Massif des Maures

Położenie pasma na mapie Francji
Widok łańcucha spod kaplicy Notre-Dame des Anges. W tle widoczne morze i wyspy Hyères

Massif des Maures[1], także Masyw Maurów[a]pasmo górskie w departamencie Var w południowej Francji. Łańcuch rozciąga się na około 60 kilometrów wzdłuż Lazurowego Wybrzeża między Hyères i Fréjus.

Etymologia nazwy

Nazwę można tłumaczyć jako „czarne góry“, co odwołuje się do ciemnych kolorów skał i gęstych lasów[2]. Istnieje też teoria wywodząca nazwę od Maurów, którzy dotarli do tego regionu w VIII i IX wieku.

Geografia i geologia

Góry dzielą się na trzy pasma, przebiegające z kierunku zachodnio-południowozachodniego w kierunku północno-północnowschodnim i coraz niższe wraz ze zmniejszającą się odległością od morza. Najwyższymi punktami są Signal de la Sauvette (776 m n.p.m.) i kaplica Notre-Dame des Anges (767 m) w najwyższym, północnym paśmie, w pobliżu Collobrières. Kulminacją środkowego pasma jest szczyt o wysokości 648 m w okolicach dawnego klasztoru Chartreuse de la Verne. Silnie urozmaicony łańcuch nadbrzeżny osiąga w okolicach Cavailaire-sur-Mer wysokość 528 m n.p.m. (Les Pradels)[3]

Odcinek nadbrzeżnego pasma Massif des Maures widziany na tle portu w Bormes-les-Mimosas
Układ skał widoczny na wybrzeżu

Masyw Maures powstał w epokach syluru i karbonu, został wydźwignięty w orogenezie hercyńskiej i odsłonięty spod późniejszych płaszczowin alpejskich przez procesy, które nastąpiły po orogenezie alpejskiej[4].

Z geologicznego punktu widzenia do masywu należą także półwyspy Saint-Tropez i Giens, wyspy Hyères, przylądek Sicié na zachód od Tulonu oraz masyw Tanneron na północnym wschodzie.

Znane miejscowości

Wzdłuż wybrzeża leżą znane miejscowości, jak np. La Londe-les-Maures, Le Lavandou, Cavalaire-sur-Mer, Saint-Tropez i Sainte-Maxime. Inne większe miejscowości w masywie Maures to Collobrières, Bormes-les-Mimosas, La Môle, Cogolin, La Garde-Freinet, Grimaud, Gassin i Ramatuelle[3].

Uwagi

  1. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych przyjęła jako właściwą nazwę endonim Massif des Maures. W niektórych artykułach można mimo to natrafić na spolszczenie Masyw Maurów, np. Bokwa 2005

Przypisy

  1. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej: Nazewnictwo Geograficzne Świata. Zeszyt 12. Europa. Część II. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2010, s. 68. ISBN 978-83-254-0825-1. (pol.)
  2. L'histoire de Collobrières. Collobrières: Office du Tourisme. [dostęp 2012-09-03]. (fr.)
  3. a b Top 100. 172 Toulon Aix-en-Provence. Skala 1:100 000. Wyd. II. Paryż: Institut Geographique National Paris, 2010. ISBN 978-2-7585-2378-9.
  4. dr Anita Bokwa: Wiosna na Lazurowym Wybrzeżu. W: Badania i podróże naukowe krakowskich geografów. Tom 2. Kraków: Polskie Towarzystwo Geograficzne, 2005, s. 159-160. ISBN 83-919079-5-3. [dostęp 2012-09-04]. (pol.)


Media użyte na tej stronie

FR Bormes-les-Mimosas port de la Faviere.jpg
Autor: Bonvol, Licencja: CC BY-SA 3.0
Bormes-les-Mimosas (departemant Var, Francja), port w dzielnicy La Faviere widziany od południa. W tle Massif des Maures
Massif-des-Maures-2.JPG
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Civodule (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0

Massif des Maures, Var, France
Le massif des Maures borde la mer Méditerranée. 16 june 2002

Author : civodule
Maures carte.jpg
Autor: Geraud86, Licencja: CC BY 3.0
Localisation of the massif des Maures
Notre Dame des Anges - Aussicht.JPG
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Pignans, Provence (France) - Notre Dame des Anges - View over the Massif des Maures to the Mediterranian Sea