Mart Stam

Mart Stam
Ilustracja
Fotografia z 1920
Data urodzenia5 sierpnia 1899
Data śmierci23 lutego 1986
Narodowośćholenderska
Praca
Stylmodernizm

Mart Stam właściwe Martinus Adrianus Stam, także: Mostam, ur. 5 sierpnia 1899 w Purmerend w Holandii, zm. 23 lutego 1986 w Szwajcarii) - holenderski architekt modernistyczny, rysownik i teoretyk architektury, działający także w Szwajcarii, Niemczech i Związku Radzieckim.

Hellerhof Siedlung we Frankfurcie nad Menem (projekt z 1931)
M. Stam: Dom szeregowy na wystawie Weißenhof w Stuttgarcie

Stam jako uczeń działał w organizacjach katolickich, miał jednak również związki z socjalistami. Uczył się zawodu stolarza, a później kreślarza budowlanego. Po I wojnie światowej pracował jako kreślarz w biurach Granpré Molière'a w Rotterdamie, Karla Mosera w Zürichu i Maksa Tauta i Hansa Poelziga w Berlinie. Jednocześnie współtworzył też pierwsze niezależne projekty. Nieoczekiwaną sławę przyniósł mu w 1922 wielokrotnie publikowany i często komentowany projekt betonowo-szklanego wieżowca w Królewcu, mający cechy konstruktywistyczne. Następnie Stam wydawał nieregularnie ukazujący się periodyk ABC i wywarł tym znaczny wpływ na rozwój nowoczesnego projektowania. W 1927 został zaproszony do wzięcia udziału w wystawie Werkbundu na Weißenhofie w Stuttgarcie i zbudował trzysegmentowy dom szeregowy z tarasami dachowymi, będący jego pierwszym samodzielnym projektem a zarazem przykładem dojrzałego stylu międzynarodowego. W tym czasie Stam pracował u różnych architektów w Holandii, zapewne głównie jako rysownik, przy czym przypisywany mu wkład w poszczególne obiekty jest niepewny. W latach 1928–1929 uczył architektury w Bauhausie. Zaprojektował też równolegle z Miesem van der Rohe i Marcelem Breuerem tzw. krzesło zawieszone. Następnie na kilka lat wyjechał do ZSRR, gdzie wraz z Ernstem Mayem stworzył projekty urbanistyczne kilku miast, m.in. Magnitogorska.

W 1935 Stam powrócił do Amsterdamu i założył własne biuro. Zbudował przede wszystkim Drive-In Flats 1936, jeden z pierwszych domów szeregowych z garażami w kondygnacji parteru. Struktura elewacji świadczy o ponownym zwróceniu się Stama w stronę konstruktywizmu. W 1939 został dyrektorem Instytutu Nauczania Rzemiosła Artystycznego w Amsterdamie.

Po II wojnie światowej Mart Stam został zaproszony do powstającej NRD, gdzie uczył architektury i projektował budynki posiadające pewne cechy socrealizmu. W 1953 rozczarowany i rozgoryczony kolejny raz wrócił do Holandii, gdzie kilkanaście lat pracował, wznosząc m.in. wieżowiec w Rotterdamie. Po przejściu na emeryturę w 1966 wyjechał do Szwajcarii z drugą żoną, Olgą, gdzie pod jej wpływem unikał wszelkich kontaktów ze światem zewnętrznym. W 1984 na krótko się ujawnił, lecz wkrótce zmarł.

Główne dzieła

Media użyte na tej stronie

Siedlung Hellerhof.jpg
Autor: Danny Alexander Lettkemann, Architekt, Licencja: CC BY-SA 4.0
Planungsstand 1931 - Teilt man die Siedlung an der Kreuzung in der Mitte in vier Quadranten, so wurden die Quadranten unten links und rechts und oben rechts so von Mart Stam realisiert. Im linken, oberen Quadrant wurde nur die ersten zwei rechten Zeilen wie abgebildet von Mart Stam gebaut, die restlichen Zeilen wurden nicht wie ursprünglich geplant und abgebildet von Karl Blattner ausgeführt.
Weissenhof Stam 1.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Shaqspeare (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0

Stuttgart-Weissenhof, Germany

  • House by Mart Stam, 1927. International style.
  • analogue photography taken by shaqspeare, September 2001, scanned 2005
  • GFDL
Mart Stam 1920.jpg
Март Стам, портрет (примерно 1920 г.)