Mary Harris

Mary Harris Jones
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1 sierpnia 1837
Cork

Data i miejsce śmierci

30 listopada 1930
Silver Spring

Zawód, zajęcie

działaczka związkowa i społeczna
obrończyni praw dziecka.

Małżeństwo

George Jones

Mary Harris Jones, znana także jako Mother Jones (ur. 1 sierpnia 1837, zm. 30 listopada 1930 w Silver Spring) – amerykańska działaczka związkowa i społeczna, obrończyni praw dziecka.

Życie i działalność

Przyszła na świat jako Mary Harris niedaleko Cork w Irlandii. Wyemigrowała wraz z najbliższą rodziną niedługo po tym, jak jej dziadek został powieszony za działalność w irlandzkich ruchach republikańskich przez Brytyjczyków. Jej rodzina osiedliła się w Toronto w Kanadzie. Po ukończeniu edukacji pracowała jako nauczycielka i krawcowa w USA. W roku 1861 wyszła za George Jonesa, wpływowego działacza związku zawodowego, działającego w przemyśle odlewniczym. To on zainteresował ją działalnością związkową.

Dwoma najważniejszymi momentami zwrotnymi w jej karierze były: śmierć męża i czwórki dzieci podczas epidemii żółtej febry w stanie Tennessee w roku 1867 oraz utrata całego majątku materialnego podczas wielkiego pożaru w Chicago w roku 1871. Obie te sytuacje skłoniły ją do podjęcia działalności społecznej. Mary Jones wstąpiła do związku zawodowego Knights of Labor (organizacji, na bazie której, przy znacznym udziale Jones powstał w roku 1905 Industrial Workers of the World). Działała także w United Mine Workers i w Socjalistycznej Partii Ameryki, dzieląc się swoim doświadczeniem i pomagając organizować strajki. Zyskała sławę jako organizatorka demonstracji żon i dzieci w imieniu pracowników przemysłu.

W roku 1903 poprowadziła Dziecięcą Krucjatę – marsz dzieci pracujących w kopalniach i młynach z miejscowości Kensington w Pensylwanii do Oyster Bay w stanie Nowy Jork, gdzie mieszkał prezydent Theodore Roosevelt. Pomimo tego, że prezydent nie spotkał się z uczestnikami marszu, to zapoczątkował on dyskusję na temat pracy nieletnich na forum publicznym.

W roku 1913, w czasie trwania strajków w kopalniach węgla kamiennego w Paint Creek i Cabin Creek w zachodniej Wirginii, Mother Jones została aresztowana i oskarżona wraz z innymi działaczami związkowymi o zamiar popełnienia morderstwa. Stało się to po zorganizowaniu kolejnego marszu dziecięcego. Jej uwięzienie wywołało protesty społeczne, po których została zwolniona z więzienia. Po tym zdarzeniu Senat Stanów Zjednoczonych zarządził śledztwo w sprawie warunków pracy w kopalniach. Kilka miesięcy później, podczas pomocy przy organizacji strajków w Kolorado została ponownie aresztowana, a następnie deportowana, aż do momentu Masakry w Ludlow (zginęło wówczas 20 strajkujących).

W roku 1924 została oskarżona o pomówienia i podburzanie społeczeństwa, a w roku 1925 sąd nakazał jej wypłatę kwoty 350000 dolarów na rzecz wydawcy Chicago Times.

W roku 1925 została napadnięta przez dwóch rzezimieszków w domu swoich przyjaciół. W wyniku szarpaniny jeden z napastników zbiegł, zaś drugi, Keith Gagne, zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń. Ich przyczyną były uderzenia zadane przez Jones przy pomocy butów, przez co została zatrzymana przez policję. Zwolniono ją, gdy okazało się, że napastnicy byli współpracownikami jednego z lokalnych przedsiębiorców.

W roku 1925 opublikowała autobiografię, spisując w niej doświadczenia z działalności związkowej. Działalność kontynuowała aż do śmierci, w wieku 93 lat, w roku 1930. Niektóre biografie podają jako datę jej urodzin 1 maja 1830 roku, ale datę tę używała, aby podkreślić swoje przywiązanie sprawom robotniczym (1 maja to Święto Pracy).

Późniejsze wpływy

Mother Jones jest niekiedy nazywana Matką ruchów społecznych lub też Babką wszystkich agitatorów. Do dnia dzisiejszego, w USA okazuje się magazyn Mother Jones, koncentrujący się na sprawach społecznych i socjalnych. Jones jest także uznawana za inspirację do powstania amerykańskiej piosenki folkowejShe'll Be Coming 'Round the Mountain”.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie