Marszewo (powiat sławieński)

Artykuł54°30′39″N 16°42′4″E
- błąd38 m
WD54°30'42"N, 16°42'6"E, 54°30'38.59"N, 16°42'3.38"E
- błąd38 m
Odległość105 m
Marszewo
wieś
Ilustracja
Państwo Polska
Województwo zachodniopomorskie
Powiatsławieński
GminaPostomino
Liczba ludności 216
Strefa numeracyjna59
Tablice rejestracyjneZSL
SIMC0749123
Położenie na mapie gminy Postomino
Mapa konturowa gminy Postomino, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Marszewo”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, blisko górnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „Marszewo”
Położenie na mapie powiatu sławieńskiego
Mapa konturowa powiatu sławieńskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Marszewo”
Ziemia54°30′39″N 16°42′04″E/54,510833 16,701111

Marszewo (kaszb.Marszéwò, niem.: Marsow) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim i gminie Postomino. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa słupskiego. Marszewo położone jest w odległości 2 km od miejscowości gminnej (Postomino), 20 km od Darłowa oraz 15 km od Ustki. Pod względem geograficznym miejscowość znajduje się w mezoregionie Wybrzeże Słowińskie na Pobrzeżu Koszalińskim.

Historia

Pierwsza informacja o Marszewie pochodzi z dokumentów darłowskich kartuzów z 1436 roku. Po reformacji wieś stała się szlacheckim folwarkiem. Obecnie zachowana zabudowa wiejska Marszewa jest zróżnicowana pod względem typologicznym i chronologicznym, z wyraźnym odniesieniem do historycznej struktury planu owalnicy z częściową zabudową szachulcową o motywie kratownicowym.

Zabytki

Zabytki wpisane do rejestru zabytków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków:

  • gotycka wieża z XV w. kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej.

Natomiast pod opieką konserwatorską znajduje się cały kościół z 1863 r. oraz kilka budynków mieszkalnych i inwentarskich. Najstarszą częścią kościoła jest masywna, kwadratowa wieża zbudowana w połowie XV w. W 1863 r. od wschodniej strony wieży wybudowano nową murowaną nawę w stylu neogotyckim. Niegdyś kościół był otoczony cmentarzem. Kościół w Marszewie pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej, jest kościołem filialnym parafii w Postominie. W kościele znajduje się renesansowa ambona z początku XVII w. z figurami ewangelistów oraz barokowy ołtarz z XVIII w.

Przestrzenna struktura miejscowości

Marszewo jest przykładem wsi z siedliskiem w kształcie okrągłego placu, nawiązującym do nieregularnych okolnic sprzed lokacji i regularnym układem niwowo – łanowym pól, w którym jedna duża niwa przylega do siedliska. Okolnice i wsie okrągłe, które zaliczane są do wsi placowych, mają formę zamkniętą z główną drogą prowadzącą do siedliska. Zagrody usytuowane są dookoła niewielkiego placu. W XV wieku dzięki lokalizacji wsi na prawie niemieckim rozmierzono i uregulowano stare siedlisko. Wprowadzono niwowy układ pól i regularną zabudowę. Układ przestrzenny wsi Marszewo pozostał czytelny do dziś.

Atrakcją turystyczną Marszewa jest malownicze polodowcowe Jezioro Maszewo o maksymalnej głębokości 24 m, z czystą wodą, piaszczystą plażą i pomostem. Zlewnia jeziora i zbiornik wykazują wysoki potencjał przyrodniczy. Obszar ten stanowi źródło zasilania w wodę rzeki Marszewki i ostoję ptactwa. W bliskim sąsiedztwie jeziora zachowały się również płaty naturalnej roślinności. Jezioro jest oblegane między innymi przez amatorów pływania i wędkowania. Corocznie odbywają się Mistrzostwa Polski Zdalnie sterowanych Modeli Żaglowych.

Farma wiatrowa

W październiku 2013 w okolicach Marszewa oddano do użytku trzecią pod względem zainstalowanej mocy farmę wiatrową w Polsce. Farma składa się z 41 turbin, każda o mocy 2 megawatów. Turbiny zostały osadzone na metalowych słupach o wysokości 80 i 90 m. Koszt inwestycji wyniósł 632 mln zł.[1]

Inne miejscowości o nazwie Marszewo: Marszewo, Marszewska Góra

Zobacz też

Przypisy

  1. Głos Pomorza. W: W Marszewie uruchomiono trzecią największą w Polsce farmę wiatrową [on-line]. 19 października 2013. [dostęp 2013-10-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-21)].

Media użyte na tej stronie

Postomino (gmina) location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa gminy Postomino, Polska
West Pomeranian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of West Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 54.65 N
  • S: 52.58 N
  • W: 13.95 E
  • E: 17.10 E
Powiat sławieński location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu sławieńskiego, Polska
Marszewo kosciol.jpg
Autor: Mrkta, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kościół p.w. Matki Boskiej Różańcowej w Marszewie, powiat sławieński (zabytek nr rejestr. 528)