Martwa natura z kwiatami i pucharami

Martwa natura z kwiatami i pucharami
Ilustracja
Autor

Clara Peeters

Data powstania

1612

Medium

olej na dębowej desce

Wymiary

59.5 × 49 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Staatliche Kunsthalle Karlsruhe

Martwa natura z kwiatami i pucharami – obraz olejny namalowany w 1612 przez flamandzką artystkę Clarę Peeters. Przedstawia kwiaty w wazonie, dwa puchary, monety, muszle, łańcuch oraz miskę[1][2]. Obraz utrzymany jest w stylu barokowym. Znajduje się w zbiorach Staatliche Kunsthalle w Karlsruhe[3].

Opis obrazu

Obraz ma orientację pionową. Elementy kompozycji ustawione zostały na drewnianym stole, na ciemnym tle. W centralnej części obrazu znajduje się bogato zdobiony puchar ceremonialny[3]. Ozdobiony jest elementami kwiatowymi, a na jego szczycie znajduje się figura wojownika w hełmie z włócznią i tarczą w ręku[3]. Na lewo od niego widoczny jest kamienny wazon z rzeźbieniami przypominającymi medalion[3], który niekiedy uznawany jest za chiński[4]. Umieszczono w nim różnokolorowe kwiaty, wśród których rozpoznać można tulipany, zawilce i szachownice[3]. Jeden tulipan leży na stole. Nieco w tyle po prawej stronie znajduje się drugi puchar. Obydwa naczynia są bogato zdobione i prawdopodobnie wykonane ze złoconego srebra[3]. Na jego szczycie również znajduje się figura mężczyzny w hełmie na głowie, zbrojnego w tarczę i halabardę[3]. Na brzegu stołu znajdują się złote monety oraz kolorowe, egzotyczne muszle spotykane w Oceanie Spokojnym[3]. W środku kompozycji ustawiona została porcelanowa miska, w której znajduje się złoty łańcuch z grubymi oczkami[3]. Jedna jego część luźno zwiesza się z miski na stół.

Interpretacja

Przedstawione przedmioty symbolizują cechy i wartości charakterystyczne dla czasu i miejsca życia artystki – XVII-wiecznej Flandrii[3][4]. Na obrazie można znaleźć również pewne symbole religijne odwołujące się do chrześcijaństwa oraz alegorię trwałości i przemijania[3][4].

Puchary ceremonialne często tworzyły kompozycje martwych natur w XVII-wiecznym malarstwie flamandzkim[5]. Wykonane z cennych materiałów, misternie zdobione symbolizowały dostatek i bogactwo[5]. Podnosiły prestiż domu i zaświadczały o majętności posiadacza. Ich symbolika często odwoływała się również do chrześcijaństwa, nawiązując do sakramentu Eucharystii i znaczenia męki Pańskiej[5]. Symbolika religijna widoczna jest również w kształcie jednego z pucharów. Jego górna część została wykonana w sposób przypominający kwiat orlika, który w średniowieczu był symbolem zbawienia i płodności[3].

W wybrzuszeniach zdobiących ten puchar można dostrzec siedem[6][7] miniaturowych odbić ludzkiej twarzy – jest to powielony na błyszczącej powierzchni pucharu autoportret Clary Peeters[3]. Nie jest to jedyny obraz tej artystki z zastosowaniem takiego zabiegu[8].

Wszystkie widoczne na obrazie naczynia przedstawione zostały ze szczególną starannością oraz dbałością o szczegóły oraz podkreśleniem charakteru materiału, z którego je wytworzono[3][7]. Uwagę zwraca to, że w procesie produkcji wszystkich widocznych na obrazie naczyń niezbędnym składnikiem jest ogień. Interpretacja może być więc taka, że malarka na swoim obrazie dokonała alegorycznego przedstawienia dokonań Flamandów w obszarze rzemiosła, sztuki i historii[3]. Monety na obrazie mogą nawiązywać do ich rozległych relacji handlowych[4], a tulipany mogą stanowić odwołanie do popularności oraz wysokiej wartości, jaką w ówczesnej Holandii cieszyły się te kwiaty[4].

Kolorowe, egzotyczne muszle widoczne na obrazie pochodzą prawdopodobnie z obszaru Oceanu Spokojnego[3]. Nasuwająca się interpretacja może być taka, że artystka chciała podkreślić znaczenie związków z morzem i kunsztu żeglarskiego swoich rodaków[3].

Obecność na obrazie muszli oraz kwiatów wskazuje na jeszcze jedną możliwość interpretacji obrazu – symbolikę związaną z przemijaniem[3] i kruchością życia oraz podkreślenie piękna i bogactwa darów natury[4].

Przypisy

  1. Clara Peeters, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2017-02-26] (ang.).
  2. Clara Peeters. nmwa.org. [dostęp 2017-02-26]. (ang.).
  3. a b c d e f g h i j k l m n o p q r Andrea Gerardi, Stillleben mit Blumen und Goldpokalen, 1612, Kunstvermittlung der Staatlichen Kunsthalle Karlsruhe, 2014 [dostęp 2017-01-29] [zarchiwizowane z adresu 2017-02-02].
  4. a b c d e f A Century of War and Wonder 1550-1650, [w:] Frank L. Kidner i inni, Making Europe: People, Politics, and Culture, s. 423–424.
  5. a b c Silvia Malaguzzi, Food and Feasting in Art, 2008, ISBN 9780892369130.
  6. Michelle Perrot, A History of Women in the West: Renaissance and Enlightenment paradoxes, Harvard University Press, 26 lutego 2017, s. 236.
  7. a b Meg Lota Brown, Kari Boyd McBride, Women’s Roles in the Renaissance, 26 lutego 2017, s. 261.
  8. Museo Nacional del Prado, Clara Peeters. Una historia en imágenes, 26 lutego 2017.

Media użyte na tej stronie