Masakra w Virginia Tech
Czuwanie studentów ze świecami dzień po masakrze w Virginia Tech. | |
Państwo | |
---|---|
Miejsce | |
Data | 16 kwietnia 2007 |
Godzina | 7:15 – 9:51 |
Liczba zabitych | 33 osoby (w tym sprawca) |
Liczba rannych | 23 osoby |
Typ ataku | strzelanina w szkole, masowe morderstwo, samobójstwo rozszerzone, szaleńcza strzelanina |
Sprawca | |
Motyw | niejasny (możliwe naśladownictwo Columbine i zemsta za prześladowanie) |
37°13′46″N 80°25′23″W/37,229444 -80,423056 |
Masakra w Virginia Tech – określenie szaleńczej strzelaniny, która miała miejsce 16 kwietnia 2007, na którą składały się dwie strzelaniny na Virginia Polytechnic Institute and State University w Blacksburgu, w stanie Wirginia w Stanach Zjednoczonych. Cho Seung-hui, student literatury angielskiej na uniwersytecie i obywatel USA południowokoreańskiego pochodzenia, zabił 32 osoby i ranił 17 innych przy użyciu dwóch półautomatycznych pistoletów. W dodatku oprócz 17 osób bezpośrednio ranionych przez sprawcę, jeszcze 6 innych doznało obrażeń wyskakując z okien w próbie ucieczki przed sprawcą, podnosząc liczbę rannych do 23 osób.
Pierwsza strzelanina miała miejsce w West Ambler Johnston Hall, akademiku, w którym zginęły dwie osoby; kulminacyjnym atakiem była strzelanina szkolna w Norris Hall, budynku z klasami, kiedy Cho skuł łańcuchem drzwi wejściowe i wystrzeliwał we wnętrzu czterech klas i na klatce schodowej, zabijając w ten sposób 30 następnych osób. Po tym kiedy policja dokonała szturmu na Norris Hall, Cho śmiertelnie postrzelił się w głowę przy użyciu pistoletu. W strzelaninach zginęły łącznie 33 osoby[1] (w tym sprawca strzelaniny, student Cho Seung-hui, który popełnił samobójstwo). Przewyższyła ona pod względem liczby zabitych masakrę w Killeen w stanie Teksas, do której doszło w kafeterii sieci Luby’s w 1991 roku kiedy było 24 zabitych, i jest najkrwawszą strzelaniną szkolną w historii USA i trzecim największym atakiem szaleńca z bronią w historii USA. Była też najkrwawszą strzelaniną w szkole popełnioną przez jedną osobę aż do 2022 roku gdy doszło do strzelaniny w przedszkolu w Nong Bua Lamphu w Tajlandii, gdy zginęło 37 osób[2].
Ataki przyciągnęły uwagę na całym świecie i sprowokowały duże zainteresowanie i kontrowersje wokół kultury broni w Stanach Zjednoczonych[3]. Wywołała debatę na temat przemocy z bronią, prawa dostępu do broni w USA, luki w systemie amerykańskim odnośnie do sprawdzania przeszłości nabywców broni i leczenia zdrowia psychicznego, stanu umysłu sprawcy, odpowiedzialności administracji szkoły[4], prawa do prywatności, etyki dziennikarskiej i innych problemów. Media pokazujące manifest sprawcy były później szeroko krytykowane przez rodziny zabitych, policję z Virginia Tech i Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne[5].
Cho wcześniej został zdiagnozowany z zaburzeniami psychicznymi jak mutyzm wybiórczy czy poważne zaburzenia depresyjne. Podczas kiedy uczęszczał do gimnazjum i liceum, otrzymywał terapię i specjalną edukację. Po ukończeniu liceum, Cho zapisał się na uczelnię Virginia Tech. Z powodu prawa do prywatności, wcześniejsze szkoły nie powiadomiły uniwersytetu o diagnozach i charakterze sprawcy. W 2005 roku sprawca został oskarżony o stalkowanie dwóch studentek[6]. Po śledztwie w tej sprawie, uniwersytet uznał go za osobę z poważnymi zaburzeniami psychicznymi i nakazał mu leczenie; jednakże nie umieszczono go w placówce psychiatrycznej i nie uniemożliwiono mu zakupu broni palnej[7]. Po tych wydarzeniach stan Wirginia bardzo zaostrzył prawo dotyczące posiadania broni palnej w tym stanie[8].
Masakra w Virginia Tech porównywana jest do wydarzeń w Columbine (1999 rok, 15 osób zabitych razem ze sprawcami) oraz w University of Texas (1966 rok, 16 zabitych). Do roku 2011 kiedy doszło do zamachów w Norwegii, masakra ta była drugim pod względem liczby ofiar wydarzeniem tego rodzaju na świecie (pierwszym była Masakra w Port Arthur), a w samym USA do roku 2016, kiedy miała miejsce strzelanina w klubie nocnym w Orlando; po ataku fala krytyki zalała policję kampusową i administratorów Virginia Tech, którzy mogli zapobiec dalszej tragedii, po pierwszym z ataków, ale nie zamknęli terenu uczelni co umożliwiło sprawcy wejście na kampus i dokonanie drugiego z zamachów[9]. Kilka miesięcy po masakrze opublikowano oficjalny raport w sprawie tej strzelaniny[10].
Chronologia wydarzeń
Godziny według czasu lokalnego (North American Eastern Time Zone – UTC-4)
Piątek, 9 lutego 2007
- Cho kupił pierwszy pistolet Walther P22 w lombardzie J-N-D Pawnbrokers w Blacksburgu[11].
Wtorek, 13 marca 2007
- Cho zakupił dziewięciomilimetrowy Glock 19 z piętnastonabojowym magazynkiem[12][13] w sklepie Roanoke Firearms[14].
Poniedziałek, 2 kwietnia 2007
- Anonimowy telefon z informacją o podłożeniu bomby w Torgersen Hall. Sprawca wciąż pozostaje niezidentyfikowany[15].
Piątek, 13 kwietnia 2007
- Kolejne anonimowe telefony z informacjami o podłożeniu bomb w Torgersen Hall, Durham Hall i Whittemore Hall[15]. Dodatkowe ostrzeżenie o podłożeniu bomby znaleziono na piśmie w miejscu masakry w Norris Hall (politechnika)[16]. Szef policji z Virginia Tech Wendell Flinchum stwierdził w oświadczeniu, że nie należy zawiadomień o podłożeniu bomby łączyć z nieszczęściem, które wydarzyło się z 16 kwietnia[17]. Pomimo tego pisemne ostrzeżenie przed bombami, podobne do jednego z tych, które usłyszano przez telefon, znaleziono później w pokoju Cho[18].
Poniedziałek, 16 kwietnia
- 7:15 – Zgłoszenie telefoniczne na posterunku policji w Virginia Tech o strzelaninie w West Ambler Johnston Hall[19]. Jedna osoba została zabita[20], druga została postrzelona[21]. Zmarła później.
- 7:30 – Policjanci z departamentu kryminalnego w Virginia Tech i Blacksburg badali sprawę dotyczącą dwóch zabójstw. Przesłuchano Heathera Haugha i Karla Thornhilla, przyjaciół studentki Emily Hilscher[22]. Tymczasem Cho wrócił do bursy, by zmienić magazynek i zostawić „pisemne przesłanie”[23].
- 8:00 – Początek zajęć na uczelni.
- 8:25 – Władze Virginia Tech spotkały się, by ustalić, w jaki sposób poinformować studentów o zabójstwie w West Ambler Johnston Hall. W tym czasie policja zatrzymała podejrzanego, który używał samochodu spoza kampusu uniwersyteckiego, żeby go przesłuchać.
- 9:00 – Władze Virginia Tech skupiły się na wynikach trwającego śledztwa, dotyczącego zabójstwa w West Ambler Johnston Hall.
- 9:01 – Cho nadaje przesyłkę do NBC zawierającą nagrania wideo, zdjęcia oraz swój „manifest”[24].
- 9:05 – Cho był widziany w Norris Hall, budynku politechniki. Łańcuchem skuł od środka drzwi wejściowe.
- 9:26 – Do dyrekcji kampusu, uniwersytetu i studentów wysłany zostaje oficjalny e-mail, informujący o strzałach na terenie kampusu. Dotyczył pierwszych strzałów w bursie[25].
- 9:45 – Studenci z Norris Hall zadzwonili na policję, informując o kolejnych strzałach. Cho zabił ponad trzydzieści osób, zanim wystrzelił do samego siebie. Policja wyważyła zabarykadowane drzwi. Morderca już wtedy nie żył.
- 9:50 – Drugi oficjalny e-mail: Uzbrojony osobnik przebywa na terenie kampusu uniwersyteckiego. Zostańcie w budynkach, aż do odwołania. Nie podchodzić do okien. Został wysłany do wszystkich używających oficjalnych adresów uniwersytetu w Virginia Tech. Podobny komunikat nadano przez uniwersytecką radiostację.
- 10:17 – Trzeci oficjalny e-mail nakazał pozostanie w miejscach, w których adresaci się znajdowali[26].
- 10:52 – Czwarty e-mail zawiadamiał o wielu ofiarach w Norris Hall. Podano również informację o zatrzymaniu przestępcy i poszukiwaniach przypuszczalnego wspólnika. Wejścia do budynków uniwersyteckich były pozamykane[27].
- 12:00 – W czasie konferencji prasowej poinformowano o prawdopodobnych 21 ofiarach śmiertelnych i 28 rannych[28].
- 12:42 – Rektor uniwersytetu Charles Steger podał do wiadomości, że policja wypuszcza studentów i wykładowców z budynków. Otwarto doraźne punkty dla potrzebujących porady psychologa.
- 16:01 – Prezydent Bush wypowiedział się w oficjalnym przemówieniu na temat masakry w Virginia Tech.[29]
- 19:30 – Oficjalne oświadczenie dotyczące liczby ofiar śmiertelnych. Zginęło 31 osób razem z zamachowcem. (mp3)
Wtorek, 17 kwietnia
- 9:15 – Policja opublikowała imię i nazwisko zamachowca – Cho Seung-Hui. Potwierdzono liczbę ofiar – 33 osoby.
- 9:30 – Władze uniwersytetu w Virginia Tech odwołały wykłady do końca tygodnia, by umożliwić studentom konsultacje z psychologami i służbami medycznymi.
- 14:00 – Zwołano specjalne zgromadzenie wspólnoty akademickiej w Cassell Coliseum. Przemawiali: odpowiedzialna za sprawy studenckie w uniwersytecie w Virginia Tech Zenobia L. Hikes, rektor Charles W. Steger, gubernator stanu Wirginia Tim Kaine (wrócił specjalnie z Japonii), prezydent George W. Bush z małżonką. O zabranie głosu poproszono również lokalnych przywódców religijnych oraz duchownych (reprezentanci wspólnoty chrześcijańskiej, muzułmańskiej, żydowskiej oraz buddyjskiej). Na końcu przemówili: dziekan dr Mark G. McNamee, przedstawiciel studentów Tom Brown, psycholog dr Christopher Flynn oraz poeta prof. Nikki Giovanni.
- 20:00 – Czuwanie ze świecami na uniwersyteckim polu marsowym[30].
Środa, 18 kwietnia
- 8:25 – Funkcjonariusze SWAT-u zajęli Burruss Hall, budynek znajdujący się w pobliżu Norris Hall. Nie informowano o celu ich interwencji. Przedstawiciele władz miasta poinformowali tylko, iż była to odpowiedź na zaistniałe „podejrzane okoliczności”[31].
- 9:00 – Na stronie internetowej Virginia Tech zamieszczono informację dotyczącą interwencji SWAT-u. Miała być ona spowodowana ostrzeżeniem o przygotowywanym zamachu bombowym na rektora uniwersytetu Charlsa Stegera. Policja zdecydowała się na ochronę profesora. Wzrost liczby policjantów spowodował podejrzenia dotyczące przypuszczalnej obecności drugiego zamachowca w budynku Buruss Hall. Policja natychmiast poinformowała opinię publiczną, iż nie znaleziono żadnej uzbrojonej osoby. Przedstawiciel policji W. R. Flinchum powiedział: Podejrzenia tego typu są sprawą naturalną, w sytuacji, jaką przeżywamy w kampusie w Virginia Tech w tych ostatnich 48 godzinach. Tylko to jest powodem licznej obecności policji.
- 16:37 – Przedstawiciele policji poinformowali, iż amerykańska telewizja NBC otrzymała przesyłkę od Cho, w której znaleziono jego zdjęcia z pistoletem, zapiski oraz nagranie na kasecie magnetofonowej i filmy. Przesyłka trafiła do FBI. Stempel pocztowy sugeruje, iż paczka została wysłana pomiędzy atakiem w West Ambler Johnson Hall i tym z Norris Hall[32].
Ofiary masakry
Uwaga: Lista jest niepełna i dotyczy tylko tych ofiar, które ujawniły media.
Pierwsza strzelanina w West Amber Jonhston Hall
- Emily Hilscher
- Ryan Clark
Druga strzelanina na wydziale inżynierii Norris Hall
- Studenci:
- Ross Abdallah Alameddine
- Brian Bluhm
- Austin Cloyd
- Matthew Gwaltney
- Caitlin Hammaren
- Jeremy Herbstritt
- Rachael Elizabeth Hill
- Matthew La Porte
- Jarrett Lane
- Henry Ly
- Partahi Lombantoruan
- Minal Panchal
- Daniel Patrick O’Neil
- Juan Ramon Ortiz
- Daniel Pérez Cueva
- Erin Peterson
- Julia Pryde
- Mary Karen Read
- Reema Joseph Samaha
- Leslie Sherman
- Maxine Turner
- Lauren McCain
- Nicole White
- Wykładowcy:
- Christopher Jamie Bishop
- Kevin Granata
- Liviu Librescu
- G.V. Loganathan
- Jocelyn Couture Nowak
Kondolencje
18 kwietnia 2007 Prezydent RP Lech Kaczyński przesłał depeszę kondolencyjną do prezydenta USA George’a W. Busha.
Przypisy
- ↑ Gunman kills 32 in worst U.S. shooting rampage, Reuters, dn. 17 kwietnia 2007.
- ↑ https://www.bbc.com/news/world-asia-63155169
- ↑ https://web.archive.org/web/20140310020404/https://www.reuters.com/article/2007/04/17/us-usa-crime-shooting-world-idUSL1752333820070417
- ↑ https://web.archive.org/web/20120310231046/http://www.ibhe.state.il.us/newsdigest/NewsWeekly/060608.pdf
- ↑ https://web.archive.org/web/20110429143726/http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/us_and_americas/article1680113.ece
- ↑ http://www.dnaindia.com/world/report-virginia-gunman-was-accused-of-stalking-police-1091699
- ↑ https://www.nytimes.com/2007/04/21/us/21guns.html?pagewanted=print
- ↑ http://www.abcnews.go.com/print?id=4126152
- ↑ https://www.nytimes.com/2007/08/30/us/30school.html
- ↑ https://web.archive.org/web/20131015082946/http://www.governor.virginia.gov/TempContent/techPanelReport-docs/VT_Addendum_12-2-2009.pdf
- ↑ Shooter had guns more than 1 month before Va. shootings. wdbj7.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-11-14)]., www.wdbj7.com, w dn. 18 kwietnia 2007.
- ↑ First Gun Bought March 13; No 'Spur of the Moment’ Crime. blogs.abcnews.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-04-19)]., www.blogs.abcnews.com, w dn. 17 kwietnia 2007.
- ↑ Killer’s Note: 'You Caused Me to Do This', ABC News w dn. 17 kwietnia 2007.
- ↑ Source: Gunman angry at 'rich kids', www.cnn.com, w dn. 18 kwietnia 2007.
- ↑ a b Bomb threat closes Torgersen Hall, Virginia Tech News, w dn. 2 kwietnia 2007.
- ↑ Shooting victims at Tech massacre named, The Roanoke Times, z 17 kwietnia 2007.
- ↑ Police: Virginia Tech shooter an English major, 23, CNN.com, w dn. 17 kwietnia 2007.
- ↑ The Va.Tech Gunman: Well Prepared, 23. time.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-04-19)]., CNN.com, w dn. 17 kwietnia 2007.
- ↑ At least one dead in campus shooting. wdbj7.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-04-19)]., wdbj7.com w dn. 16 kwietnia 2007.
- ↑ Front page, Collegiate Times, z 16 kwietnia 2007.
- ↑ Larry Hincker, „Shooting at Virginia Tech”, Virginia Tech bulletin, z 16 kwietnia 2007.
- ↑ New VTech thread: Victim’s roommate debunks the jilted lover theory..., hotair.com, w dn. 17 kwietnia 2007.
- ↑ Virginia Tech Police Still Search for Motive After Identifying Shooter, www.foxnews.com, z dnia 17 kwietnia 2007.
- ↑ Gunman sent photos, video and writings to NBC. iht.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-10-08)]., International Herald Tribune, w dn. 18 kwietnia 2007.
- ↑ Gunman Kills 32 at Virginia Tech In Deadliest Shooting in U.S. History, www.washingtonpost.com, w dn. 16 kwietnia 2007.
- ↑ „Students: School’s warning came too slow”, Newsday.com, w dn. 17 kwietnia 2007.
- ↑ „US university shooting: Timeline of events”, Geelong Advertiser, w dn. 16 kwietnia 2007.
- ↑ Virginia Tech Authorities Confirm 20 Fatalities. wdbj7.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-04-18)]., www.wdbj7.com, z 16 kwietnia 2007.
- ↑ „Bush ‘horrified, concerned’ by Virginia Tech massacre”, Chicago Tribune, z 16 kwietnia 2007.
- ↑ Va. Tech Community Mourns at Candlelight Vigil, blog.washingtonpost.com, z 17 kwietnia 2007.
- ↑ Armed police surround Virginia Tech building, CNN.com, w dn. 18 kwietnia 2007.
- ↑ Gunman contacted NBC News during massacre, www.msnbc.msn.com, w dn. 18 kwietnia 2007.
Media użyte na tej stronie
Autor: Uwe Dedering, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of the USA (without Hawaii and Alaska).
EquiDistantConicProjection:
Central parallel:
* N: 37.0° N
Central meridian:
* E: 96.0° W
Standard parallels:
* 1: 32.0° N * 2: 42.0° N
Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.
Formulas for x and y:
x = 50.0 + 124.03149777329222 * ((1.9694462586094064-({{{2}}}* pi / 180)) * sin(0.6010514667026994 * ({{{3}}} + 96) * pi / 180)) y = 50.0 + 1.6155950752393982 * 124.03149777329222 * 0.02613325650382181 - 1.6155950752393982 * 124.03149777329222 * (1.3236744353715044 - (1.9694462586094064-({{{2}}}* pi / 180)) * cos(0.6010514667026994 * ({{{3}}} + 96) * pi / 180))
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
President George W. Bush comforts James Tyger, outgoing Student Government president during the Convocation on the campus of Virginia Tech in Blacksburg, Va. The President and Mrs. Laura Bush attended the service honoring students, faculty and staff who died or were injured in Monday's tragic shooting.
Students at Virginia Tech hold a candlelight vigil after the en:Virginia Tech massacre
Autor: Christopher, Licencja: CC BY-SA 2.0
Norris Hall, Virginia Polytechnic Institute and State University (Virginia Tech).
Autor: User:B, Licencja: CC BY-SA 4.0
Virginia Tech massacre memorial on the campus of Virginia Tech, photographed at the 2007 Ohio game.
Autor: alka3en of flickr, Licencja: CC BY 2.0
1000 points of light - Students at Virginia Tech hold a candlelight vigil after the en:Virginia Tech massacre
Autor: William Chase Damiano (edited for clarity by Xiaphias), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Students gather in Holden Hall during the massacre at Virginia Tech.