Massasoit

Massasoit i Carver wypalają fajkę pokoju

Massasoit (ur. ok. 1580, zm. w 1661) – sachem (wódz) północnoamerykańskiego plemienia Indian Wampanoagów, który w 1621 roku zawarł traktat pokojowy z Anglikami.

Wampanoagowie zamieszkiwali tereny dzisiejszych stanów Massachusetts i Rhode Island i byli jednymi z pierwszych Indian Ameryki Północnej, jacy zetknęli się Pielgrzymami po ich przybyciu do Ameryki.

Massasoit, w traktacie podpisanym przez niego i gubernatora Johna Carvera, zobowiązał się nie atakować Anglików do końca swego życia. Pielgrzymi ze swojej strony zobowiązali się ochraniać Indian i ich prawa. Massasoit dotrzymał danego słowa.

Zgodnie z legendą, w podzięce za oferowaną przybyszom przyjaźń i żywność Massasoit i jego wojownicy zostali zaproszeni przez mieszkańców kolonii Plymouth do wzięcia udziału w uczcie dziękczynnej, na której pamiątkę obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych Dzień Dziękczynienia. Po uczcie sachem miał powiedzieć Anglikom Widzę, że Wielki Duch naprawdę kocha swoje białe dzieci.

Po śmierci Massasoita wodzem został jego najstarszy syn Wamsutta (zwany Aleksandrem), a po nim młodszy syn Metacomet (Król Filip).

W języku algonkińskim, do której to grupy językowej należało plemię Wampanoagów, wyrażenie Massasoit sachem oznacza tyle, co "wielki wódz" (a np. Massachusett to "Lud Wielkich Wzgórz").

Bibliografia

  • Barry Pritzker, A Native American Encyclopedia, Barry Pritzker, Oxford: Oxford University Press, 2000, ISBN 0-19-513877-5, OCLC 42683042.
  • The World Book Encyclopedia, Chicago: World Book, 1989, ISBN 0-7166-1289-5, OCLC 19027844.

Media użyte na tej stronie

Wampanoag2.jpg
Massasoit and governor John Carver smoking a peace pipe