Martin MB-2

Martin NBS-1
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo

 Stany Zjednoczone

Producent

Glenn L. Martin Company

Typ

samolot bombowy

Konstrukcja

drewniany dwupłatowiec pokryty płótnem

Załoga

3–4

Historia
Lata produkcji

1920 – ?

Dane techniczne
Napęd

2 x silnik rzędowy Liberty L-12A

Moc

420 KM każdy

Wymiary
Rozpiętość

22,6 m

Długość

13,0 m

Wysokość

4,4 m

Powierzchnia nośna

104 m²

Osiągi
Prędkość maks.

159 km/h

Prędkość przelotowa

148 km/h

Dane operacyjne
Uzbrojenie
5 x karabin maszynowy kalibru 7,62 mm
do 907 kg bomb

Martin NBS-1 – amerykański samolot bombowy z okresu międzywojennego, wersja rozwojowa bombowca Martin MB-1, drugi i ostatni amerykański samolot z początkowym oznaczeniem „MB” (multiple bomber - „wielosilnikowy bombowiec”), a zarazem pierwszy amerykański bombowiec nocny noszący oznaczenie „NBS” (night bombardment, short range - „bombowiec nocny krótkiego zasięgu”).

W porównaniu ze swoim poprzednikiem główne różnice polegały na zmianie położenia silników - w MB-1 były one zawieszone pomiędzy skrzydłami a w NBS-1 zostały zamontowane na dolnym skrzydle, uproszczonej konstrukcji podwozia, zwiększono także powierzchnię skrzydeł i wzmocniono ich konstrukcję. W porównaniu z MB-1, NBS-1 był powolniejszy i mniej zwrotny ale mógł unieść większy ładunek bomb. Pierwszych 10 egzemplarzy zostało zbudowanych w fabryce Martina w Cleveland, a następnych 50 w zakładach Curtissa które wygrały przetarg na ich produkcję. Zamówienie na kolejne 35 egzemplarzy zostało zrealizowane w L.W.F. (Lowe, Willard, and Fowler) Engineering Company w Nowym Jorku, a ostatnie 25 samolotów powstało w zakładach Aeromarine Plane and Motor Co. w New Jersey.

Ostatnie 20 egzemplarzy zostało wyposażone w turbosprężarki, które znacznie poprawiły osiągi silników na dużych wysokościach i podniosło pułap praktyczny NBS-1 do 7724 metrów, było to pierwsze seryjnie produkowane samoloty z silnikami wyposażonymi w turbosprężarki, jednak w praktyce okazały się one być bardzo zawodne.

21 lipca 1921 NBS-1 zostały użyte w ćwiczenia demonstrujących praktyczne zagrożenie jakie stanowiło lotnictwo dla dużych okrętów, wyposażone w specjalnie do tego celu zaprojektowane bomby 2000 funtowe samoloty zatopiły ex-niemiecki krążownik USS „Ostfriesland”.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

REF new (questionmark).svg
Autor: Sławobóg, Licencja: LGPL
Icon for missing references
Flag of the United States (1912-1959).svg
US Flag with 48 stars. In use for 47 years from July 4, 1912, to July 3, 1959.