Masten Gregory

Masten Gregory
Ilustracja
Państwo Stany Zjednoczone
Data i miejsce urodzenia29 lutego 1932
Kansas City
Data i miejsce śmierci8 listopada 1985
Porto Ercole
Sukcesy

1965: 24h Le Mans (zwycięzca)

Masten Gregory (ur. 29 lutego 1932 roku w Kansas City, zm. 8 listopada 1985 roku w Porto Ercole, k. Rzymu) – był amerykańskim kierowcą wyścigowym.

Karierę rozpoczął w klasie samochodów sportowych w 1952 roku. Po kilku latach przeniósł się do Europy, gdzie jednak nie odniósł większych sukcesów. Przełomowym momentem w jego karierze było zwycięstwo w wyścigu 1000 km Buenos Aires w 1957 roku. Zwrócił w ten sposób uwagę Domenico Dei, właściciela prywatnego zespołu Formuły 1, Scuderia Centro Sud.

Gregory na stałe przeniósł się do Europy i zadebiutował w Formule 1 podczas Grand Prix Monako 1957, gdzie sensacyjnie zajął trzecie miejsce. Został w ten sposób pierwszym Amerykaninem, który stanął na podium wyścigu F1 (pomijając ignorowany przez Europejczyków Indianapolis 500).

Mimo obiecującego debiutu, kariera Gregory'ego w Europie nigdy nie nabrała prawdziwego rozpędu. Głównym powodem były kontuzje, jakich doznał w kilku wypadkach na torze. Dodatkowo większe sukcesy odnosili jego rodacy, Phil Hill i Dan Gurney. W 1959 roku startował w fabrycznym zespole Coopera, gdzie zanotował swój najlepszy wynik w F1 – drugie miejsce w Grand Prix Portugalii.

Od 1960 roku startował w barwach prywatnych zespołów; do końca swojej kariery w F1 zdobył od tego momentu zaledwie jeden punkt. Ogólnie w latach 1957-1965 wystąpił w 38 wyścigach.

Oprócz występów w Formule 1, regularnie brał udział w wyścigach długodystansowych samochodów sportowych. W 1965 roku zanotował największy sukces w swojej karierze, zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu w Le Mans za kierownicą Ferrari 275 LM (partnerem był Jochen Rindt).

Zakończył karierę w 1972 roku, po śmierci bliskiego przyjaciela z czasów F1, Joakima Bonniera. Zamieszkał w Amsterdamie, gdzie odnalazł się w branży handlu diamentami oraz wyrobami ze szkła.

Od wczesnego dzieciństwa cierpiał na wadę wzroku; w efekcie jego znakiem rozpoznawczym były stale noszone okulary w grubych oprawkach. W światku sportowym zyskał sobie przydomek Kansas City Flash. W 1951 roku ożenił się z Luellą Hewitt, z którą miał czworo dzieci (trzech synów i córkę).

Zmarł nagle na atak serca podczas pobytu wypoczynkowego we Włoszech.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
GregoryMasten1965.jpg
Autor: Lothar Spurzem, Licencja: CC BY-SA 2.0 de
Masten Gregory 1965