Maskotki mistrzostw Europy w piłce nożnej

Lista oficjalnych maskotek mistrzostw Europy w piłce nożnej. Po raz pierwszy pojawiła się podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 1980 we Włoszech i był nim Pinokio[1]. Na mistrzostwach Europy 2008 w Austrii i w Szwajcarii oraz na mistrzostwach Europy 2012 w Polsce i na Ukrainie były po dwie maskotki. Maskotki głównie są skierowane do dzieci, z pokazami kreskówek i innymi gadżetami, zbiegającymi się z różnymi konkursami.

Lista maskotek

Dotąd na mistrzostwach Europy w piłce nożnej było 14 maskotek (w 2008 i 2012 były po dwie maskotki)[2]:

Mistrzostwa EuropyMaskotkiOpisZdjęcie
Włochy 1980PinocchioMaskotka oparta na postaci stworzonej przez Carlo Collodiiego o tym samym imieniu. Mały, drewniany chłopiec z długim nosem w barwach flagi Włoch oraz z białym kapeluszem z napisem EUROPA 80[1][3]
Francja 1984PénoBiały kogucik, tradycyjny narodowy symbol Francji, ubrany w barwy reprezentacji Francji, w tym buty i białe rękawiczki[4]
RFN 1988BerniKrólik belgijski olbrzym w ludzkim ciele w barwach flagi RFN: czarna koszula z napisem UEFA, czerwone spodenki oraz żółte skarpetki i białą opaską na głowie oraz na nadgarstkach. Przedstawiany głównie podczas skakania i kontrolowania piłki.
Szwecja 1992RabbitKrólik w barwach reprezentacji Szwecji oraz z żółtą opaską na głowie oraz na nadgarstkach, wzorowany na Bernim – maskotce mistrzostw Europy 1988 w RFN.
Anglia 1996GoaliathLew w barwach reprezentacji Anglii, wzorowany na Willim – maskotce mistrzostw świata 1966 w Anglii. Nosi także buty piłkarskie oraz trzyma piłkę pod prawym ramieniem.
Belgia/Holandia 2000BeneluckyLew z ogonem diabła (Czerwone Diabły – pseudonim reprezentacji Belgii) z ludzkimi rękami oraz grzywą w barwach flag Belgii i Holandii. Imię pochodzi Beneluksu – regionu składającego się z trzech sąsiadujących ze sobą monarchii: Belgii, Holandii i Luksemburga, natomiast końcówka „-lucky” życzy reprezentacjom uczestniczącym w turnieju „powodzenia”. Nosi także buty piłkarskie oraz trzyma piłkę pod lewym ramieniem.
Portugalia 2004KinasChłopiec w barwach reprezentacji Portugalii. Imię pochodzi od „Bandeira das Quinas” – nazwy flagi Portugalii.Mascot EURO2004.jpg
Austria/Szwajcaria 2008Trix i FlixPostacie stworzone przez Rainbow Productions i Warner Bros. przedstawiają bliźniaków: Trixa w barwach biało-czerwonych oraz Flixa w barwach czerwono-białych, przedstawiające kolory flag Austrii i Szwajcarii. Mają także włosy przypominające Alpy.
Polska/Ukraina 2012Slavek i SlavkoPostacie stworzone przez Rainbow Productions i Warner Bros. przedstawiają bliźniaków: Slavka w barwach reprezentacji Polski oraz Slavko w barwach reprezentacji Ukrainy z numerami na koszulkach (20 i 12), dające rok 2012. Są wzorowane na Trixie i Flixie – maskotek mistrzostw Europy 2008 w Austrii i w Szwajcarii.Slavek&Slavko (3).jpg
Francja 2016Super VictorDziecko w barwach reprezentacji Francji z czerwoną peleryną, nawiązującą do flagi Francji. Inaczej nazywany jest jako Dribblou i Goalix. Peleryna, buty i piłka są uważane za supermoc Victora[5].
Europa 2020SkillzyPostać inspirowana na freestyle footballu, ulicznej piłce nożnej oraz kulturze panna[6].
Niemcy 2024

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of England.svg
Flag of England. Saint George's cross (a red cross on a white background), used as the Flag of England, the Italian city of Genoa and various other places.
Flag of Portugal.svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910). Color shades matching the RGB values officially reccomended here. (PMS values should be used for direct ink or textile; CMYK for 4-color offset printing on paper; this is an image for screen display, RGB should be used.)
Mascot EURO2004.jpg
Autor: StaraBlazkova, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kinas - mascot of EURO 2004 (Portugal)
Slavek&Slavko (3).jpg
Autor: Roger Gorączniak, Licencja: CC BY 3.0
Slavek i Slavko, maskotki UEFA Euro 2012.