Martín Tovar y Tovar
| ||
Martín Tovar y Tovar, obraz namalowany przez Antonio Herrera Toro | ||
Data i miejsce urodzenia | 10 lutego 1827 Caracas | |
Data i miejsce śmierci | 17 grudnia 1902 Caracas | |
Narodowość | wenezuelska | |
Dziedzina sztuki | malarz |
Martín Tovar y Tovar (ur. 10 lutego 1827 w Caracas, zm. 17 grudnia 1902 w Caracas) – wenezuelski malarz, pedagog, znany jako portrecista i malarz scen historycznych.
Życiorys
Martín Tovar y Tovar był synem Antonio Maria Tovar, urzędnika hiszpańskiego rządu, który przeszedł na emeryturę po otrzymaniu poważnej kuli podczas wojny o niepodległość. Jego matka, Damiana Tovar Liendo, pochodziła z Caracas. Rodzina mieszkała na wygnaniu w Puerto Rico, ale wróciła do Wenezueli tuż przed narodzinami Martína[1].
Pierwsze lekcje otrzymał od Celestino Martineza (1820-1855), który w wieku dziewiętnastu lat został instruktorem rysunku w Academia de Dibujo. Kolejno Tovar studiował w akademii Antonio José Carranza (1817-1893) oraz w Colegio La Paz u Carmelo Fernández[2]. W 1844 wraz z Fernándezem i dwoma innymi artystami nabył warsztat litograficzny należący do niemieckich emigrantów Staplera i Müllera, która została nazwana Meneses y Tovar[3].
W 1850 wyjechał do Hiszpanii, gdzie zapisał się do Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych św. Ferdynanda w Madrycie. Tam uczył się u José de Madrazo i jego syna, Federica de Madrazo y Kunz a także u Antonio M. Esquivel Patricio Rodrígueza, Francisco Joséa Fabre, Eduardo Cano i Ramona Rodrigueza. W 1851 otworzył zakład fotograficzny pod nazwą Fotografía Artística de Martín Tovar y Tovar, stając się jednym z pionierów fotografii w kraju. W 1852 przeniósł się do Paryża i zapisał się do Escuela de Bellas Artes pod kierunkiem Léona Cognieta[4]. Trzy lata później wrócił do Wenezueli, ale pozostał tylko przez rok i ponownie wrócił do Paryża, aby kopiować obrazy wielkich artystów, z myślą o wykorzystaniu ich do utworzenia muzeum narodowego w Caracas. Jego propozycja została zaakceptowana, ale brak środków uniemożliwił jej realizację[3].
W tym okresie skupił się na portretach i stworzył swój pierwszy autoportret Autorretrato (1853), w którym demonstruje ogromne zdolności do uchwycenia intymnych, indywidualnych cech modelu. Działalność portrecisty przyniosła Tovarowi wielką sławę. Najbardziej reprezentatywne dzieła z tego gatunku to Retrato de Josefina Gil de Zamora Pedrique, Retrato de Antonio Tovar (ojca artysty), Retrato de Ana Tovar y Tovar de Zuloaga i Retrato de Juana de Verrúe[2]. Tovar miał psychologicznie podejście do modelu, patrząc w twarz uwidaczniał najbardziej znaczące cechy osobowości, nie zapominając o odpowiednim tle, które również zdobiły jego portrety. Ten aspekt łączy go z estetyką jego nauczycieli, braci Madrazo[3].
W 1867 wziął udział w międzynarodowej wystawie International Exposition (1867) w Paryżu. W 1869 został dyrektorem Academia de Bellas Artes. W 1872 wystawił trzy swoje obrazy na pierwszej dorocznej wystawie wenezuelskich sztuk pięknych Primera Exposición Anual de Bellas Artes Venezolanas, zorganizowanej przez Jamesa Mudie Spence (1836-1878) i Antona Goeringa[3].
W 1873 poślubił Teotiste Sánchez. W tym samym roku otrzymał zlecenie namalowania 30 portretów bohaterów z wojny o niepodległość i innych osób publicznych do sali eliptycznej Salón Elíptico w Federalnym Pałacu Legislacyjnym. W 1881 otrzymał kolejne zlecenie od prezydenta Antonio Guzmána Blanco na namalowanie dużego płótna przedstawiającego podpisanie wenezuelskiej deklaracji niepodległości, również do Salón Elíptico[5]. Praca została zaprezentowana na Exposición Nacional de Venezuela w 1883 i została nagrodzona złotym medalem. Doprowadziło to do dalszych zleceń, tym razem upamiętniających bitwy pod Carabobo, Boyacá, Junín i Ayacucho[2][6]. Po zbadaniu i szkicowaniu miejsc bitewnych, założył w Paryżu warsztat, który prowadził od 1887. Przed powrotem do Paryża w 1891 roku, Tovar przebywał w na wybrzeżu w miejscowości Macuto, w stanie Vargas, gdzie namalował serię krajobrazów[3]. Do późnych lat 90. XIX w., podróżował między Paryżem a Caracas, tworząc portrety i sceny bitewne. Ukończył tylko trzy bitwy, La Batalla de Ayacucho została dokończona przez Antonio Herrerę Toro[1].
Portrety
Sceny historyczne
Inne prace
Przypisy
- ↑ a b Tovar y Tovar, Martín (hiszp.). Wikihistoria del Arte Venezolano. [dostęp 2018-03-10].
- ↑ a b c Martín Tovar y Tovar (hiszp.). Biografiasy Vidas. [dostęp 2018-03-10].
- ↑ a b c d e Tovar y Tovar, Martín (hiszp.). MCNbiografias. [dostęp 2018-03-09].
- ↑ Martín Tovar y Tovar (hiszp.). Efemérides Venezolanas. [dostęp 2018-03-10].
- ↑ Martín Tovar y Tovar: El pintor que retrató nuestras batallas Independentistas cumple 189 años (hiszp.). Gran Polo Patriotico. [dostęp 2018-03-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-10)].
- ↑ February 10, 1828, was born Martín Tovar y Tovar (ang.). Embajada. [dostęp 2018-03-10].
Media użyte na tej stronie
Retrato de Carlota Blanco de Guzman. Oleo sobre tela 160 x 82 cm Colección de la Galería de Arte Nacional. Caracas - Venezuela.
Juana Verrue. 1877. Oleo sobre tela 65,5 x 54,5 cm Colección de la Galería de Arte Nacional. Caracas - Venezuela
Church of Baruta by Martín Tovar y Tovar.
Antonio Guzman Blanco. Oleo sobre Tela. Ministerio de Relaciones Exteriores.
The Battle of Boyacá in the War of Independence of Colombia, Venezuela, Ecuador and Panama against Spain (Boyacá, Colombia, 1819). Painting of Martín Tovar y Tovar exhibited in the Federal Palace, Caracas
Las verduras. Estudio al lapiz. Tomada del Cojo Ilustrado, Año XII. 15 de Marzo 1903.
Macuto. 1898, Óleo sobre madera 21,6 x 41 cm. Colección de la Galería de Arte Nacional. Caracas - Venezuela.
Detalle del Oleo sobre tela de la Batalla de Carabobo, mural ubicado en el Capitolio Nacional de Venezuela. En el se puede apreciar a Simón Bolívar dirigiendo la batalla junto a su estado mayor.
Juan Crisostomo Falcon. Oleo/ Tela. Minsterio de Relaciones Exteriores. Caracas Venezuela
Arriero cargando los burros. 1862. Tomada del Cojo Ilustrado. año XII, 15 de marzo 1903.
Fragmento de la Batalla de Carabobo. Oleo sobre tela. Palacio Federal Legislativo, Caracas - Venezuela
Muchachos echando cocos. 1862. Tomada del Cojo Ilustrado. año XII. 15 de marzo de 1903.
Portrait of General Francisco de Miranda by Martín Tovar y Tovar
Paisaje del Avila desde Gamboa. Oleo/tela. Colección de la Galería de Arte Nacional. Caracas - Venezuela.