: Cezary p, Licencja: CC BY-SA 4.0
Grób Markusa Zamenhofa na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie
USC Suwalki Motel Zamenhof.jpg
Akta Urzędnika Stanu Cwilnego Wyznania Moyżeszowego Okręgu Suwalskiego i Jeleniewskiego z Roku 1837, poz. 20.
Działo się w Mieście Suwałkach, dnia siódmego lutego tysiąc osiemset trzydziestego siódmego roku, o godzinie iedynastey z rana. Stawił się Fayba Wolfowicz Zaamenhof, tu w Suwałkach zamieszkały, lat trzydzieści liczący, w obecności świadków Leyzera Klinkowszteyna handlarza lat dwadzieścia pięć, i Zelmana Szarkańskiego, piekarza, lat dwadzieścia siedm liczącego w Suwałkach zamieszkałych, i okazał nam dziecię płci męzkiey urodzone tu w Suwałkach na dniu dwudziestym siódmym stycznia roku bieżącego, o godzinie siódmey wieczorem z małżonki jego Rayny Percowny lat dwadzieścia ośm liczącey, któremu przy obrzezaniu nadane zostało imię Motel, poczem akt ten stawaiącemu i świadkom przeczytany, którzy oświadczyli, że pisać nieumieią. Makowski U. S. C.
Markus Zamenhof.jpg
Marek Zamenhof
Zamenhof tykocin.JPG
Autor: Wierzbowski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Tykocin. Tablica upamiętniająca miejsce urodzin Marka Zamenhofa - ojca Ludwika Zamenhofa
Proverbaro Esperanta Marko Zamenhof.jpg
Marek Zamenhof: Przysłowia esperanckie, 1905 r.